niin, kaataako se laihdutusta et jos pitää sellaisen hekrkupäivän kerran viikossa et tulee syötyä joku 3000 kcal ja sit seuraavana päivänä taas jatkaa "tiukalla" linjalla?
Lihottaako yksi herkkupäivä viikossa?
gfhaduhiböibfv
1416656
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 14
Vanhimmat
Riippuu paljonko on kulutus, ja paljonko miinuskaloreita tulee viikolla.
Jos paino putoaa tahtia 0,7 kg viikossa tai enemmän niin ei taatusti kaada. Toki saattaa hieman hidastaa pudotustahtia. Mutta toisaalta voi tehdä kuupalle ihan hyvää.
Hidastaa hirveästi laihtumista. Painon paikallaan pysymiseen ok.
Riippuu ihan siitä, mitkä ovat viikon kokonaiskalorit. Jos syöt yhtenä päivänä 3000 kcal niin syöt seuraavina kuutena päivänä sitten sen verran vähemmän, että tuo yksi päivä tulee kompensoitua.
minä herkuttelen joka päivä esim pari karkkia taikka yks pieni suklaapatukka.kohtuudella siis ;) ku enne vedin niitä mega karkkipusseja ja meni paketillinen keksejä! laihtunut olen 7kg!
helppoa matematiikkaa, juokse tunti ja pyöräile 2 tuntia herkuttelu päivänä niin ei haittaa yksi herkkupäivä
Kyllä haittaa. Perustelut:
Jotta saat painosi pysymään normaalissa, sinun on opittava syömään oikein. Jos vetelet 3000 Kcal päivässä, siitä on normaali ja terveellinen syöminen kaukana. Kohtuullisuus siinä "mässypäivässäkin". Siitä pääsee helposti läpi muutamalla sadalla ylimääräisellä kalorilla, ja noillakin määrillä saa jo herkutella. Jotain muuta voi vastaavasti jättää pois.
Mikä on sun tiukka linja? Paljonko olet tiputtamassa ja mihin painoon?
Epäterveellinen syöminen aiheuttaa fyysisiä ja psyykkisiä sairauksia. Siksikin olisi tärkeää syödä laihduttaessakin monipuolisesti ja tarpeeksi.
Väärä laihdutustyyli ja välillä kontrolloimaton mähkiminen johtaa laihdutuskierteeseen. Turhaa ja typerää.
Ei lihota. Syön joka perjantai ainakin jäätelökakun karkkia ja sipsiä. Ja paino ei nouse
Itse olen laihduttanut 35kg puolessa vuodessa ja yhtenä päivänä, yleensä lauantai, en katsonut mitä söin. Silloin tuli syötyä pizzaa illalliseksi jne. Pidin kuitenkin ateriat, eli 3 ateriaa päivässä joten en ihan pitkin päivää ahminut. Mutta se illallinen tosiaan oli esim 2 kokonaista pizzaa kotipizzasta.
Myöskin yhden herkun jätin jota join noin 1-2 kertaa viikossa koko laihdutuksen aikana (6-10 tölkkiä kerralla): kalja. Silti -35kg 6kk. Kaljan lihottavaa vaikutusta jotenkin liioitellaan, ei se kaljoittelu kerran viikossa estä laihtumista, jos ei vain ahmi muuta sen kaljanjuonnin yhteydessä.
Ei lihota, jos viikon kokonaiskalorimäärä on pienempi kuin kulutus. Näin yksinkertainen on energiaperiaate, jolla paino laskee. Tämän periaatteen romuttaminen tekosyillä on yleisin virhe laihduttamisessa.
Riippuu ihmisen anatomiasta.Eri keho reagoi eri asioihin eri tavoin.Näin on näppylät.Jos syöt yhtenä päivänä herkkuja 3000kcal,pyöreillä jotain 10000kcal lihot ja herkut ovat vieläpä mieleisiäsi,lihot varmasti
Mitä sekoilet? 10000kcal?
Ei haittaa jos syö muina päivinä vähän noin 1500 kaloria.
Mun painonhallinnalla ei liho. Jos siihen lisää yhden perunalastupussin, ison, viikkossa, kiloja tulee olisko kaksi vuodessa.
Jos jatkaa seuraavana päivänä linjalla, jolla laihtuu hieman pidemmän ajan kulussa, niin toki laihtuu edelleen, vaikka jonain päivänä söisi liikaa, mutta jos jatkaa normaalilinjalla jolla ei liho eikä laihdu, niin kilot kerääntyy viikoottaisesta ylisyönnistä johtuen.