Ulkoistetaan kaikki työpaikat työttömille!

Irtisanotaan kaikki! Ihan kaikki.

Teetetään kaikki työt ahkerilla työttömillä ilman palkkaa! Siitä lähtee Suomi nousuun! Eikö?
1391
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 13

Vanhimmat

kaikki saatanan työttömyyskurssit antaa olla. olkoon se töissä joka töissään viihtyy ja ON!!!!!!!! Jjoka on voittanut kilpailun, siellähän juoksee pyörää ;)

Äänestä
  • Höpö, höpö!

    Vakkarit istuu kaffella ja halveksii työllistettyjä, jotka tekevät heidän duunin! Näin se totuus menee monessa paikkaa. Hommat olisivat monessa paikkaa täysin seis ilman luuseri-työttömiä!

    Äänestä

Sitäkin on ehdotettu, että työttömyyskorvausta vastaan pitäisi tehdä työtä.

On vanhanaikaista maksaa työstä palkkaa nykyisille työntekijöille, kun saatavilla on ammattitaitoista väkeä laidasta laitaan joiden palkan maksaa joku muu eli veronmaksajat..

Äänestä

Se onkin hauska, kun kaikki 125 000 työtöntä, jotka ovat eri nimikkeillä ns. töissä ilman palkkaa jäävät kotiin. Mitenhän sitten hommat hoituvat?

Eiköhän olisi melko pakko jo jokunen uusikin ihminen palkata töihin? Vähintäänkin siinä vaiheessa, kun vanha vakihenkilökunta uupuu, kun joutuukin töissä oikein töitä tekemään, kun ei ole ketään ketä kyykyttää?

Äänestä
  • Työllistämisrahat vähissa. Uutta ei luvassa budjetista. Vanhoja sopimuksia ei uusita. Uusia ei tehdä.

    Nyt joutuu vakihenkilökunta itse tekemään työnsä, minkä he ovat aiemmin teettänee tempputyöllistetyillä.

    Se on ankeeta nyt loppuvuosi monella työpaikalla. Se tietää väsymistä ja saikkua vakkareille, jos edes yrittävät hommat hoitaa. Ja lisää uupumista ja saikkua..

    Äänestä

Kaikki alat eivät ole postinkantoa eli pitää jotain osattakin muuta kuin repiä suuvärkkiään.

Äänestä
  • Noin sitä moni luulee, mutta jos laitetaan sinä ja joku työtön jonoon ja saa valita: sinä vaiko se työtön, mille ei tarvitse maksaa euroakaan, niin.. kumpi lähtee - kumpi jää?

    Uskompa, että monikaan meistä ei saisi pitää omaa työpaikkaamme, jos uudestaan vapaaseen hakuun laitettaisiin. Osaavampia, kokeneempia, paremmin koulutettuja, innokkaampia ja motivoituneempia löytyisi pilvin pimein työttömien joukosta paljon, paljon, pienemään hintaan! Että suuta soukemmalle..

    Äänestä

Työtön ei pysty edes pyyhkimään persettään, on niin laiska.

Äänestä
  • Joo eikä tartte, kun ei ole varaa alkkareihin, ei tartte pelätä alkkareiden likastumista.

    Kadehtikaa vielä tätäkin: köyhä työtön säästää vessapaperissa ilmakuivaamalla - aikaa on! Vesi maksaa saman käytti sitä kuinkapaljon tahansa ja kela hyväksyy sen asuinkustanuksiin 21,70 e kuussa.

    Äänestä

Meitä on jo 400 000!

Ei ihme, että Suomi on parasta AAA-ryhmää!

Sama malli vaan muuallekin!

Äänestä

Osaatko tehdä valelääkärin hommia ?

Äänestä

Up!

Äänestä

Oliko tämä kokoomuksen tai EK:n idea?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Hieno idea! kirjoitti:

Irtisanotaan kaikki! Ihan kaikki.

Teetetään kaikki työt ahkerilla työttömillä ilman palkkaa! Siitä lähtee Suomi nousuun! Eikö?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu