Valvooko poliisi traktoreita millään lailla? Peräkärreissä ei toimi vilkut,kuskina liian kovaa ajavat nulikat,kuorma ei ole kiinni millään jne.jne.Keväisin ja syksyisin pelottaa ajella niiden seassa,kun ei ole tietoa mihin traktori edes kääntyy,kun vikut ei toimi.Meillä oli vaara tilanne Runnilla viime marraskuussa.Traktorin kuljettaja ajoi suoraan pellolta auton eteen katsoen vain,että pysyykö kuorma kyydissä.Saatiin juuri ja juuri väistettyä piikit ojan puolelta.Peltoliittymään pitää tehdä hyvä näkyvyys.Tässä mutkassa olevassa liittymässä on risukkoa ja lato edessä.Suosittelen autoilijoille varovaisuutta peltotöiden aikaan ja paaluja kuskaavaan traktoriin kannattaa pitää väliä ettei muutama putoa niskaan.Ilmoittakaa poliisille liikenteenvaarantamisesta.Meiltä se jäi tekemättä järkytyksen takia.
Haloo
2
155
Vastaukset
- ihiyugh
Aloittaja puhuu asiaa - on se kumma, että 15 vuoden ikäinen tenava saa ajaa muun liikenteen seassa traktori-perkärry -yhdistelmää, jonka kokonaispaino on helposti yli 10 tonnia !
Puhumattakaan sitten näiden maatalonpoikien "pillurallista" maaseutupaikkaunnilla.... - Jatke
Uusi ilmiö on myös Iisalmi-Kiuruvesi välillä todella pelottavia ohituksia tekevät mese ja bemari pojat.Ne ei kulje sen kovempaa kuin muutkaan autot tai oikeestaan vanhat meset/bemarit huonommin kuin muut 2000 luvun autot.Eikös niistä ollut jokin lorukin joka ei tule mieleen.Laitoin tänne museoautoihin,kun mese ja bemari rupeevat olemaan museo kamaa ainakin statuksen kohottajina,mutta eihän sille mitään voi,etä Kiuruvetiset ovat 15 vuotta aikaansa jäljessä.Ostavat kuulema kaikki Oivanpojan vanhat meset tai sitten Saksasta mese mistä mittari ruksattu sata tonnia alemmas.Saattaa tippuu osat tielle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Vain vasemmistolaiset rakennemuutokset pelastavat Suomen
Kansaa on ankeutettu viimeiset 30+ vuotta porvarillisella minäminä-talouspolitiikalla, jossa tavalliselta kansalta on ot553550Persut huutaa taas: "kato! muslimi!"
Persut on lyhyessä ajassa ajaneet läpi kaksi työntekijöiden oikeuksien heikennystä, joita se on aiemmin vastustanut. Pe322959- 282614
- 762554
- 182241
- 522232
- 561901
- 581716
KL: Mari Hynynen avoimena - Jouni-rakkaan ja Joel-pojan välit ovat nämä!
Mari Hynynen (ent. Perankoski) on naimisissa Jouni Hynysen kanssa. Marilla on edellisestä liitosta yksi lapsi, Joel Vola111613- 131525