Legendaarisen Yes yhtyeen yllättävä uusi albumi "Fly from here" kuulostaa parhaalta yhtyeen materiaalilta yli 20.vuoteen!!!
Kokoonpano on lähes sama kuin Yes yhtyeen "Drama" albumilla v.1980.
Jolla soittivat Chris Squire,Alan White,Steve Howe,Geoff Downes ja laulaja Trevor Horn.Trevor Horn on uuden albumin tuottaja.Yhtyeen laulaja on tuntemattomampi kaveri nimeltään Benoit David.Benoit omaa lähes samanlaisen ääniskaalan kuin Jon Anderson.
Albumi Fly from here on tavallaan Drama albumin jatko-osa albumin kansikuvaa myöten.Monet fanithan tietävät "Asia" yhtyeen fusioituneen Yesistä Drama albumin jälkeen.
Fly from here nimikkokappale koostuu kuudesta jaksosta,jonka tunnusmelodia kuultaa läpi kaikista biiseistä,muttei turmele kokonaisuutta vaan pikemminkin antaa sille syvyyttä.Vekkulimainen melodia on pidemmän ajan jälkeen kuunneltuna unenomaisen kauniilla tavalla klassikko.Sielukas albumi monen vuoden jälkeen kuulostaa ihmeeltä veteraanisoittajien käsissä,sillä Yesiä ei enään kukaan odottanut tulevaksi 10.vuoden tauon jälkeen.
Yes is back!
2
179
Vastaukset
- TIETOISUUDENRAJA
kuinkahan tämän Yessin saisi näiden
lökäpöksy /tatska /läväri/ energiajuoma/ facebook/ pleikkari/
sukupolven tietoisuuteen ?
HYVÄÄ MUSIIKKIA EI OLE LIIKAA, JA YES ON YKSI NIISTÄ HYVISTÄ ! - hahmottaja
Niin, ei kai se kovin suuri yllätys ole tuo "paluu" ja uuden levyn suhteellinen laadukkuus. Onhan yhtye keikkaillut kaiken aikaa ja ollut kuitenkin viime vuosikymmeninä sittenkin kohtuullisen ryhdikäs materiaalinsa osalta.
Vierastan kyllä tuota fani -ilmaisua, jota aloittaja useampaankin otteeseen viljelee tekstissään. Käytännössähän olet tietysti fani, mutta jokin hieman aikuismaisempi ilmaisu voisi olla paikallaan kontekstissa, jossa musiikillinen sisältö on kuitenkin selkeästi ensisijainen kriteeri kuuntelun perustana.
Nykysukupolvesta sikiää Yesin tai vastaavien ilmiöiden kuuntelijoita tietty suhteellinen osuus. Tuskinpa siihen voisi suuremmin vaikuttaa: näinhän on ollut aina, 1970 -luvulla suuri suomalainen yleisö kuunteli suomi-iskelmän lisäksi näitä brittipurkkajuttuja (Sweet, Slade etc) ja marginaaliporukka Yesiä ja Caravania. Näiden viimeksi mainittujen kahden nimen pariin eksyneitä 'teinejäkin" (ainakin lähes teinejä) on todistettavasti olemassa Suomessakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Lataus pakkaskelissä
En olisi koskaan ostanut sähköautoa jos olisin tajunnut että ne eivät lataa pakkasissa suurteholatauksella vaan istut tu1616180Kun väestö ikääntyy ja veronmaksajat vähenee, mitä sitten vasemmistolaiset?
Maahanmuutto ei vaan ole ratkaisu väestön ikääntymiseen. Maahanmuutto lykkää ja hidastaa väestön ikääntymistä ja työv872779Miksei Trump ole kiinnostunut Suomen valloittamisesta?
Täällähän on enemmän turvetta kuin Norjalla öljyä. Eikö Ttump ole turvenuija?921771Kyllä mä suren
Sitä että mikään ei ole kuten ennen. Ei niitä hetkiä ja katseita. Toisaalta keho lepää eikä enää tarvitse sitä tuskaa ko91216- 491005
- 66912
Mitä tarkoitat
”Silti koen sinulta puuttuvan jotain, joka kutsuu minua antamaan sinulle juuri sitä.”23908- 21903
Olet mies aika ailahteleva luonteeltasi
Olen nähnyt kuinka olet iloinen, sosiaalinen ja osallistuva. Autat ja kannustat muita. Ja sitten olen nähnyt kuinka istu122903Yhteen hiileen velanottoveljet V P K
Tytäryhtiöissä palaa julkista rahaa ja vastuuttomuuden takia -ei pakollisten -kuntalain edellyttämien asioiden takia! N75883