Lyrican vähentäminen ja oireet

Hei.
Aloitin Lyrican 4 vuotta sitten unilääkärin toimesta, 75 mg yöksi toimi hyvin ja auttoi ahdistuneisuuteenkin. Vuosi sitten nostin pahan kriisin myötä sen vähitellen 200 mg:aan, toukokuun alussa oli 250 mg. Sitten aloin vähentää sitä ensin 25 mg viikossa ja sitten 2 viikon välein, meni hyvin annokseen 150 mg asti ilman sivuoireita. 125 mg:n kohdalla alkoi kamala masennus vähennysoireena, kesti n. viikon. Kolmen viikon kuluttua laskin 100 mg:aan, jota olen ottanut nyt reilut 2 viikkoa. Masennus ei tahdo hellittää. Se on tosi ankaraa, sellaista "biologista" minkä tietää tulevan lääkkeistä. Ahdistaa ja on kipeä olo kaiken kaikkiaan, maha sekaisin ym. Onko ketään joka olisi selvinnyt tästä alasajosta kuiville, miten kauan siihen meni ja millaisia oireita oli? Kiitos vastauksista jo etukäteen.
11804
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

Minulla oli hermoperäiseen kipuun annos 600mg vuorokaudessa. Hermovapautusleikkaustehtiin jonka jälkeen lääkitystä ruvettiin purkamaan. Tiputin 75 mg viikossa annosta. Minulle ei tullut mitään ihmeempiä oireita lääkkeen lopettamisesta eli ihan mukavasti sain sen purettua pois.

Pelkäätkö lääkityksen lopettamista? Olisiko osa ihan hengistä ahdistusta siitä tietoisuudesta että purat lääkettä pois? Itse olin todella onnellinen kun pystyin sitä tiputtamaan ja huomasin etteivät kivut alkaneetkaan.

Tseppiä sinulle. Koita jaksaa. Olen kuullut että kyseisen lääkkeen purkaminen voi olla rankkaakin eli pitkäjännitteisyyttä mukaan. Kannattaisiko sinun rauhassa pitää hetki annosta siinä vai onko lopetuksella kiire? (Esim. uusilääke jonka takia lyrica pitää saada nopeaa alas?)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Katariina 49 v. kirjoitti:

Hei.
Aloitin Lyrican 4 vuotta sitten unilääkärin toimesta, 75 mg yöksi toimi hyvin ja auttoi ahdistuneisuuteenkin. Vuosi sitten nostin pahan kriisin myötä sen vähitellen 200 mg:aan, toukokuun alussa oli 250 mg. Sitten aloin vähentää sitä ensin 25 mg viikossa ja sitten 2 viikon välein, meni hyvin annokseen 150 mg asti ilman sivuoireita. 125 mg:n kohdalla alkoi kamala masennus vähennysoireena, kesti n. viikon. Kolmen viikon kuluttua laskin 100 mg:aan, jota olen ottanut nyt reilut 2 viikkoa. Masennus ei tahdo hellittää. Se on tosi ankaraa, sellaista "biologista" minkä tietää tulevan lääkkeistä. Ahdistaa ja on kipeä olo kaiken kaikkiaan, maha sekaisin ym. Onko ketään joka olisi selvinnyt tästä alasajosta kuiville, miten kauan siihen meni ja millaisia oireita oli? Kiitos vastauksista jo etukäteen.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu