Minulla on sellainen ongelma lyönnissäni että kun lyön driverilla niin lyönti suuntautuu selvästi oikealle kun sen pitäisi mennä suoraan. Olisiko hyviä vinkkejä miten saisin lyönnin suoraan?
Vinkkejä
5
454
Vastaukset
Tarkoitatko, että lyönti KAARTAA oikealle? Vai lähteekö se suorana sinne oikealle?
- manu123
Juu siis tarkoitan että se kaartaa oikealle.
Varmaan slaissisi johtunee siitä, että lähdet down swingiin hartiakierrolla ja ohjaat näin mailan pään ulkoa sisään (mielstäni monet aloittelijat tekee tämän virheen).
Sen sijaan pitäisi down swingin aluksi viedä oikean käden kyynärpää kylkeen kiinni - slottiin.
Youtube opettaa jos ei löydä golf-prota:
http://www.youtube.com/watch?v=eo3kKuIJnMQ&NR=1&feature=fvwpLohdutukseksi voin kertoa manulle, että muutama miljoona muutakin golfaria painii saman ongelman kanssa. Slaissi on draivin yleisin riesa. Tuota TOMYUMin kyynärpää-ohjetta komppaan täysillä. Lisäksi kaikenlainen lyönnin rauhoittaminen on hyväksi.
- Offset tai outset
Turha kiire ja yritys pois - sekin voi auttaa vaihda draiveri spooniin - näin tuloksesi parantuvat, kun pysyt väylällä (tosin se draiverilyönti ei edelleenkään parane).
Niin, ja offset-maila auttaa kans...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiky-maksuista valehtelu persujen törkein vaalipetos
Perusduunarina koen pahimmaksi persujen vaalipetokseksi "työmies" Putkosen lupaaman työntekijöiltä perittävien kiky-maks575572Haluat nainen torjua minut
Yhä uudelleen ja uudelleen. Huomaan sen. Ymmärrän miksi, mutta silti se sattuu. Eihän minulla ole muuta kuin haaveet si784312Miksei asevelvollisuuden kuluja lasketa Nato-menoihin?
Koskela (vas) kysyy aiheellisesti, että kun kerran palkka-armejaan perustuvat maat laskevat kysesestä toiminnasta aiheut593621Onko Sdp:n romahdus pienpuolueeksi alkanut?
Mikään puolue ei kykene selviytymään loputtomasti, jos sitä repii jatkuvasti sisäiset ristiriidat ja kyvyttömyys päättää623353Persuja tuntuu kiinnostavan vain muiden rahat
En muista kenenkään muun olleen huolissaan yhtä paljon muiden rahoista kuin persujen. Mistähän se kertoo?1023342Persujen kannatusromahdus ilahduttaa
Siin' ei hyvä häviä. Luotto parempaan tulevasuuteen alkaa taas palautua.103070- 1102849
En malta odottaa, että Lindtman pääsee suhmuroimaan pääministerinä
kun pitää sopeuttaa 10 miljardin edestä, ja eläkkeisiinkin voidaan puuttua Antin mielestä. (Demarien kannattajissa suuri642287Antti Lindtman heikko johtaja - ei valtiomiesainesta lainkaan
kyllä se eilen taas nähtiin. Ei pystynyt Antti vastaamaan edes toimittajan yhteen yksinkertaiseen kysymykseen - juu tai1312280Farmi Suomi: Kirsi Salo syyttää koulukiusaajiksi - Jucci Hellström lataa napakasti
Mitäs mieltä olet Kirsi Salon koulukiusaamiskommentista? Farmi Suomi -kisassa väki vähenee ja kisa kovenee. Peliliikkeit331778