Volkswagen-konserni on tänäkin vuonna onnistunut säilyttämään markkinajohtajuutensa Euroopassa. VW-konsernin myynti on kasvanut, kun muiden kärkipään automerkkien myynti on vuorostaan laskenut.
Volkswagen-konserni on ainut autojätti, joka on Euroopassa myynyt ensimmäisellä vuosipuoliskolla yli miljoona autoa. Konserni myi tammi-kesäkuussa 1,6 miljoonaa uutta henkilöautoa, mikä on kuusi prosenttia enemmän kuin vuosi sitten.
Volkswagen-konsernin markkinaosuus nousi tammi-kesäkuussa viime vuoden 21,1 prosentista 22,8 prosenttiin. Volkswagenin osuus tästä on yli puolet.
Muutkin saksalaisvalmistajat kuin Volkswagen ja Opel ovat tänä vuonna menestyneet Euroopan markkinoilla. BMW:n myynti on kohonnut tammi-kesäkuussa vajaa 11 prosenttia viime vuodesta. Tämä on nostanut baijerilaismerkin markkinaosuuden viime vuoden 5,1 prosentista 5,8 prosenttiin.
BMW on tällä hetkellä suurempi henkilöautovalmistaja kuin Mercedes-Benz.
Volkswagen-konserni on ainut autojätti, joka on Euroopassa myynyt ensimmäisellä vuosipuoliskolla yli miljoona autoa. Konserni myi tammi-kesäkuussa 1,6 miljoonaa uutta henkilöautoa, mikä on kuusi prosenttia enemmän kuin vuosi sitten.
Volkswagen-konsernin markkinaosuus nousi tammi-kesäkuussa viime vuoden 21,1 prosentista 22,8 prosenttiin. Volkswagenin osuus tästä on yli puolet.
Muutkin saksalaisvalmistajat kuin Volkswagen ja Opel ovat tänä vuonna menestyneet Euroopan markkinoilla. BMW:n myynti on kohonnut tammi-kesäkuussa vajaa 11 prosenttia viime vuodesta. Tämä on nostanut baijerilaismerkin markkinaosuuden viime vuoden 5,1 prosentista 5,8 prosenttiin.
BMW on tällä hetkellä suurempi henkilöautovalmistaja kuin Mercedes-Benz.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Arvostelukyvyttömät autoilijat? Ostaahan jotku sokotojakin kiimassa!
no neropatti, paljasta ihmeessä oma autosi kun kerran
arvostelukykyä löytyy
Toisena on PSA, Citroen pääasiassa ja kolmospaikalla on Renault.
Saattaa hieman vaikuttaa se että Ranska on iso maa ja markkina-alue
autoille mutta kun keski-Euroopassa käy, ranskalaisia autoja näkyy paljon!
VW on myös Suomessa suurin valmistaja.
Laatu???
Viikonloppuna huvittelin korjaamalla audin lasinpyyhkijöitä. Näissä vag-konsernin "laatu"autoissa on vakiovarusteena jumiin menevät lasinpyyhkijät. Pyyhkijän varren akseli, jumittuu alumiiniseosvaluiseen runkoon kiinni, jolloin pyyhkijät lopettavat toimintansa.
Korjaus ei ole kovin kummoinen homma, koko mekanismin purku, puhdistus, rasvaus ja kasaus, edellyttäen, ettei mitään hajoa.
Aika monelta on tuo akseli katkennut, kun sitä on yrittänyt saada runko-osastaan irti, niin kävi minullekin, vaikka ko. osa oli diesel kylvyssä yön yli.
Akseli katkeaa yleensä kartion (sen mihin pyyhkijän varsi kiinnittyy) ja kierreosan rajasta (jolla pyyhkijän varsi kiristetään akseliin).
Tapahtuma-aika oli tietenkin lauantai-ilta, jolloin ainoaksi vaihtoehdoksi jäi osan korjaaminen. Lyhyesti sanottuna, uuden kierreosan hitsaus vanhan tilalle, sauman hionta, kierteiden vääntö ja siinä tuo olikin.
Nytpä pyyhkimet toimii.
Yhdessäkään aikaisemmista autoistani, ei ole pyyhkijät renkanneet, vaikka mulla on ollut autoja -83 vuodesta lähtien.
No, eipä tarvitse erikseen keksiä harrastuksia, kun ajelee audilla.
minulla on ollut kaksi A4:sta sekä kaksi Passatia, toinen nytkin
alla eikä missään niissä ole koskaan mikään pyyhkijä mennyt jumiin!
"vakiovarusteena jumiin menevät lasinpyyhkijät"
- on enemmän kuin lievästi liioiteltua.
Älä siis yleistä, se ei ole kovinkaan älykästä
Luepas audin keskustelufoorumia, niin huomaat, että se todellakin on vakiovika audeissa ja vw:ssa.
Mullakin on ollut kaksi A6 audia (on edelleen), mutta vain yksi rekisteritunnus.
ei mun tarvii mitään palstaa lukea kun pihalla on ollut yhteensä
4 VAG:n tuotetta eikä niissä taatusti ole mikään pyyhkijä jäännyt jumiin!
Ikinä edes kuullut moista ennenkuin nyt!
Hevosmiesten juttuja esson baarissa
Tässä esimerkki:"Tästä on miljuuna juttua ffp:llä, ultimatessa ja uutisryhmissä mutta pölistään nyt täällä.
Otti sitten pyyhkijät ja jumahti kesken kesäloman. Tänään sitten rupesin aukomaan settiä lisätäkseni vähän voiteluainetta tankoihin mutta kyllä oli kuskinpuoli niin tiukassa ettei ilman lämmitystä kyllä saa irti. Toisella puolella tanko meinasi tipahtaa läpi kun otin sokan pois. On sen verta jumissa toi toinen puoli, että en kyllä lähde sitä enää elvyyttelemään vaan haen uudet tsydeemit tilalle."
Seuraava:" Golv IV
Pyyhkijät ovat ikävästi jumittuneet, hapettuneet eli täytyisi purkaa koko p**ka mutta miten saan muovin pois edestä ensin? mitä sen jälkeen? Kiitos vastauksista! "
Seuraava: " Anskulta tuli hyvät ohjeet! Tämä on tyyppivika, mutta onneksi naapurin mies sattuu olemaan automekaanikko, jonka suosiollisella avulla on jo kahden eri autoni (Bora ja Golf Variant) lasinpyyhkijät huollettu Anskun jo mainitsemilla konsteilla. Hyvin on pelannu sen jälkeen.
Viimeksi taidettiin tehdä vuosi tai kaksi sitten Golfiini. Alkoi kitinällä, jolloin jo arvasin, että kohtaa alkaa jumittamaan ja huolto tehtiin ennenkuin hyytyi kokonaan.
Merkkihuollossa lyövät näköjään vaan uutta osaa sisään sen enempää miettimättä ja hinnat on satasissa, niinku tästäkin topicista voi lukea.
Korjataan vielä sen verran, että kysehän siis mullakin on pyyhinkoneiston huoltamisesta, ei lasinpyyhkijöiden."
Noita löytyy niin paljon kuin jaksaa etsiä. Eiköhän tuo vakiovika vielä sullekin osu.
Toista se on tosiaan tuolla Manner Euroopan puolella!
Toyota on aasialaisista suurin neljän prosentin markkinaosuudellaan.
Ei paljoa japsimerkit juhli, toisin kuin täällä härmässä.
Olen aina ihmetellyt että miten me poiketaan niin paljon muista
eurooppalaisista että corollat ja nissanit ovat myyneet täällä kovin?
Toyotahan on aivan hirveä auto oikeasti mutta Suomalaiset ostaa....
en ole koskaan ymmärränyt
Volkkarin menestyminen ei ihmetytä mutta ranskalaisten kova myynti kyllä!
mm. C5 oli aivan karsea ja samoin 407 Pösö, ihan floppeja!
Rellulta nyt ei ole tullut mitään sanottavaa vuosiin, paitsi ehkä ne
pienet, kuten Clio. Esimerkiksi Rellun C Picasso tila-auto aivan
järkyttävän huono ajaa!
Näin Suomessa sitten
Yksityisostajien top 10 mallisarjaa
Heinäkuu 2011 Tammi-heinäkuu 2011
1. Skoda Octavia 268 2 430
2. VW Golf 237 2 411
3. Toyota Avensis 278 2 337
4. Nissan Qashqai 267 2 285
5. Ford Focus 255 1 859
6. Kia Ceed 164 1 714
7. Opel Astra 114 1 630
8. Hyundai i30 105 1 282
9. VW Passat 170 1 240
10. Toyota Yaris 148 1 093
Suomessa 1-7/2011
Volkswagen oli ylivoimainen, sillä sen markkinaosuus nousi 15,3 %:iin.
Toyota nousi kakkoseksi 10,3 % ja Ford sivuutti Skodan,joka oli neljäs.
5. Volvo
6. Nissan
7. Kia
8. M-B
9. Audi
10.Peugeot