Onko persujen kannatus nyt 30 vai 40 % ?

Jos tietää, kertokoon sen muillekin.
17131
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 17

Vanhimmat

Koko ajan nousussa! Eikä tarvi ihmetellä tämän nyk. hallituksen tempausten jälkeen.

Äänestä
  • 40% on kannatus, aika hyvä aika olemaan.
    ja eu alle 2%,syitä tuskin tarvii kertoa.

    Äänestä

Eiköhän se lähellä 32 %

Äänestä

Minä ainakin kannatan heitä 100%sti.

Äänestä

Ei mene kauan kun on sen 40 % vähintään, jos ja kun tämä meno jatkuu,

Äänestä

Veikkaan 47%

Äänestä

Liian suuri.

Äänestä

Taitaa olla tippunut 10%, kun ovat niin hiljaista sakkia, ainoo joka näkyy ja kuuluu on Herra Hakkarainen kännissä!

Äänestä
  • parahin "petyin taas"... pelkkää propagandaa. mediaan uskominen sokeasti tänäpäivänä on itsensä pettämistä.

    pety ennen mediaan, siinä et pety turhaan ;)

    Äänestä

24,8% nyt, mutta ennen joulua lähempänä 30%.

Nousu jatkuu, koska nykytilanteeseen ja etenkin mamutukseen pettyneitä on paljon, jopa ylivoimainen enemmistö kansasta.

Järki ja suomalainen ensin, ovat ne teemat jotka siivittävät P-S:et maan historian suurimpaan kannatukseen.

Äänestä

Missä viipyvät heinäkuun puolueiden kannatusluvut? Olisi pitänyt jo olla julkaistuna. Mitä niissä on salattavaa? Tod.näk. persujen kannatusluvut ovat niin suuret, ettei ole julkaisukelpoisia lukuja nykypäättäjien mielestä.

Äänestä
  • Pikemminkin Norjan massamurha nosti SDP:n kannatusta niin paljon, että kokoomus putosi kolmanneksi ja ehkä jopa perussuomalaiset putosi SDP:n taakse.

    Yle teetti heinäkuussa gallupin presidentinvaali ehdokkaiden kannatuksesta joten se voi olla syy sille, että yle ei ole julkaissut puolueiden kannatuslukuja heinäkuun osalta.

    Äänestä

Aika jänskä juttu, et mitä tahansa tuntuukin tapahtuvan, niin aina kaikki menee Persujen laariin!

Kuvastaa aika paljon sitä, missä jamassa tämän maan asiat ovat, ja mihin ne ovat menossa jos peliä ei vihelletä poikki......

Äänestä

Eiköhänse liene 50&%luokkaa, perustelen tään sillä että sen verran täällä isänmaallisia.

Äänestä

http://www.hs.fi/politiikka/artikkeli/HS-gallup Keskustan alamäki jatkuu/1135268023987

HS-gallup: Keskustan alamäki jatkuu

25.7.2011 5:43
Vappu Kaarenoja
Helsingin Sanomat

Keskustan kannatus jatkaa laskuaan. Puolueen kannatus on pudonnut alle 14 prosenttiin, kertoo tuore HS-gallup.

Kesä–heinäkuussa keskustaa kertoi kannattavansa 13,7 prosenttia suomalaisista. Laskua toukokuusta on 0,8 prosenttiyksikköä.

Turun yliopiston eduskuntatutkimuksen keskuksen johtajan Ville Pernaan mielestä luisu kertoo siitä, etteivät keskustan eurokriittiset puheet ole ihmisten mielestä uskottavia.

"Piikki kiinni -puheet käyvät vähän huonosti kaupaksi, kun ensin on pidetty piikkiä auki", Pernaa sanoo.

Toinen oppositiopuolue perussuomalaiset sen sijaan porskuttaa. Puolueen kannatus on noussut 22,7 prosenttiin. Kaulaa toiseksi suosituimpaan puolueeseen, kokoomukseen, on jo 1,6 prosenttiyksikköä. Sdp:n kannatus on HS-gallupin mukaan 18,5 prosenttia.

Pernaan mukaan keskustan kohtalo kietoutuu perussuomalaisten tulevaisuuteen.

"Keskustan mittakaava riippuu perussuomalaisten tulevaisuudesta ja yhtenäisyydestä."

Gallup tietää huonoja uutisia myös vasemmistoliitolle, sillä kannatus on laskenut 7,4 prosenttiin. Myös sen kannattajien äänestysvarmuus on laskenut selvästi. Toukokuussa yli 60 prosenttia vasemmistoliiton kannattajista kertoi olevansa erittäin varma puoluevalinnastaan, kesä–heinäkuussa ainoastaan 50 prosenttia.

"Se lienee hallitukseen meno, joka ihmisiä arveluttaa", Pernaa sanoo.

Äänestä

Ihan sonerasta koko touhu!

Äänestä

noin 10-15% koko kansasta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Tietääkö joku ? kirjoitti:

Jos tietää, kertokoon sen muillekin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu