Vanhanen:
Tupakoitsijoista pienemmät kustannukset sairaanhoidolle
6.10.2008 11:38 Pitkäikäiset savuttomat aiheuttavat sairaanhoidolle neljänneksen enemmän kustannuksia kuin tupakoivat suomalaiset.
Säästöstä huolimatta Vanhanen kannustaa suomalaisia jättämään tupakoinnin. (JYRKI VESA / TOMMI HEINO)- Paradoksaalinen esimerkki.
Näin kuvasi pääministeri Matti Vanhanen tupakoinnin lopettamisen talousvaikutuksia Sitran viime viikolla järjestämässä terveydenhuollon seminaarissa.
Tupakoitsija itse säästää lopettamisella selvää rahaa, mutta yhteiskunnalle tupakoinnin väheneminen voikin käydä kalliiksi. Tutkimustulokset osoittavat, että tupakoimattomat ehtivät pidemmän elämänsä aikana sairastaa selvästi tupakoitsijoita enemmän. Pääministerin mukaan savuttomat suomalaiset aiheuttavat elämänsä aikana yhteiskunnalle neljänneksen suuremmat sairaanhoidon kustannukset kuin nuorempina kuolevat sauhuttelevat kansalaiset.
Luvuista huolimatta hallitus ei suunnittele muutosta tupakkapolitiikkaansa.
- Haluamme, että kaikki suomalaiset voisivat nauttia elämästään, Vanhanen korosti puheessaan.
http://www.iltalehti.fi/terveys/200810068379693_tr.shtml
Tupakoitsijoista pienemmät kustannukset sairaanhoidolle
2
<50
Vastaukset
Että Vanhanen on alkanut tupakoinnin edistämiskampanjan? Kas kun ei väittänyt tupakoimattomien sairastavan tupakoivia enemmän keuhkosyöpään. Just.
- Erkki Tuomio&
Jos huomaat niin a) juttu on vuodelta 2008 ja b) Vanhanen ei puolustanut tupakointia.
> Kas kun ei väittänyt
Ei väittänyt. Kansantaloudellisesta näkökulmasta ongelma on se, että ihmiset eivät kuole saappaat jalassa, vaan elintavoista riippumatta ovat keskimäärin liian kauan muiden paapottavana ja elätettävänä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 73863
Miltä se tuntuu
Miltä se tuntuu havahtua, että on ollut ihmistä kohtaan, joka on rakastanut ja varjellut, täysi m*lkku? Vai havahtuuko s104718- 35587
- 46580
- 35577
- 40575
- 29572
- 50540
Mitä se olisi
Jos sinä mies saisit sanoa kaivatullesi mitä vain juuri nyt. Ilman mitään seuraamuksia yms. Niin mitä sanoisit?34537- 35474
