Olen harkinnut autoni myymistä (ja vaihtoa pienempään) ja selaillut Nettiauton ilmoituksia, mutta miten sinne saa KUVALLISEN ilmoituksen?? Itselläni on vain vanha filmikamera, ilmeisesti pitäisi olla digivehje, mutta entä senkään jälkeen? Tuntuu että kaikenlaiset koijarit osaa käyttää tietokonetta, mutta en enää tässä iässä mene kursseille yhden automyynnin takia.
Miten ilmoitus nettiautoon?
11
1119
Vastaukset
- Kiitos ja ole hyvä
Sinun pitää rekisteröityä nettiauton sivujen käyttäjäksi, jonka jälkeen voit jättää ilmoituksen.
Kuvat pitää liittää ilmoitukseen käyttämän tietokoneen kautta, ja siksi tarvitset kameran, joka toimii tietokoneen kanssa eli digikameran.
Ilmoitus luodaan ns. Step-by-Step opastuksella, joten mikään ei voi mennä vikaan - ohi aiheen
No saat ne kuvat kamerastasi nettiautoon ja tietokoneelle myös vaikka se kamera ei nykyaikainen olekkaan.
http://www.ifolor.fi/Valokuvat_varifilmista_fi_fi.Ifolor?ActiveID=1450
Ja monia muitakin valokufirmoja on netissä ja oikeassakin
elämässä olemassa vaikka kuinka paljon.
Jos tuo on hankalaa niin eiköhän kauppakeskuksesta löyty
valokuvaliike joka tekee sulle cd:lle ja neuvoo vähän lisää.
Varmaan kyse on tuollaisesta filmirullasta?
Niin lähetät filmirullan tuonne ja tilaat kuvat cd-levynä josta ne
sitten saa tietokoneelle. Nettiautossa kun tekee ilmoitusta niin
siellä sitten saa omalta tietokoneelta valittua kuvat joita
autostaan laittaa.
Sitten vaan treenaat lisää, http://google.fi vaan hakusanaa mikä
asia on epäselvä niin vastaus varmaan löytyy.
http://www.huuto.net/osasto/harrastukset/digikamerat/175
Kannattaa ehkä jo hankkia nykyaikaisempi kamerakin,
käytettyjä ainakin saa ihan taskurahalla eikä ne
uuetkaa ihan mahottoman hintasia ole.
Paranee kuvanlaatukin aika paljon. - Mersusta mopoon
Kiitos vastauksista, opiskellaan sitten lisää, tai sitten vaan autoliikkeeseen häviämään rahaa.
- Myy autoliikkeelle
Nettiauton kautta saat yhteydenotoja vain rahattomilta renkaanpotkijoilta. Minäkin yritin myydä Nettiautossa, mutta neljän kuukauden jälkeen luovutin ja myin autoliikkeelle. Sain liikkeestä melkein saman hinnan mitä olin loppuaikoina pyytänyt yksityisiltä.
- Mersusta mopoon
Vaikea sanoa kun en ole kokeillut. Silloin harvoin kun autoa vaihdan niin olen myynyt vanhan tuttavilleni jotka tietää miten kunnolla autoa pidän, ja uuden olen ostanut yksityiseltä koska itse taas tiedän miten kulkupelin kunto tarkistetaan. Täysin uutta en ole koskaan ostanut, arvo laskee alkuvuosina niin nopeasti. Liikkeillähän on kyllä takuita sun muita käytetyillekin ainakin olevinaan, mutta kunhan hinta-kunto suhde on kohdallaan, yksityinen on parempi ratkaisu.
- ..................
Kyllä nettiautonkin kautta lopulta löytyy se yksi järkevä ostaja kunhan vain myyjä tekee selväksi kaupan ehdot, eli kunto on tämä ja hinta on tämä ja se hinta järkevälle tasoille 10% ilmat että tinkijä saa tinkiä sen siihen hintaan mihin autoasi myyt.
- Turhaa hommaa
Kuka jaksaa odottaa netin kautta sitä mahdollista ostajaa puoli vuotta tai pidempään? Tiedän yhden kaverin joka myynyt omaansa jo kohta kaksi vuotta ilman tulosta.
- Mersusta mopoon
Keskustelu levisi, mutta on pakko sanoa että jos autoaan myy kuukausitolkulla niin hinta/kunto -suhde on vinksallaan. Joko kunnonkohennus tai hinnanalennus, kaikki käy kaupaksi kun suhde on oikea, jopa täysin romut koska joku voi aina tarvita varaosan sieltä toisen täältä.
- Ex-optimisti
Noin minäkin luulin ennen kuin kokeilin. Käytin autoni huollossa ja katsastin sen ennen myyntiä. Laitoin hinnan Nettiauton halvimmaksi ja jäin odottamaan ostajaa. Kohta on kuukausi kulunut ja olen saanut vain epämääräisiä yhteydenottoja selviltä huijareilta ulkomailta ja pari mustalaista on tarjonnut puolta hintaa.
- Yötä myören
Mikä on sulla kaupan? Ei-manne kysyy.
- Mersusta mopoon
Yötä myören kirjoitti:
Mikä on sulla kaupan? Ei-manne kysyy.
98 Priima-Väyrynen avantgarde bensa, tavallaan kayttöauto jo tietenkin, mutta nyt kun nuorinkin kakru muutti pois kotoo nin ei me selllasta oikein tarvita. Jokin pikkuauto kelpais jos myös priima-kunnossa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Eläkeläiset siirrettävä muuttotappioalueille
Joutoväki pois ruuhkauttamasta elättäjien arkea. Samalla putoaa jokaisen asumiskulut ja rahaa jää enemmän kuluttamiseen.3902957SDP pelastaa uppoavan Suomen
2027 kun SDP voittaa ylivoimaisesti vaalit alkaa Suomen uusi raju syöksy kohti täystyöllisyyttä ja turvallisempaa yhteis662334Kauppalehti - Törkeä skandaali paljastui: Espanja käytti EU-rahoja ihan muuhun kuin piti
Espanja on käyttänyt miljardeja euroja EU:n elpymisavustuksia eläkkeisiin ja sosiaalimenoihin – ja pyytää lisää. Espanj781989Jopa Espanjassa talous kasvaa, Purra vain irvistelee
Huomaa kuinka Purra on Suomen historian huonoin miniseteri, joka ei ole saanut aikaiseksi kuin tuhoa, Siis jopa vasemmis1161706- 1401572
- 691189
Uuden upotuskasteen vaiettu ongelma
Alkuseurakunnan kaste oli useamman vuosisadan upotuskaste, joka toimitettiin joko ulkona luonnon vesistöissä tai kasteki1021039Raiskaukset loppumaan?
Onko kenelläkään tiedossaan tuloksellisia keinoja saada väkisinmakaaminen loppumaan tai edes vähenemään? Lainsäädännön268993Tsemii Pete ja Linda! Tässä tärkeät kellonajat Euroviisut-viikon ohjelmista tv:ssä!
Euroviisut järjestetään Wienissä Itävallassa 12.-16. toukokuuta. Tsemii Pete ja Linda kisaan! Vetäkää Suomelle voitto Li12992- 40864