Osaisitteko kertoa hyviä rockballadeja? Myös metalliballadit kelpaavat. 2000-luvun rockballadeista yksi parhaista on (mielestäni) LCD Soundsystemin New York I Love You, But You're Bringing Me Down.
http://www.youtube.com/watch?v=isU5pPyWHyQ
Mitä mieltä sinä olet, arvon lukija?
morzovets
Hyviä rockballadeja?
21
218
Vastaukset
- hevoiset
Robin : Basket babe (Liikuttaja)
Kössi : Tee mulle niin (Golddisc)
Jäminkiset : Oot mun ruususuo (Politics)
Siinä ne parhaat... - tuikkana
Kyllä itsekin olisin Rainbowlta juuri samaiset kappaleet laittanut :)
W.A.S.P.:ltä löytynee oma suosikki powerballadi:
http://www.youtube.com/watch?v=HLD0CBFU73Q - Balladeja
Tässä nyt joitain esimerkkejä mitä nyt tulee mieleen suosikeistani. Rod Stewart: You're In My Heart, Tonight's the Night, Sailing. Green Day: Wake Me Up When September Ends, 21 Guns. Ramones: I Wanna Be Your Boyfriend. Faces: Flying, Open To Ideas.
- gril98
guns'n'roses-don't cry
koskettava biisi - Guaranteen
Lovex - Marble Walls, Time of Your Life, Time and Time Again
Ari Koivunen - On top of the World - airforce1
http://youtu.be/apOftUueObg
David Coverdale'n (Whitesnake) soolo tuotantoa ''Love Is Blind''
http://youtu.be/-aHF2pU-BNU
Whitesnake ''All I Want All I Need''
http://youtu.be/1mAzTE62Mx8
Toto ''2 Hearts''
Tässä kolme kauneinta mun mielestä.Whitesnake on myös hyvä ja David Coverdalen Purplen jälkeinen tuotanto (ennen kuin perusti Sneken 1978 myös). David Coverdale oli ihana nuorena.
Purplen jälkeisellä tuotannolla tarkoitan hänen kahta soololevyään "Whitesnake" ja "Northwinds" (tehty 1977-78), jotka hyvin tuovat esille sen miten hyvä laulaja Coverdale oli nuorena. Tuolta "restless heart" levyltä (vuodelta 1997, muistaakseni), johon muistaakseni tuo kappale "Love is blind" sisältyy (ellen väärin muista) löytyy myös ihan hyviä kipaleita.
- haavi presidentix
Tämän on säveltänyt ex AC/DC rumpali CHRIS SLADE ja Manfred :
manfred mann's earth band : QUESTIONS . - minävaan555
guns n rosesilta dont cry, november rain, sweet child o mine ja patience.
Judas Priest "Prisoner of your eyes". Tämä on yks mun Priest-suosikeista ja siinä on mielestäni yksi kaikkien aikojen parhaimmista kitarasooloista. Klassista heavya puhtaimmillaan.
- Anonyymi
Slade: My Oh MY, Still the Same, Universe!!!! How does it Feel!!!
- Anonyymi
Toto - I Will Remember
https://youtu.be/unmvkAhWzyo
On mielestäni bändin parhaimpiin kuuluva biisi. Lisäks esim.
Smokie, esim. "Lay back in the arms of someone", "Run to me". Ei ihan varsinaisia balladeita (balladilla yleensä tarkoitetaan kai powerballadia), mutta rakkauslauluja kuitenkin.
Ja Smokien alkuperäisen laulajan (oli laulajana bändissä 1965-86) soolotuotannosta esim. sellaiset biisit kuin "Midnight lady" ja "Some hearts are diamonds".
Ja John Denveriltä tietenkin "Annie´s song" (tääkään ei mikään powerballadi, mutta rakkauslaulu).
Celine Dion "Love doesen´t ask why".
Barbra Streisand "Woman in love" (Bee Geesin poikien eli Barry, Robin ja Maurice Gibbin Streisandille tekemä kappale)
Bee Gees esim. "To love somebody", "Words", "For who the bell tolls".- Anonyymi
Ootko sä nainen, kun käytät tuota ihana-sanaa miehestä?
Anonyymi kirjoitti:
Ootko sä nainen, kun käytät tuota ihana-sanaa miehestä?
Mitä luulet? Kyllä oon. Mutta voihan joku mieskin käyttää miehestä sanaa ihana. Ja ethän sää tiedä missä yhteydessä tuota ihana-sanaa on käytetty. Et tiedä tarkotanko sillä, että tuo David Coverdale, jonka yhteydessä kyseistä sanaa käytin oli ihana laulaja äänellisesti nuorena vai myös ulkonäöllisesti. Mutta voin paljastaa, että tarkotin sillä molempia. David Coverdale ihana sekä lauluäänellisesti nuorena että ulkonäöllisesti. No niin, oliko riittävä vastaus?
Unohtu mainita tuon Smokien alkuperäisen laulajan nimi. Chris Norman. Hänkin on ihana ja varsinkin nuorena oli. Smokie oli suosittu brittibändi 1970-luvulla ja 1980-luvun alussa.
- Anonyymi
Norppa83 kirjoitti:
Unohtu mainita tuon Smokien alkuperäisen laulajan nimi. Chris Norman. Hänkin on ihana ja varsinkin nuorena oli. Smokie oli suosittu brittibändi 1970-luvulla ja 1980-luvun alussa.
Jep, mä näytän ihan nuorelta Coverdalelta!
Tai ainakin melkein, nenä keskellä kasvoja, kaksi korvaa ja muutama hiuskin...
Jännää, mä kun aina luulin kirjoittelevani kundin kanssa. Stereotypiat on vähän sellasia, että ne saa ihmiset ajattelemaan jotenkin automaattisesti.
Ite on siis jo viiskymppinen äijä. ja silloin nuorena tuli kuunneltua sitä musaa mistä säkin kovasti tunnut tykkäävän. Nuoremmat ei yleensä kuuntele vanhempaa rokkia, itselleni tulee nostalgiset fiilikset, koska olin pieni lapsi silloin kun tätä musiikkia ensikertaa kuulin, jolloin se oli vielä uutta ja tuoretta musiikkia. Sellaset kaihoisat fiilikset takas siihen maagiseen aikaan, joka saattoi olla parasta aikaa minkä Suomessa voi koskaan kokea. Elämä oli jotenkin selkeetä ja helppoa ja usko tulevaisuuteen luja. Joku Uriah Heepin Easy Livin kuvastaa jotenkin sitä fiilistä aika hyvin. Maagista.
- Anonyymi
Foreigner - Waiting for a Girl Like You
Foreigner - I Want to know what love is
Seventh Key - When Love Is Dying
Scorpions - Still Lovin You
Journey - Why Can't This Night Go On Forever
Queensryche - Silent Lucidity
Lita Ford Ozzy - Close My Eyes Forever
White Lion - When The Children Cry
ZZ Top - Rough Boy
Bryan Adams - Heaven
Heart - Alone
Tuossa nyt vain muutama.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Taas syytöntä illlllkkaa rangaistiin
Niin se vain paha saa palkkansa ja rääsyämiselle ja räkimiselle laskettiin hinta. Ottaisi nyt tuo onneton lusikan kauni831469Kadun transhoitoja - Suomalainen dokkari kertoo yhden ihmisen tarinan: "Miks oon ikinä..."
Mielenkiintoinen dokkari tv:ssä. Sametti poistatti rintansa, kohtunsa ja munasarjansa ja eli vuosia miehenä. Pitkään pä671255Vähemmän metsien hakkuita, enemmän sähköautoja
Siinä ilmastopaneelin neuvot tiivistettynä kuinka Suomi saavuttaa ilmastotavoitteensa. https://yle.fi/a/74-20155596 "S2221225Asunnottomuus lisääntyy
Petteri Orpon hallituksen leikkaukset ihmisoikeusjärjestö Amnestyn syynissä. Jokaisella on oikeus omaan kotiin. Jopa työ2031223Sun ajatttelu tuo vaan julmuutta mut kukaan muu nainen ei voi korvaa sua
Mut sun ajattelu saa mut itsetuhoseks ja uhmaan lakiakin😭😭💀 Se väärinymmärryksen määrä on käsittämätöntä. Helpottais121049Sulle on tullut
Viesti mesessä, tietääkseni. Olis ihan kiva saada vastauskin sulta, kaunis nainen😊 Mieheltä1041019Olen rakastunut sinuun mies edelleen
Meidän yhteys on jossain ihan muualla kuin netissä, muistetaan se. Kaunista päivää sinulle 😍134946Minä pyydän,
jos yhtään minua haluat, näytä se jotenkin. Kosketa tai sano jotain joka rikkoo rajoja. Ota vaikka olematon roska hiuksi65923- 79821
Ihmeelliseltä pikkunaiselta....
Jatkakaa vaikka tässä jos on jotain mitä joku haluaa että mä näen... En jaksa, eikä mua kiinnosta sitä jätti ketjua t123808