Okei, olen siis miettinyt jollain shokkihiusvärillä hiuksieni osittaista värjäämistä. Äitini kuitenkin ''vastustaa'' hiusvärejä alle 18-vuotiailla niiden myrkkyjen takia, joten olen saanut värjätä hiukseni alta pari kertaa niin, ettei väri ole oikeastaan osunut päänahkaan. Nyt äitini ei kuitenkaan mielellään antaisi minun käyttää hiusvärejä, mutta olen kuullut jostain että shokkihiusväreissä ei ole jotain happoa, mitä tavallisissa hiusväreissä on, joten ne olisivat ''turvallisempia''. Onko tämä siis totta? Mikä olisi turvallinen shokkikestoväri? Jos tiedätte jotain asiasta, laittakaa viestiä, mielipiteitä otetaan vastaan. :)
Shokkihiusväritkö turvallisempia?
crazycolour
677
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Ammoniakkia, vetyperoksida yms niissä ei ole, totta. Mutta enpä osaa niistä muista aineista sanoa. Jos sun ei ole pakko saada jotain shokkiväriä päähän, niin miten olis luonnolliset hiusvärit, esim Sante-sarja? http://sante.fi/tuotteet/Hiusvarit.php
Tämän voit näyttää äidille: http://sante.fi/tuotteet/Hiusvarit_ja_yliherkkyydet.php
Kiitoksia tästä vastauksesta, en ollutkaan ennen kuullut Sante-sarjasta. Hyvä mahdollisuus tämäkin, kiitos siis paljon. :) Pitää näyttää äidille tuota pikaa, jos saisin vaikka ostettua.
Kuitenkin, jos joku tietää näistä shokkivärijutuista, saa kertoa.
itse olen kampaaja enkä minäkään antaisi alaikäisen lapseni värjätä hiuksiaan!!!
Itse raidoitutan omat hiukseni ettei väriainetta pääse hiuspohjaan. Hiusvärien (myös suoravärien ja shokkivärien) sisältämät kemikaalit pääsevät hiuspohjan kautta elimistöömme ja tutkitusti pitkäaikainen käyttö voi altistaa erilaisille syöville.
Nuo luonnonmukaisemmat värit kuten sante on tietysti turvallisempi vaihtoehto muttei nekään täysin vaarattomia ole.
paitsi nimenomaan ihmiset tuntuu saavan noista luonnon kosmetiikoista niitä vitun pahoja allergiareaktioita ku noista tavallisista -_- en nyt siis sano etteikö voisi saaha muistaki,mutta kyllä enemmä ihmiset tuntuu saavan noista luonnonaineista
karmaisevaa lukea näitä kirjotuksia ku ite on tullu värjättyä kolmen vuoden sisään varmasti yli 50 KERTAA! :| ja värinpoistojakin löytyy listalta.. :D hiukset vielä toistaseks päässä:) tällä hetkellä punaaset..
Suosittelen itse tuota Sante-väriä, mitä oon kuullu kavereiltä!
Joo, luonnonmukaisista väreistä voi saada allergisia reaktioita JOS ON ALLERGINEN jollekin kasville jota niissä käytetään. Siksipä pitäisi tutustua ainesosaluetteloon ennen värjäystä.