Legendaarisen Yes yhtyeen yllättävä uusi albumi "Fly from here" kuulostaa parhaalta yhtyeen materiaalilta yli 20.vuoteen!!!
Kokoonpano on lähes sama kuin Yes yhtyeen "Drama" albumilla v.1980.
Jolla soittivat Chris Squire,Alan White,Steve Howe,Geoff Downes ja laulaja Trevor Horn.Trevor Horn on uuden albumin tuottaja.Yhtyeen laulaja on tuntemattomampi kaveri nimeltään Benoit David.Benoit omaa lähes samanlaisen ääniskaalan kuin Jon Anderson.
Albumi Fly from here on tavallaan Drama albumin jatko-osa albumin kansikuvaa myöten.Monet fanithan tietävät "Asia" yhtyeen fusioituneen Yesistä Drama albumin jälkeen.
Fly from here nimikkokappale koostuu kuudesta jaksosta,jonka tunnusmelodia kuultaa läpi kaikista biiseistä,muttei turmele kokonaisuutta vaan pikemminkin antaa sille syvyyttä.Vekkulimainen melodia on pidemmän ajan jälkeen kuunneltuna unenomaisen kauniilla tavalla klassikko.Sielukas albumi monen vuoden jälkeen kuulostaa ihmeeltä veteraanisoittajien käsissä,sillä Yesiä ei enään kukaan odottanut tulevaksi 10.vuoden tauon jälkeen.
Yes is back!
2
153
Vastaukset
- TIETOISUUDENRAJA
kuinkahan tämän Yessin saisi näiden
lökäpöksy /tatska /läväri/ energiajuoma/ facebook/ pleikkari/
sukupolven tietoisuuteen ?
HYVÄÄ MUSIIKKIA EI OLE LIIKAA, JA YES ON YKSI NIISTÄ HYVISTÄ ! - hahmottaja
Niin, ei kai se kovin suuri yllätys ole tuo "paluu" ja uuden levyn suhteellinen laadukkuus. Onhan yhtye keikkaillut kaiken aikaa ja ollut kuitenkin viime vuosikymmeninä sittenkin kohtuullisen ryhdikäs materiaalinsa osalta.
Vierastan kyllä tuota fani -ilmaisua, jota aloittaja useampaankin otteeseen viljelee tekstissään. Käytännössähän olet tietysti fani, mutta jokin hieman aikuismaisempi ilmaisu voisi olla paikallaan kontekstissa, jossa musiikillinen sisältö on kuitenkin selkeästi ensisijainen kriteeri kuuntelun perustana.
Nykysukupolvesta sikiää Yesin tai vastaavien ilmiöiden kuuntelijoita tietty suhteellinen osuus. Tuskinpa siihen voisi suuremmin vaikuttaa: näinhän on ollut aina, 1970 -luvulla suuri suomalainen yleisö kuunteli suomi-iskelmän lisäksi näitä brittipurkkajuttuja (Sweet, Slade etc) ja marginaaliporukka Yesiä ja Caravania. Näiden viimeksi mainittujen kahden nimen pariin eksyneitä 'teinejäkin" (ainakin lähes teinejä) on todistettavasti olemassa Suomessakin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614288KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1352976Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo452322Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?372164- 241863
- 901753
- 281576
- 221519
- 1471367
- 311188