muttei vielä periksi anneta. Kahvia voi onneksi törpötellä pitkin vuotta ja syksyllä se vasta lämmittääkin leipäjuuston kera. Viihtyisää iltaa ;)
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 8 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 20
Vanhimmat
Vielä kuukausi jäljellä.
Mä en halua, että kesä loppuu ja tulee pimeää ja kylmää. :P
Oista kiva, ku täällä olis vaa kolme vuodenaikaa. :)
Tai kaksi vuoden aikaa. Kesä ja talvi. Tasan 6 kk molempia:) Aprillipäivänä täysi valkeus esimerkiksi klo 6.00 ja syyskuun eka täysi pimeys esimerkiksi klo 18.00. Ja lunta:)
Elä höpsi, ku talvi saa jäädä kokonaan pois. :)) Syksyn jälkeen tulisi uudestaan kevät ja luonto heräisi pienen horroksen jälkeen. ;)
Ai niin päin, vain kesä ja syksy. Jääkö joulu pois kokonaan? Ei rekiajelua, ei pukkia, ei joulukirkkoa, vain kuihtunut kuusi tien vierellä täynnä ruskeita neulasia. Ja ruostunut kynttelin jalka jossa oravan puoliksi purema kynttilän pätkä:)
Tosi asiassa talvi saisikin jäädä pois kunhan tuo syksy ei olisi pitkä ja sadetakkinen.
Innokkaat talviurheilun harrastajat ei pitäisi......teidän suunnitelmista...Se on kumma että ihmisiä on jokotai....kesä tai talvi ihmisiä.....kevät tai syksyihmisiä....
Mutta on se hienoa että on vuodenajat......aina mitä odottaa....tai ( inhoaa)
Tunnustan: olen kaikki loskainen:) Loppu peleissä.
Minä taas ole suhteellisen .....kaikki ruokainen...mutta tänään tuli pieni tyrmäys...
Ostin herneitä...suomalaisia makeita herneenpalkoja...luki laatikossa....Kun avasin sen pussin kotona...kummastelin lääkkeen...tai desinfiointiaineen tuoksua herneissä.....ja makukin oli samanlainen....ei pysty syömään...ei maistu herneeltä...mistähän kummasta se johtuu....tekisi mieli tutkituttaa...
Makuaisti on hyvä....ei vikaa...vikaa....vikaaaa
Kannattaisi palauttaa ja reklamoida ja tutkituttaa, ei voi (ei saa) ostaa desinfiä säkissä.
Kevät, kesä ja syksy..Noi saa jäädä ja joulua vietetään syksyllä, kun on pimeää. :)
Häh?,,, älä hupsi, tää kesä on nyt just siinä vaiheessa että ei läkähdy ulos vaikka raskaampaakin tekee,,, ja vielä tää lämpenee, uso vaan, tää on vaan tämmönen suvantovaihe ;o))),,, ennen uutta hellekautta ;o))),,,
Älä höpäjä siellä...vielä on kesää jäljellä.;-P
http://www.youtube.com/watch?v=J7iJao8pAjA
Höpöjän mitä höpäjän ;-P
Työt jo alkaneet niin kyllä se kesä on ohi tai ainakin lomat. Johan ne koululaisetkin lähtevät opinahjoihinsa pikapuolin. Perskule, meinasin tehdä tuttavuutta hirven kanssa tuulilasin molemmin puolin.....onneksi se kerkes alta pois. Tarttee olla hämärissä varovainen, ne taas liikkuu varsinkin ylivuotiset vasat. mukavaa keskiviikkoa.. :))
NiinOnniin jälel, hiemasen verran:)
Kahvista puheenollen tuolla Virossa se maksaakin. Oletin sen olevan halpaa ja suunnittelin, että siinä missä ihmiset kärrää kaljaa, voisin itse vedellä perässä kärryllistä kahvia.
Poikkesinpa Viru keskuksen alakerrassa ja jäin suu auki. Pressa yli 7 euroa paketti, Juhlempi Mokka liki 7 euroa, Kultaisempi Katriina 6.40 ja tarjouslavalla oli jotain Liivi suodatinkahvia (varmaan costa-rican tapaista) 6.20 paketti. Nuo oli siis ½ kilon kahveja.
Se siitä. Ostin savu-edamia 3 kilon pötkön muualta. Nyt löytyy juustossa juu.
Ohoh...sielläpä on tosi kallista elämä nykyisin..olikin juttua jossain, että virolaisperheet kärsivät nälkää, kun ruoka liian kallista.:)
Ostitko halpaa olutta edes?;)
Meinasin tuontikoiran ottaa sieltä, saas nähdä tuleeko kaupoista susi vai koira.;))
Ohoh...noilla hinnoilla kannattaa juoda vain se konjakki :-D
Ei taida kunnon kahvia Suomestakaan saada alle 4e?
No tuon hintanen kahvihan alkaa jo olla hinnankirossa,,, samaa minäkin luullu et halvempaa ois siellä, mut eihän luulo oo tiedon väärti,,,
Tein muutenkin uteliaisuus vertailuja. Kyllä siellä on oikeasti hinnat pompsahtaneet virolaisten kannalta katsoen pilviin. Virukeskuksessakin tyttö katseli jotain paitapuseroita, kreppi kangasta suunnilleen, ei edes merkkituote, 89 -149 euroa. Kengät järkijään yli 100 euroa. Sandaalit useita kymmeniä euroja. Toki hintalapuissa luki NYT -30%.
Leipäkin oli 5 - 12 euroa kilo. Joku valitti, että olut maksoi terassilla 5 euroa.
Näin sen lehtijutun jossa kerrotiin, että virolaiset hakee jopa sokeria suomesta. Siellä olisi leipäjonoille kysyntää, varmaan kansa näkee nälkää.
Satamassa oli sitten neuvostoaikainen mummeli käsi ojossa kertoen kurjuutta. Sille annoin kourallisen euroja (noin 5 - 10 euroa) mitä taskussa oli. Niistä tiedän jonkin verran, eivätkerjää turhaan. Kyllä oli mummeli kyynelissä ja toivottaen maaailman kaikki hyveet matkalle:)
Minulle maittaa kahvee ihan mihin vuodenaikaan vain. Ja minä tykkään siitä, että vuodenaikoja on. Kyllä jatkuva kesäkin alkais tylsistyttää. Ja miten vois nauttia kesästä, ellei olis talvea välissä?