Rumat paikat?

asddsddasdasdqwerty

Hei!

Elikkäs pari vuotta sitten syystä tai toisesta sain muutamia reikiä. Ne sitten paikattiin julkisella puolella. Paikkaaja ei ilmeisesti ollut kauhean taidokas tms. kun osa paikoista on hampaita PALJON kellertävämpiä/ruskeampia/mustempia. Osa taas selvästi valkoisempia. Tämän lisäksi jokunen paikka tulee hampaasta millin ulospäin, niin että niistä saa kynnellä kiinni ja tuntee kielelläkin selvästi. Takahampaasta yksi paikka on jo lähtenyt irtikin, vieläpä hampaita harjatessa.

Kiusaa varsinkin nuo kulmahampaissa olevat (todella rumat) ruskeat paikat, jotka juurikin tulee millin hampaasta ulos. Mitähän niille voisi tehdä ja paljonko tulisi hintaa? Kannattaisi varmaan ottaa joku keraaminen paikka....

Ja miksi ihmeessä tällaisesta ei voi ilmoittaa julkisella etukäteen? Kyllä varmaan jokainen maksaa pari sataa normaalin värisestä paikasta (Itse olen työtön). Nyt kuluu sitten hammaskin uudestaan paikkamisesta turhaan.

2

310

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyughvb

      Paikat olivat siis heti alkujaankin jo väärän väriset? Jos näin on, miksi et sanonut asiasta hammaslääkärille???? Olisi paikannut uudestaan.
      Jos paikat ovat taas ajan saatossa tummuneet on tämä aivan normaalia. Tummumista edesauttaa tupakointi, punaviini ym.
      Paikoissa olevat ylimäärät taas ovat hammaslääkärin vika. Jos olisit heti ilmoittanut asiasta, olisi hiomiset tehty ilmaiseksi. Toki voit sitä nytkin yrittää mutta tuskin onnistuu. Paikkoja voi YRITTÄÄ hiomalla saada vaaleammiksi (siis jos ovat vain värjäytyneitä).
      Hinnasta en osaa sanoa.

    • PimpeliPompeliPom

      Moi!

      Mulla on ihan sama juttu, mulla kyllä on paljon paikkoja hampaissa. Kulmahammas paikattiin ja paikka oli ihan ok, oli sen verran pieni. No se sitten yks päivä alko tuntumaan hampaan pinnalla, oli ns. koholla. En juurikaan kiinnittäny asiaan enempää huomiota, kunnes se paikka putos kokonaan pois. Oli alkanu vähitellen irtoamaan hampaasta ja siksi oli koholla. Harmittaa nyt kun en samantien menny paikkauttamaan uudestaan, koska nyt sitä piti sitten porata taas lisää. Paikka on varmaan melkeen puolet hampaan näkyvästä osasta ja paikattu liian tummalla paikka-aineella ja paikka-aine kun ei oo niin kiiltävää kun hampaan kiille. Paikka-aine on vielä tummentunu ajan myötä entisestään. Oon miettiny että kävisin paikkaamassa uudestaan vaaleemmalla, mutta pelottaa että hammas siitä hermostuu (kun niin iso reikä) ja menee juurihoitoon. Muuten tykkään omista hampaista, mutta inhottaa just tuo kulmahammas, kun pistää aina silmään kun peiliin kattoo. Ja mää kun paikkasin sen yksityisellä! Toisaalta hyvä että mulla se paikka putos kokonaan, jos ei kerran ollu tiivis! Miettii miten huonoon kuntoon se hammas ois menny jos paikka ois näyttäny olevan ok, mutta ois koko ajan päästäny likaa reunoista.

      Hammaslääkärihän ennen paikkausta silmämääräsesti kattoo paikka-aineen värin, jollon tottakai noita virhearvioita tulee. Mun mielestä ois just järkevintä paikata mielummin vähän vaaleemmalla kun liian tummalla, aika kuitenkin tummentaa niitä.

      Nuo sun "ulkonevat" paikat pitää hioa hampaan tasalle. Mulla on yks paikka lohjennu, kun oli ihan liikaa tupattu sitä paikka-ainetta reiän päälle. Paikasta lähti kulmasta pala, eikä siihen tarvinnu etes lisätä paikka-ainetta kun hiottiin vaan tasaseksi ettei riko kieltä. Tuo sun irronnu paikkakin varmaan lähteny irti, jos harja ottanu siihen kiinni... En usko että se hirveesti maksais että ne hiois ne paikat. Siihen tuskin puudutusta tarvis ja kestäs vaan hetken. Se on tietenkin sitten eri asia jos värin puolesta pitää alkaa uusimaan. Muakin kiinnostas tietää onko jotain vaihtoehtoja tavalliselle paikka-aineelle jos ajatellaan näkyvää paikkaa? Mua kun tosissaan ärsyttää se että hampaassa on mattapinta ja se että tuntuu tummentuvan... Kulmahampaat kuitenkin nauraessa näkyy selvästi.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen markka otettiin käyttöön vuonna 1860

      Suomi käytti vuoteen 1840 asti rahayksikkönään rinnakkain Ruotsin riikintaalareita ja Venäjän ruplaa. Tämän jälkeen oli
      Maailman menoa
      34
      9228
    2. "Mä elän vieläkin"

      Ikurin turbiini vetäisi taannoin lainabiisin Topin (RIP också) ja kumppaneiden kanssa. Toivottavasti on yläkerrassa kunn
      Tampere
      27
      3716
    3. Yksityinen sektori aiheuttanut Suomen taantuman

      Investointien sijasta nostaneet voitot osinkoina omistajille. Ehdotan korjausliikkeenä yksityisen sektorin sosialisoimi
      Maailman menoa
      71
      2325
    4. Pate Mustajärvi on kuollut

      Ihan pari tuntia sitten. Että sellaista. https://www.is.fi/viihde/art-2000011715177.html
      Maailman menoa
      107
      2140
    5. Kylläpä asiat onkin nyt hyvin verrattuna Sannan aikaan

      Sannan aikana aähkön alv oli 10%, nyt 25,5%. Ajatelkaa nytkin pörssisähkö on ilmaista, keskellä talvea! Bensan hinta on
      Maailman menoa
      18
      1886
    6. Miten ikinä kelpaisin sulle

      Sinä saat niiltä muilta naisilta paljon enemmän, mitä minulta... Tai mihin minä olisin valmis. Enkä edes olisi niin tait
      Ikävä
      13
      1520
    7. Edes vitamiinit eivät taanneet loputonta elämää

      Nimittäin niistä rahaa itselleen taikonut tohtori siirtyi tuonpuoleiseen.
      Maailman menoa
      26
      1337
    8. Kuinka kauan vielä

      jaksetaan vastustaa toisiamme?
      Ikävä
      71
      1217
    9. Esko ja Martina viettävät joulua

      Entisen avioparin joulunvietto on ylittänyt IS uutiskynnyksen
      Kotimaiset julkkisjuorut
      168
      926
    10. Millaisia odotuksia ensi vuodelle?

      Itse odotan parempaa taloudellista tasapainoa ja sen aion myös saavuttaa, kun onhan se vain minusta kiinni.
      Sinkut
      159
      863
    Aihe