Mies kysyy

Villeeni

Ihan vaan nopeesti kysyn miten saan avioliiton takasin niinkun oli ennen?
Itse töpeksin ja vaimo sai tietää. Puhuttiin ja sovittiin että yritetään vielä mutta mitä minun täytyy tehdä että tää tuntuis edes samalle?
Teenkö kokoajan tosiaan kaiken väärin?
Emännän mielestä ainakin.
Pitääkö hyvitellä päivittäin? Kukkia ostaa ja koruja oon noita kukkiaki jo tuonu niin usein ettei tässä pysty pian hengittää.
Pyysin anteeksi kauanko kestää että saan olla omassa talossani niinkun ennen ei enää sohvalla ja vaimon hymy ja edes samassa aamukahvipöydässä kupillinen.
Kuin saan emännän uskomaan etten muuta halua kun anteeksi ?
Naiset tietää siis voisitteko kertoa kun miehellä on menny jo sormi suuhun.

3

123

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tiedän tunteen

      Selvästikää et ymmärrä kuinka pahasti olet vaimoasi haavoittanut. Ei ne haavat parane suurella määrällä kukkia. Jos sua ei ole loukattu yhtä pahasti et vaan voi tietää miltä hänestä tuntuu. Se tunne on jotain niin hirveää että aivan kuin olisi elävä kuollut. Se sattuu niin paljon. Anteeksianto on todella vaikeaa ja raastavaa. Entisen liittosi hautasit silloin kun töpeksit. Se oli sun valintasi. Sitä ei takaisin saa koskaan enää. Mutta voitte yrittää rakentaa uutta liittoa, kovalla työllä se onnistuu mahdollisesti. Mutta mikään mahti maailmassa ei tuo entistä takaisin ja siitä voit syyttää itseäsi.

    • rakastatko oikeesti?

      Olet menettänyt sen mikä on tärkeintä avioliitossa ja rakkaudessa, luottamuksen, sitä et saa enää takasin. Vaimosi on selvästi epätytyväinen kanssasi, olet loukannut..rajojen yli. Mikähän on todellinen syy että jatkaa kanssasi? Kadutko todella tekoasi?
      Uskon että et kadu, ja et osaa rakastaa, jos niin tekisit et ensinnäkään olisi tehnyt mitään toisen kanssa, koska tiedät että mitä siitä seuraa, mutta et edes tainnut ajatella sitä.Eli et arvosta toisen rakkautta ja liittoasi tarpeeksi.
      Voi kuule olla, että ei palaudu ollenkaan, vaimosi joko haluaa eroa tai pettää kostoksi sinua,,,tai nyt vain hillitsee itseään, ja miettii sisimmäsään eroa silti.
      Ei sinunkaan tarvitse elää syyllisyydessä, mieti tarkkaan oletko rakkaudesta yhdessä, vai vain säälistä tai velvollisuudesta! Se on tärkein asia.
      Kuuntele sydäntä niin et jää onnettomaksi, ja jos nimenomaan sinulta on sitä rakkautta häntäö kohtaan, sen kyllä nainen aistii kaikista asioista mitä teet, halauksesta, suudelmasta, kuinka katsot häntä, kuinka käsittelet häntä. Jos tämä tosiaan puuttuu, on vähän toivoa.

    • Kysyt: miten saan avioliiton takasin niinkun oli ennen. Vastaus: et mitenkään.
      Pettämisesi on muuttanut suhteenne lopullisesti. Olet loukannut vaimoasi pahimmalla tavalla, hän ei enää luota sinuun ja hänestä tuntuu että et arvosta ja kunnioita häntä. Näiden takaisin saaminen on tosi vaikeaa, ellei mahdotonta. Mutta jos tosiaan rakastat häntä ja haluat olla hänen kanssaan, ja hän sinun kanssasi kaikesta huolimatta, te pystytte jatkamaan kunhan olette molemmat rehellisiä toisillenne ja itsellenne myös. Ei lahjojen ja kukkien ostaminen ja mielistely mitään auta, toisen huomioiminen ihan pikku arjen asioissa riittää ja yrittäkää keksiä vaikka jotain mukavaa yhteistä tekemistä.
      Tärkeintä on nyt olla rehellinen, ja yrittää elää tätä päivää. Mutta tiedän kokemuksesta että vaimollesi se on vaikeaa, kun sydän on rikki. Mutta se paranee kyllä pikkuhiljaa...ehkä...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      66
      3372
    2. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      43
      3167
    3. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      122
      2668
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      43
      2538
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      31
      1953
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      27
      1850
    7. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1636
    8. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      86
      1477
    9. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1320
    10. Lähtikö korvat

      puhtaaksi vaikusta?
      Tuusniemi
      82
      1189
    Aihe