Lapset pääsivät mukavan perhetutun kanssa kaupunkilomalle ulkomaille viikoksi. Sitten toisen perhetutun kanssa mökille pariksi päiväksi. Itse olen sillä välin huolehtinut pihasta ja puutarhasta ja satoa alkaa tulla; mansikoita on syöty ja pakastettu, marjapensaissa oksat notkuu. Ja tässä heinäkuun lopussa käytiin sitten lasten kanssa kotimaan sukulaiskierros autoillen. Lapset olivat säästäneet rahaa tätä kotimaan kierrosta varten, automatkat menivät hienosti (ilmastointi on ihana keksintö!) ja budjetti piti.
Oli mukava syödä välillä ulkona, majoittua mukavissa lomamökeissä ja ajella keskellä kaunista Suomen suvea. Näillä muistoilla jaksaa läpi pitkän talven.
Vielä pitäisi marjametsässä käydä, talveksi tarvii 30l herukoita, 20l mustikoita ja ainakin 10l puolukkaa.
Oli mukava syödä välillä ulkona, majoittua mukavissa lomamökeissä ja ajella keskellä kaunista Suomen suvea. Näillä muistoilla jaksaa läpi pitkän talven.
Vielä pitäisi marjametsässä käydä, talveksi tarvii 30l herukoita, 20l mustikoita ja ainakin 10l puolukkaa.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Ette te kovin köyhiä ole, jos on piha ja puutarha.
haloo, meikä asuu vuokralla rivarissa, jossa on omenapuut ja marjapensaat, siis piha ja puutarha on käytössä.
Tietty asun kehäkolmosen ulkopuolella.
Määrittele mulle köyhä?
Meidän säännölliset tulot jää siihen minimitoimeentulon rajoille, ovat jo vuosien ajan jääneet. En pitäisi perhettäni mitenkään hyvätuloisenakaan.
Kyllä on ollut mukava kesä ja sinä olet onnekas yh-äiti kun sulla on hyviä ystäviä ja sukulaisia jotka tarjoavat lapsillesi ja sinullekin vaihtelua kesällä.
moni yh-äiti joutuu kituuttamaan kesän kotona kun ei ole kenelläkään sukulaisella ja tuttavalla vaaa viedä lapsia minnekään.
Kiva lukea myönteistäkin viestiä.
Juu, tiedän perheeni olevan onnekas kun lapset pääsivät mukavasti ja turvallisesti reissuun. Avusta ja huomioimisesta olenkin kiitollinen ja vastavuoroisesti pyrin olemaan avuksi, jos vain voin.
Hmm... luultavasti et köyhyydestä tiedä mitään. Jos autossa on ilmastointi,niin ei se kovin vanha kosla ole..
Ja jos on oma talo ja piha niin....
Minäkin olen yh ja tehtiin reissu alkukesästä lasten kanssa...Ei todellakaan syöty aina ulkona vaan omia sapuskoita oli mukana.
Ja mökit joissa yövyttiin olivat varusteltu niukasti eli ihan leirikeskus tyyliin.
Ja bensa on niin kallista ettei kamalan pitkää reissua raaski tehdä.
Ja mistäs ne lapset sitä rahaa oli säästäneet???
Joten et taida kovin köyhä olla.
Mutta mukavaa oli meilläkin muutaman päivän reissulla,vaikkei sukulaisilla syötätetty itseämme, eikä majoituttu hienosti.Pääasia että päästiin edes jonnekkin ja yhdessä on aina mukava olla.
No ei ole vanha kosla. Vm. -04.
Majoituimme leirintäalueiden mökeissä, meidän perheen mielestä ne on mukavia.
Lapset säästää saamistaan synttäri- ym rahoista, pienestä kuukausirahasta ja muista satunnaisista saamistaan pennosista. Säästäväisyys on hyve.
Ja miten niin en ole köyhää nähnytkään? Jos kuukausitulot on tasoa 'olisi ehkä oikeus toimeentulotukeen' niin miksi olen niillä tuloilla vähemmän köyhä kuin joku muu samoilla tuloilla? Sekö sen ratkaisee että pyrin arjessä elämään pienellä budjetilla ja säästää voidakseni tarjota sen kesälomareissun ja mukavan, turvallisen auton? Täällä syrjäseudulla auto on välttämättömyys ja mieluummin ajan talvella hyvällä ja turvallisella autolla. Vaikka se tarkoittaisi että sen auton maksamiseksi luovun muodista, meikistä ja alkoholista.
Elämä on valintoja, mutta en ymmärrä miksi köyhä ei saisi kertoa kun menee hetken hyvin?
paska provo ei naurattanu ees