Minkälainen tyyli minulle sopisi?

Hamehelma

Olen 26 vuotias nainen. Olen pikkuisen pyöreä blondi, rakastan maalaisromanttisuutta, mutta olen myös modernin kannattaja. Minun ongelma on ehkä rajaus, tykkään melkein kaikesta! :( Siis sehän on hyvä ja näin, mutta miusta tuntuu, että vaatekaapistani löytyy ihan kaikkea.. Minun väreistä on sanottu, että olen kevät. Olen luonteeltani iloinen ja avoin, tosin joskus ujostelen. Esiinnyn myös jonkun verran, siksi oikeastaan pitäisi terävöittää omaa tyyliä.

Ehdottomat nou nout:
-gootti
-liian teinityyli, mutta saa olla väriä
-liian mummotyyli
-ei korkokenkiä päivittäiseen, ehkä kiilat tai paksupohjaiset menis hyvinkin toisaalta
-kirppistyyli

Oon nyt kuin avoin kirja. Ihailen ihmisiä, ketkä ovat löytäneet tyylinsä. Haluaisin, että minusta välittyisi ehkä hiukan hyvällä tavalla "särmämpi" tai "kovempi" tyyli. Olen nyt ehkä hitusen liian kiltin oloinen ja koen, että se ei vakuuta työelämässä. Pukutyyppistä tulee olemaan työelämän vaatetus. Tarvitsen nyt viisaita neuvoja ja ehkä myös kuvia/blogiosoitteita..

Olisin niin kiitollinen!

7

459

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muotitietoinen
    • Muotiassari

      Sulle sopis ehkäpä romanttinen,naisellinen ja klassinen tyyli.Väreistä esim. persikka,aprikoosi,lohenpun.,korallinpun.,tomaatinpun.,turkoosi,omenanvihreä,keväänvihreä,koboltinsin.,taivaansin.,tumma ja vaalea liila,sekä muut kevään värit.Kirjastosta löytyy värianalyysi kirjoja,ainakin sen niminen kun Christel Buscher omat värisi,siinä on mitkä värit sopii keväälle.On niitä muitakin kirjoja värialalyysistä,joissa on värien lisäksi eri pukeutumistyyleistä,mutta en nyt muista kaikkien nimiä.Toivottavasti vastauksestani oli jotain apua :)

    • kauneusblogi
    • tuosta ehdottomuudesta kirppistyyliä kohtaan mää olisin hieman eri mieltä.
      kun jos haluaa olla edes hiukan persoonallisempi pukeutumiseltaan, kannattaisin kyllä niiden kirpputorienkin penkomista.
      enkä tarkoita tuolla sitä että kasaa päällensä (ja kaappeihinsa) vinon pinon kuoseiltaan ja väreiltään toistensa kanssa sotivia kirppislöytöjä, vaan löytää sieltä ne itselleen sopivimmat ja käyttää niitä yhdessä uutena ostettujen vaatteiden kanssa.
      ja kirppiksiltä voi löytää myös lähes uusia, nykymuotia vastaavia vaatteita, aika harvassa ovat ne kirpparit jotka myy vain jotain 70- ja 80-luvun vaatteita.

      tuosta työpukeutumisesta mulla tuli mieleen, jos se nyt on aika virallista housu- tai jakkupukulinjaa, et mitä jos vaik nyt siihen housupukuun yhdistäis sellaisen maalaisromanttis/etnohenkisen paidan
      siis sellaisen mis on kirjailuja ym. esim.

      http://3.bp.blogspot.com/-MbPxXik2hKM/Te3Ymci6SRI/AAAAAAAAEoU/VsqQ2IisSxo/s1600/IMG_8214.jpg

      http://kuvat2.huuto.net/8/63/f5f30c1e1a2940fa2296488d3462a-orig.jpg

      empä ny tiiä oliko tästä mitään apua, ku yks syvässä tyylitajuttomuuden tilassa oleva vaan koittaa neuvoa, ja yks jolle jakkupuku on kirosana,

      murri

    • puddi

      ainakin suosittelen niitä värejä jotka kuvastaa persoonaas ja tuntuu omilta. x) sinne kauppaan vaa rohkeesti sovittelemaan. ;) kannattaa myös miettii miten hiuksii pitää

    • Anonyymi

      Ei mitään persvakoon uppoovia pimppileggareita

    • Anonyymi

      sellaista , ihan omana mielipiteenä noin yleisesti kauneudesta ja tyylikkyydestä , mielestäni kauniit . tyylikkäät ihmiset on usein myös sivistyneempiä , koulutetumpia , tosin ei pelkkä koulutus takaa sivistystä , vaan tieto ja taito yhdessä.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille

      Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.
      Maailman menoa
      276
      2530
    2. Riikka runnoo: datakeskuksille tulee UUSI yritystuki

      "Suomen valtio erikseen tukee esimerkiksi kryptovaluuttaan tai aikuisviihteeseen tai muuhun keskittyviä datakeskuksia."
      Maailman menoa
      76
      2429
    3. SDP pelastaa uppoavan Suomen

      2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis
      Maailman menoa
      19
      1637
    4. Onko kivaa jättää

      elämän suurin rakkaus hiljaisuuteen?
      Ikävä
      120
      1598
    5. Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee

      Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis
      Maailman menoa
      52
      1516
    6. Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti

      Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj
      Maailman menoa
      65
      1397
    7. Mitä haluaisit sanoa hänelle tänään?

      Kerro tähän viestisi. 🍭🍡🍦
      Ikävä
      134
      1366
    8. En kerro nimeäsi nainen

      Sillä olet nyt salaisuus jota kannan sydämessäni. Tämä mitä tunnen ja kuinka sinuun vahvasti ihastuin on jo niin erikoin
      Ikävä
      71
      1250
    9. Auta mua mies

      Ota vielä yhteyttä, keksi oikeat sanat että vuosien ajan kasvanut muuri murtuu meidän väliltä vaikka aluksi vain vähän.
      Ikävä
      82
      1049
    10. Olet kiva ihminen

      En kiellä sitä yhtään. Sinussa on hyvin paljon erinomaisia puolia, enemmän varmasti kun meissä muissa. Sitten on puoli
      Ikävä
      74
      1039
    Aihe