on tämä suomen meininki sitten perseestä.kaikki pitää matkia amerikan malliin ,ollaan niin olevinaan hiphop että. katoin tuossa yhtenä päivänä televisiostasen kaisanniemen-pop vai mikä se nyt on,no joka tapauksessa siinä sitten haastateltiin sitä royal-familyä joka oli esiintymässä.siinä sitten kysyttiin mitä haluatte sanoa suomen kansalle,no yks niistä junteista sano että "rauhaa teille veljet ja siskot"tai jotain sinne päin.siis ei helvetti mitä matkimista,suomalaiset "hiphop"juntit ei tajua periaatteista mitään.suoraan kopioitu mustien sanonnasta "rauhaa veli"mustilla on oikeanlainen käsitys "veljeydestä"kun mietitään rotusyrjintää ja orjuutta aikoinaan,kaikki mustat olivat samassa veneessä ja pitivät yhtä.he nousivat alhaalta ylös rotuelämän tasa-arvoisuuteen ja kehittivät hiphop-kulttuurin slummeista ja omasta kulttuurista.joten ei valkoisella juntilla joka on kasvanut malliperheessä ja koko elämä on ollut yhtä omenapiirakkaa ja niin sanottua"pullamössökulttuuria"ole hajuakaan miksi edes sanoo"rauhaa kaikki veljet ja siskot"on ihan okei että tykkää hiphop musiikista mutta tuommoinen sanojen latelu on ei oikein onnaa mun mielestä kun ei edes tiedetä mistä puhutaan.koko ajan putkahtaa uusia räppääjiä kun huomataan että hei tämähän menee läpi suomessa,tottakai se menee koska se menee läpi amerikassa,näin ajatellaan. voidaan kuunnella suomalaisten räppääjien sanoituksia kun siellä valitellaan kuinka surkea ja mitätön lapsuus mulla on ollu ja silti mä vaan oon noussu tähän pisteeseen,oon onnistunu elämässä koska oon päässy suomi-räpin kärkisijoille.ja paskat sanon minä, mitä tekopyhyyttä.hiphop kulttuuri ei tuu ikinä sopimaan hienosto valkoihoisille ja varsinkaan suomalaisille jonka suusta sanat eivät taivu sitten millään kun räppiä väännetään.huh sainpas sanottua sanottavani.huom! tekstin kirjoittanut valkoihoinen joka ei tykkää edes hiphop musiikista eikä perehtynyt hiphop-kulttuuriin kovin syvällisesti ,mutta toi asia jäi mieltä kaivamaan. en ole kenenkään puolella ,eikä ole mitään ketään vastaan,sanoin vaan oman mielipiteeni asiasta. asiallista palautetta saa laittaa ja omia näkökantoja, ja hei..."bullshitinjauhajat"älkää vaivautuko!
kyllä
mättää
5233
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
toisaalt puhut kyl totta.. mut aina noiden aatoksien tullessa mieleen yritän vaan miettiä sitö faktaa et kuitenkin nämä henkilöt ajattelevat oikeasti niin ja ehk se tapa miten asioita sanotaan vaikuttaa suoralta matkimiselta, koska suomalainen hip hop kulttuuri on vielä niin kovin nuorta verrattuna esikuvana toimimaan yhdysvaltain mustan väestön hip hop kulttuuriin, jota tietenkin esikuvana seurataan..
niitten sitte pitäis ottaa mallia??? Keksiskö ne ite jonku "hitti"sanonnan vai???YleX-popissa Mängimies joka kyseisen "rauhaa siskot ja veljet"sanoi saa sanoa ihan mitä haluaa. Ja tää on mun mielipide,ei ole tarkoitus valittaa omasta mielipiteestäs.
...totta. Ollaan ja tehdään vaikka ei tajuta miks tehdään, so true.
Mistä te tiedätte mitä muut tietävät?
Suomessa kyllä yhteiskunta on todella erilainen kuin sen ajan amerikassa.
Mutta jos pitää hiphopmusiikista ja haluaa tehdä sitä, niin pitäisikö teidän mielestänne keksiä valittamisen aihetta, tai valittaa asioista, joihin ei ole aihetta.
Mielestäni on oikeutettua sanoa biiseissään mitä haluaa. Mieluummin asioita, jotka koskettavat kohdeyleisöä, ja varsinkin laulajaa itseään, näin se on myös uskottavan kuuloista ja sanat tulevat suoraa sytäimmestä. :)
Tottahan toki joku porho laulaja voi valittaa että on köyhä ja asiat huonosti, mutta eiköhän tästä ihmiset vain tule vihaiseksi? Tyhmää.. Ja kuinka uskottavasti sanoma menee perille näin?
Ja sitäkään en ymmärrä, miks aina otetaan puheeks joku PikkuG ja Royal Family, kun Suomessa on niiiin paljon tosi tosi paljo parempia
räppäreitä. :)
Ei tein kannattais puuttaua aiheeseen, jos ette tunne tätä genreä kunnolla, tai no tottakai saa puuttua ja sekaantua, kunhan ette loukkaannu tällaisista höpöistä kommenteista. :)
Olen puhunut, kiitos ja näkemiin.
Nää kaikki 5-6 vuotta mitä olen tässä kulttuurissa viettänyt on saanut mut jollain tavalla uskomaan että hiphop tuo yhteenkuuluvuutta.
One World.
Mä suosittelen että kuuntelet vaikka sen Royal Familyn cd:n ja kuuntelet tosissaan ne sanat. Löytyy sieltäkin upeita riimejä ja sanomaa.
Siis tää on avoin kaikille, kaikki on mitä ne haluaa olla, kaikki saa sanoo mitä ne haluaa sanoa.. miksi kaiken pitäis olla jonkun kaavan mukaan?