Mitä miehet syö..

Kelpaako aamulla kaurapuuro mustikoilla ja raejuustolla?
26162
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 26

Vanhimmat

Juu ei. 1000 kilsaa junassa istumista tuonko takia? Sitten ei edes ovet aukene...

Äänestä
  • Aloittaja

    Mä haen kaurahiutaleet lähikaupasta. Vaikea uskoa, ettei niitä löydy lähimaastosta muualtakin.

    Äänestä

  • *pissaa housuun*

    Äänestä

En useinkaan syö kuin kerran päivässä lämpimän ruoan, aamupalaa melko harvoin. Viime päivinä aamupalana on toiminut mustikkakiisseli ja pakuriteehen keitetty aamukahvi.
Pakurikääpään olen tutustunut nyt kesällä pikkuisen ja kuivannut sitä. Kääpää taitaa olla varastossa ainakin koko syksyksi, ellei kevääseen asti.
Kaurapurokin kelpaa kun on vieraita joille laittaa aamupalaa. Itselleni tuskin koskaan laitan.

Lauantaina tein maa-artisokkakeittoa. Kyytiläisenä oli salaatti, jossa ei ollu salaattia lainkaan: tomaattia, kurkkua, luomusalaattijuustoa.
Sunnuntaina laittelin ihan pakasteporosta lounasta, vaan en käristystä. Uusia pottuja omasta maasta ja poroa suppisten kera. Kermassa.
Toissapäivänä söin jämiä edellispäivien eväistä
Eilen keittelin pastaa ja tein siihen kermaisen jauhelihakastikkeen luomulihasta. Sekaan suppiksia ja sipulia. Nautin soosin oman maan pottujen kera.
Tänään ei oo menny kuin ruislimppua erilaisilla leikeillä. Hoppupäivä. Saatan iltaseksi lämmittää eilistä pastaa.

Aika simppeliä, tuskin kovin terveellistä, mutta hyvää, etenkin kun oon tehnyt suurimman osan ruoista ulkona tulella. Siitä meinaa tulla kiva aromi ruokaan kuin ruokaan. Tai sitten se aromi tulee vaan vaatteisiin tartuneesta savusta.

Äänestä
  • On aivan helvetin epäterveellistä syödä liian harvoin.

    Äänestä

  • ratikkakuski kirjoitti:

    On aivan helvetin epäterveellistä syödä liian harvoin.

    Jaa? Oon koko ikäni syöny pari kertaa päivässä ja tunnen toki suositukset viidestä ateriasta, jota en noudata. Mihinköhän kohtaan se epäterveys on muhun pesiytyny? En syö aamupalaa, mutta syön kyllä lounaan ja iltasta.

    Äänestä

  • Aloittaja

    Vierastan tota pakurikääpää.. Paljon sitä kehutaan kyllä, mutta mun mielestä se muistuttaa ulkonäöltään jotain keuhkosyöpää ja en vaan pysty koskemaan..

    Tulilla tehty ruoka on arkea. Nykyisin olen askeettisempi, eli olen jättänyt pastat pois ja korvaan ne juureksilla. Olo on kevyempi. Voita ja kermaa tarvitsen silti ja sitä savua. Ilman puuroa ei päivä käynnisty silti. Nyt on jo täällä viileät aamut ja kun tekee puuhellaan tulet, niin saa samalla puuron ja lämmön.

    Äänestä

  • UPDATE_9626470 kirjoitti:

    Vierastan tota pakurikääpää.. Paljon sitä kehutaan kyllä, mutta mun mielestä se muistuttaa ulkonäöltään jotain keuhkosyöpää ja en vaan pysty koskemaan..

    Tulilla tehty ruoka on arkea. Nykyisin olen askeettisempi, eli olen jättänyt pastat pois ja korvaan ne juureksilla. Olo on kevyempi. Voita ja kermaa tarvitsen silti ja sitä savua. Ilman puuroa ei päivä käynnisty silti. Nyt on jo täällä viileät aamut ja kun tekee puuhellaan tulet, niin saa samalla puuron ja lämmön.

    Pakurikääpä ei ole ainut superruoka, joten kai sitä ilmankin pärjää. Mustikallakin taitaa pötkiä pitkälle :-)
    Pakurikääpä on musta vain pinnasta: heti kuoren alla se on kellertävän ruskeaa. Pakurikääpätee on tosi kauniin väristä: sama kaunis syvä ruskea, kuin suppisten liotusvedessä.

    Äänestä

  • UPDATE_9281033 kirjoitti:

    Jaa? Oon koko ikäni syöny pari kertaa päivässä ja tunnen toki suositukset viidestä ateriasta, jota en noudata. Mihinköhän kohtaan se epäterveys on muhun pesiytyny? En syö aamupalaa, mutta syön kyllä lounaan ja iltasta.

    Joko poikkeus vahvistaa säännön tai sitten syöt kuitenkin välipaloja enemmän kuin huomaatkaan.

    Äänestä

  • ratikkakuski kirjoitti:

    Joko poikkeus vahvistaa säännön tai sitten syöt kuitenkin välipaloja enemmän kuin huomaatkaan.

    Millä tavoin se liian harvoin syömisen epäterveellisyys todentuu? Tietysti vrensokeri heittelehtii, mutta miten se muuten vaikuttaa? En tiedä oikeesti.
    Luulisi että ihmisellä on melko hyvä toleranssi ravinnon määrän vaihteluille ihan evoluution kannalta ajatellen: ihminenhän on kehittynyt viimeiset ajat (kymmenet tuhannet vuodet) melko vaihtelevissa oloissa, joissa ravinnon säännöllinen saanti 5 kertaa päivässä ei ole ollut täysin ennakoitavaa.

    Äänestä

Aamulla juon vain pari kuppia kahvia, ehkä joskus leivän.

Äänestä
  • Aamukka juot leivän.

    Äänestä

Eikö sinulla ole koskaan ollut miestä aamiaisella? Vai miksi kysyt? ja nytkö on tulossa?

Äänestä
  • Aloittaja

    Kysyn ihan yleisesti nyt miehen aamiaisesta. (hähä)

    Äänestä

  • UPDATE_9626470 kirjoitti:

    Kysyn ihan yleisesti nyt miehen aamiaisesta. (hähä)

    Epäilen. Jotain on nyt menossa.. Onko joku palstalainen tulossa yöksi?

    Äänestä

No ei helvetissä kelpaa. Arkena kun on askeettipäivät, pitää sentään olla kunnon täyskuituista (100%) ruisleipää, juustoa, kinkkua, kurkkua, jugurttia ja kahvia. Vapaapäivinä, kun on hedonistipäivät, elimistö vaatii munia, nakkeja, pekonia, jugurttia ja kahvia.

Listasi muistuttaa parista entisestä heilastani ja siitä, miksi en suosiolla siellä öitäni viettänyt, ellei yhdessä ensin käyty ostoksilla. Vetelä aamiainen saa mielen äreäksi.

Ps. Etkö voisi edes niitä paljon mainostamiasi kaloja halstrata tai savustaa ja tarjota aamiaisella? Sepä vasta olisi jotain!

Äänestä
  • Aloittaja

    No voin minä jollekin vip-henkilölle kalavoileivän laatia aamullakin. Mut yleisesti kyselin miesten aamiaisesta ;)

    Itse syön oikeesti aamulla vain puuroa ja marjoja, sekä raejuustoa. Sille on syynsä..

    Äänestä

Aamulla maistuu uusintakierros yöllisestä. Sitten onkin jo niin kiire, että ehtii vain kulauttaa mukillisen kahvia.

Äänestä

kaurapuuroa jokseenkin joka aamu jo 45 vuotta,koskaan ei mitään terveysongelmia ja olen vieläkin kuin nuori poika lähes joka asiassa.

Äänestä

Luulisin, että samaa kuin ihmisetkin ;) Jotkut puuroa ja mustikoita, toiset pelkkää kahvia ja joidenkin aamu ei ala ilman hotellitason aamiaista...

Äänestä

silloin ku en ole työelämässä en syö aamuisin mitään yleensä 10 tuntia heräämisen jälkeen saatan jotain maistella.
työelämässä ku oon en pysty 3 ekaan tuntiin syömään mitään, et ekalla kahvitauolla vasta saatan jotain puraista

Äänestä

Kelpais varmaan ilman raejuustoa. Sille on paikkansa... Mut se ei ole mun puurossa.

Ehkä vaan maito siihen sen raejuuston sijaan.
Tänään menee kyllä kiireessä ny suklaan makuisen heran ja yhen jogurtin puolelle tuo aamupala...

Äänestä
  • Eikö sinulla ole koskaan ollut miestä aamiaisella?

    Äänestä

Järjetä noille sun mielikuvituskaereillesi kunnon juhlat.

Halloween – puutarhan kurpitsajuhla.

Äänestä

Eipä ole tullut kokeiltua. Onko se mielestäsi hyvää?

Olen kyllä joskus sekoittanut jäisiä vadelmia kaurapuuroon ja jäähdyttänyt sillä puuron pienen suuhun sopivaksi. Hyvältä maistui, mutten ole itselleni kaurapuuroja erikseen keitellyt.

Join kahvia, söin yhden keksin, tomaatin ja banaanin. Siin mun aamupalat :)

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


UPDATE_9626470 kirjoitti:

Kelpaako aamulla kaurapuuro mustikoilla ja raejuustolla?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu