Yksityisessä hoitokodissa työskelevät

53463634

Heippa.Onko jollai kokemusta asiasta että ekana olet ollut äitiy sja vanhempainvapaalla, sitten hoitovapaalla ja hoitovapaalta uudelle äitiyslomalle. Kertyykö lomapäivät vaan siltä päiviltä kun työnantaja maksoi palkkaa eli 72 ensimmäistä päivää vain koko äitiys ja vanhempainvapaalta??

3

133

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 4+11

      Tee töitä välillä äläkä pukkaa penskoja jatkuvasti.

    • 769875

      kiitos mutta en kysynyt tollaseen kysymykseen vastausta.

    • palkanlaskijana

      Lomapäivät kertyvät aina äitiys- ja vanhemapainrahakaudelta - eli myös siltä osalta kun saat Kelalta päivärahaa.

      Tämä tietysti edellyttää sitä, että hoitovapaalla ollessasi olet muistanut ilmoittaa sille työnantajalle ajoissa "by the way, hoitovapaani muuttu kahden kuukauden kuluttua äitiyslomaksi"

      Jos et tätä ilmoitusta ole tehnyt, niin työnantajan ei tarvitse muuttaa hoitovapaatasi äitiyslomaksi jolloin ei myös lomat kerry.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Klaukkalan onnettomuus 4.4

      Klaukkalassa oli tänään se kolmen nuoren naisen onnettomuus, onko kellään mitään tietoa mitä kävi tai ketä onnettomuudes
      Nurmijärvi
      121
      5725
    2. Yleltä tyrmäävä uutinen

      Ylen uutisen mukaan Raamattu on keksitty n. 2600. Putoaako kristinuskolta pohja kokonaan alta pois? https://yle.fi/a/74
      Luterilaisuus
      472
      1868
    3. Riitta-Liisa ja Toni Roponen: Ero! Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa.

      Riitta-Liisa ja Toni Roponen eroavat. Riitta-Liisa Roponen kertoo asiasta Instagramissa. – Talvi on ollut elämäni synk
      Maailman menoa
      21
      1252
    4. Pakko kertoa mies

      Äitini tietää, että olen ihastunut sinuun. 😳 halusin että hän näkisi sinun kuvan ja pyysin googlaamaan sinua. Kommentti
      Ikävä
      111
      1213
    5. Sinä vain tulit elämääni

      Ja joku tarkoitus sillä on ollut. Näyttämään mitä olen ja kuinka arvokas voisin olla. Se muutti ja käänsi elämäni suunna
      Ikävä
      86
      1083
    6. Millaisia ajatuksia on kaivatusta ja tilanteestanne tänään?

      Kerro omista mietteistäsi tai lähetä terveisiä. Ehkä hän lukee ja lähettää sinulle takaisin omia mietteitään.
      Ikävä
      48
      995
    7. Miten koskettaisit häntä?

      Miten lähestyisit jos hän olisi lähelläsi nyt..
      Ikävä
      64
      961
    8. Mitä ajattelet

      Kaivattusi uskosta tai onko hän uskossa?
      Ikävä
      64
      906
    9. Kuulin että Metsa Manille kaavaillaan Maaseudun Sivistysliiton kunniakirjaa ja jotain

      muutakin huominosoitusta. Syystä että on on elvyttänyt huomattavasti videoillaan vanhemman väen englanninkielentaitoja.
      Tuusniemi
      23
      867
    10. Tiesitkö mies

      Kuinka paljon mulla oli tunteita sua kohtaan? Jos et tiennyt,olisiko tietäminen vaikuttanut tapahtumiin? Ihmettelen kyll
      Ikävä
      59
      865
    Aihe