Mitä tein väärin Jeepillä?

TfRd

Stoori on lyhykäisyydessään seuraava: Kreikassa vuokrasin Jeep Wranglerin. Auto oli karmea ajaa, nulju joka suuntaan ja ohjaus oli suuntaa antavaa. Liekö jo loppuunajettu ja huoltamaton, vaikka mittarissa vasta rapiat 90 000 km. Anyway, ajoin sillä pehmeään hiekkaan ja meinasi prkl jäädä siihen. Alennusvaihteella ja kovilla kierroksilla jaksoi tulla pois, mutta lähellä oli, ettemme jääneet sillä autiolle uimarannalle.

Mitä tein väärin, kun ei meinannut tulla hiekasta pois ollenkaan?? Arvioinko nelivedon edut väärin vai mikä meni pieleen?

Kiitos etukäteen asiallisista vastauksista!

6

414

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ....

      arvioit omat ajotaitosi väärin.jos autossa on lähes sileät renkaat alla,kuten vuokraamojen loppuunajetuissa autoissa on,niin ei se pehmeässä hiekassa mihinkään mene,ei ainakaan kovilla kierroksilla huudattamalla.

    • Matti-

      Hiekassa renkaiden ilmanpaineita pitää laskea, ja sen lisäksi vähän katsoa miten ajaa. Eli pehmeimpiin paikkoihin ei kannata pysähtyä, jne.

      Toinen juttu voi olla myös tuo, ettei huonot kesärenkaat ole kovin hyvät hiekalla, mutta kyllä liian kovat paineet renkaissa on se ykkösjuttu mikä menee hiekalla pieleen. Ilmanpaineita on tapana maasturista laskea reilusti kun ajetaan enempi hiekalla, pienentää pintapainetta, ja lisää pitoa huomattavasti.

      Wrangler ei välttämättä ole parhaimpia maastureita ajaa, jäykkäakselisena jne. :)

      • Nyt viisaampi..

        Kiitos asiallisesta vastauksestasi.


    • werl åpwrew qwe qfwd

      Oliko automaattiset vai manuaaliset napalukot? Olihan lukot varmasti kiinni eli ajoithan varmasti nelivedolla?

    • aloittaja1

      Lukot olivat automaattiset. Kovalla alustalla puski käännettäessä selvästi, joten enköhän ajanut nelikolla..

    • 4wd

      Ensimmäinen homma mikä meni väärin oli vuokrata just Wrangler eikä maasturia.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 64
      1042
    2. Mikä sua mies vaivaa?

      Siis oikeasti.
      Ikävä
      64
      1042
    3. 93
      817
    4. Mitä vuosimallia kaivattusi on?

      🤣🤣🤣🤣🤣🤣
      Ikävä
      57
      813
    5. Kuinka hyvin te sopisitte

      Toisillenne vai sopisivatko ollenkaan? Mitä eroja
      Ikävä
      42
      678
    6. Jasmin vauhdissa

      Kyllä pitää Jassulla kiirettä, kun yhtenään menoa mun äidin, isäpuolen ja Markon kanssa Ossianin ollessa tietysti sulois
      Kotimaiset julkkisjuorut
      222
      640
    7. Vinkkiä miehelle

      Huomenna olen kuudesta eteenpäin kotona, yksin… Pääsetkö/uskallatko tutustua?
      Ikävä
      50
      598
    8. Joko uskallat.

      Huomenna nähdään.
      Ikävä
      40
      570
    9. Miksi et halua kaivattusi

      kanssa suhteeseen? Onko jokin syy vaikka rakastat häntä?
      Ikävä
      66
      565
    10. Nainen joka haluaa miehen

      Näyttää sen selvästi. Hommaa minihameet, pitkät hiukset, laihduttaa ja on iloinen sekä aktiivinen.
      Ikävä
      79
      563
    Aihe