VR:n -50 % alennus MYÖS KÖYHIMMILLE TYÖTTÖMILLE !

KIRJOITTAKAA ADRESSI JA LEVITTÄKÄÄ ETEENPÄIN!

http://www.adressit.com/vrn_-50__alennus_myos_koyhimmille_tyottomille

Moni työtön elää yhtä niukasti kuin opiskelija, saamatta kuitenkaan samoja etuja.

VÄHÄVARAISUUDEN(eli opiskelijatasoiset n. alle 650 € kuukausitulot [asumistukea huomioimatta, koska se menee pakollisiin asumismenoihin] ) VOISI JUNASSA/ASEMALLA TODISTAA HELPOSTI VIIMEISIMMÄLLÄ KELAN TYÖMARKKINATUEN MAKSUILMOITUKSELLA / HENKILÖLLISYYSTODISTUKSELLA TAI UUSIMMILLA TILIOTTEILLA / OTTO-AUTOMAATISTA TULOSTETTAVALLA TILITAPAHTUMAKUITILLA. Moni köyhä matkustushaluinen olisi varmasti valmis viemään VAIKKA KAIKKI edellämainitut asemalle !

Matkustaminen virkistää sekä ihmistä että kansantaloutta kun väki ja raha liikkuvat, VR tekisi palveluksen Suomelle sekä itselleen monessa suhteessa!

Joukkoliikennettä tulisi ilmastonmuutoksen takia suosia, mutta ilman alennusta moni köyhimmistä työttömistä on täysin kykenemätön matkustamaan junalla.

VR:N ON LAAJENNETTAVA -50% ALENNUS KÖYHIMPIIN TYÖTTÖMIIN NYT!

VAADIMME TÄHÄN HETI MUUTOSTA !
45191
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 45

Vanhimmat

Olen täysin samaa mieltä. Minulla oli vanha isä. Keikkatuloilla ja peruspäivärahalla minulla oli harvoin varaa päästä katsomaan häntä.

Isää käyttivät hyväksi hyvätuloinen sisareni. Omalla autoilla kulki ja joka käynnistä isää laskutti. Helppoa se oli heille, mutta minulle 69 e junalipusta on rahaa, kun on opiskeluvelat yms maksut hoidettavana.

Sisar minua syytti, kun en välittänyt suvusta.

Otin rahat ja lähdin perikunnasta, velkoihin menivät nekin setelit.

Jospa olisinkin saanut Vr ltä alennuksen junalippuun, niin olisin ehättänyt isäni luokse ennen hänen kuolemaansa. Sisar ajoi hienosti miehensä kuskaamana, takapenkillä istuen naapurikaupungista. Kulissiavioliitto ja suföörimies.

Äänestä

Opiskelen yliopistossa ja kuulun alempaan sosiaaliluokkaan. Tuloina on opintoraha ja asumislisä jotka ovat 469 euroa. Tuolla maksan reilun 300 euron vuokran. Haluan asua yksiössä ja onneksi sellaisen olen opiskelija asuntosäätiöltä saanut. VR:llä ei todellakaan ole varaa matkustaa.

Opiskelija-alennukset ovat tarkoitettu hyvätuliisille opiskelijoille. Niitä yliopistossa on melko paljon. Suomi on mielestäni edelleen luokkayhteiskunta. Sen olen näiden yliopistossa vietettyjen vuosien aikana oppinut.

Äänestä
  • Luokkayhteiskunnassa ei tunnettu opintotukia. Vain rikkaimmat pääsivät opiskelemaan. Köyhät lahjakkaat kulkivat lakki kädessä rikkaiden isäntien luona anelemassa takausta opintolainaan, ja opiskeluaika oli nälkää ja palelemista jossakin kortteerissa vielä 1960-luvullakin. Valmistumisen jälkeen makseltiin opintolainoja pitkään.
    Moni opiskelija haluaa asua yksiössä, mutta työelämässäkin on edelleen myös niitä, jotka ovat opintonsa suorittaneet kolhooseissa, vanhempiensa luona, sukulaisten ja tuttavien nurkissa ja piiankammareissa asuen, gradunsa naputelleet matkakirjoituskoneella, pesseet vähät vaatteensa käsin jne.
    Nykyiset opintososiaaliset edut ovat niin hyviä, että monet opiskelijat pitkittävät valmistumistaan sen takia, etteivät joutuisi luopumaan niistä.
    Jos tarvitset lisää rahaa, saat sitä nostamalla valtion takaaman opintolainasi ja käymällä osa-aikatyössä. Nykyisessä taloustilanteessa ei terveille nuorille aikuisille voi pumpata enää enempää vastikkeetonta rahaa.
    Hyviä opiskeluhaluja alkaneelle lukukaudelle!

    Äänestä

"Suomi on mielestäni edelleen luokkayhteiskunta."

No nythän se vasta sitä onkin, etkö tajua että ollaan menty jo pitkään väärään suuntaan?

Äänestä

Kannatetaan. koska pienimmät työmarkkinatuet ja työttömyyskorvaukset ovat suorastaan riittämättömiä. Soisin , että edes joku instanssi antaisi kädenojennuksen köyhille.
Ei luulis olevan muilta pois jos vähän helpotetaan

Äänestä

VR on yksityinen liikelaitos ja niin ovat myöskin Finnair, Itella, Neste, ym.
Pitäisikö mielestäsi kaikista yksityisten liikelaitosten palveluksista myöntää köyhimmille 50% alennus? Eikö tämä ole epäreilua niitä kohtaan, jotka pystyvät/viitsivät tehdä töitä ja maksaa huono-osaistenkin toimeentulotukea? Ja tämän lisäksi pitäisi vielä osallistua heidän matkustuskuluihin?

Köyhimmät työttömät voivat mennä töihin. Työssäkäyminen virkistää sekä ihmistä, että kansantaloutta kun väki ja raha liikkuvat.

VR:n tehtävä ei ole tarjota hyväntekeväisyysmatkoja köyhille, vaan turvallisia kuljetuspalveluita kaikille. Ylipäätään ihme, että vielä on olemassa opiskelija alennus. Muualla ollaan menty siihen, että käytetään ns. nuorisoalennusta, joka on luokkaa -25% ja sen saa 25 ikävuoteen asti. Opiskelijoiden erityiskohtelu lienee pelkästään suomalaisten jäänne.

Tällä "adressilla" ei ole mitään virkaa.
Opiskelkaa itsellenne ammatti, menkää toihin ja maksakaa matkanne ihan itse.

Äänestä
  • Taitaa VR.n turvallisuus nykyään olla vähän nin ja näin.. Hintoja on kyllä muistettu ahkerasti nostaa mutta henkilökuntaa on pantu pihalle oikein urakalla esim. huollosta ja sen takia junat ja radat kärsivät huollonpuutteesta ja ovat alituiseen rikki.

    Muutenkin voisit lopettaa tuon vaahtoamisen sillä et sinä yksinäsi mitään palveluja toisille maksa etkä tarjoa, pienipalkkainen nilkki, hyvä kun pystyt omat matkasi maksamaan, tosin olen varma että useimmin ajat pummilla.

    Äänestä

Säälittävän yleinen asenne on tämä nykyaikana vallitseva bisnesajattelu.
Köyhimmät työttömät menisi mielellään töihin jos siitä saisi edes jonkinlaista palkkaa.
Orjapalkalla pakkotahtisessa ja alisteisessa työssä ei virkistä ketään vaan pikemminkin masentaa. ilmaistyöllä vaan lihotat riistäjiä.
Minä opiskeilin ja hankin ammatin, mutta edell. laman aikana työpaikassani tehtiin uudistuksia ja rationalisointeja ja sen seurauksena pistettiin pellolle pitkissäkin työsuhteissa olleita ihmisiä.
Olin jonkin aikaa työttömänä ja maksoin silti matkani itse ja kyllä suoraan sanottuna tuntui ikävätltä maksaa kaikki viimeisen päälle. Sain ansiosidonnaista työttömyysturvaa ja siitäkin tuolloin jaksoivat porvari besserwisserit russuttaa.
Mulla oli monikymmenvuotinen työkokemus takana ja riistäjien mielestä olisi pitänyt mennä töihin alle torihintojen.
Tota mieltä on ihminen joka ei mistään mitään tiedä, kuten sain kuulla silloin, että kyllä töitä löytyy kuka vaan viitsii tehdä ja tuota rataa.
Nelikymppisenä opiskelin uuden ammatin ja sain erinomaiset arvosanat, mutta kuulin että olen liian vanha.
Sisulla löysin vihdoin töitä ja maksan matkani , mutta ei se ole minulta eikä keltään muultakaan pois jos annettaisiin tuo alennus.
Voisi lisätä matkustajamääriä ja pitää julkisen liikenteen rattaat pyörimässä

Äänestä
  • Minä olen käynyt pelkän peruskoulun. Tältä pohjalta olen saanut hankittua itselleni parinkymmenen vuoden työhistorian ja hyväpalkkaisen työn. En ole päivääkään ollut työttömänä. Aina on kelvannut mikä tahansa duuni niistä perinteisistä paskahommista parempiin toimiin. Kaiken olen maksanut aina itse. Olen tehnyt töitä sen eteen, että saisin kustannettua lasten harrastukset, asunnon, lomamatkat ja perheen ylläpidon. Kertaakaan en ole yhteiskunnalta pyytänyt tukea.

    Nyt minun rahoillani pitäisi tukea työttömien matkustelua. Käsittääkseni kaikkein köyhimmille myönnetään toimeentulotukea, jonka pitäisi taata jokaiselle vähimmäismääräinen toimeentulo. Tämän päivän pullamössönuorille se ei riitä. Pitää saada enemmän. Tekemättä mitään.

    Ettäkö ei ole muilta pois jos annettaisiin alennus?
    Onhan se pois. Se on pois kaikilta niiltä, jotka viitsivät osallistua yhteiskunnan pyörittämiseen. Jotka viitsivät joka aamu nousta ylös, viedä lapset hoitoon, mennä töihin ja palkkapäivänä käyttää kaikki rahansa laskuihin ja ruokaan.
    Ja nyt pitäisi työssäkäymättömille saada sama mahdollisuus palveluiden käyttöön. Palveluiden, jotka me täyden hinnan maksavat, työssäkäyvät yhteiskunnan rahiittajat mahdollistamme.

    Hävetkää.

    Äänestä

  • Margit Tigram kirjoitti:

    Minä olen käynyt pelkän peruskoulun. Tältä pohjalta olen saanut hankittua itselleni parinkymmenen vuoden työhistorian ja hyväpalkkaisen työn. En ole päivääkään ollut työttömänä. Aina on kelvannut mikä tahansa duuni niistä perinteisistä paskahommista parempiin toimiin. Kaiken olen maksanut aina itse. Olen tehnyt töitä sen eteen, että saisin kustannettua lasten harrastukset, asunnon, lomamatkat ja perheen ylläpidon. Kertaakaan en ole yhteiskunnalta pyytänyt tukea.

    Nyt minun rahoillani pitäisi tukea työttömien matkustelua. Käsittääkseni kaikkein köyhimmille myönnetään toimeentulotukea, jonka pitäisi taata jokaiselle vähimmäismääräinen toimeentulo. Tämän päivän pullamössönuorille se ei riitä. Pitää saada enemmän. Tekemättä mitään.

    Ettäkö ei ole muilta pois jos annettaisiin alennus?
    Onhan se pois. Se on pois kaikilta niiltä, jotka viitsivät osallistua yhteiskunnan pyörittämiseen. Jotka viitsivät joka aamu nousta ylös, viedä lapset hoitoon, mennä töihin ja palkkapäivänä käyttää kaikki rahansa laskuihin ja ruokaan.
    Ja nyt pitäisi työssäkäymättömille saada sama mahdollisuus palveluiden käyttöön. Palveluiden, jotka me täyden hinnan maksavat, työssäkäyvät yhteiskunnan rahiittajat mahdollistamme.

    Hävetkää.

    Kuten sinulle on jo monesti sanottu; sinä et yksinäsi maksa etkä tarjoa kenellekkään yhtään mitään etkä pyöritä yksinäsi myöskään mitään yhteiskuntaa etkä tule ikinä pyörittämäänkään.

    Kyllä tuo koulutuksenpuute näkyy sinun järjenjuoksussasi, juttusi ovat kuin idiootilla.

    Ole ihan huoleti sillä kukaan ei aio viedä sinun olemattomia rahojasi, maksa verosi ja ole vouhkaamati.

    Äänestä

  • älä viitsi naurattaa kirjoitti:

    Kuten sinulle on jo monesti sanottu; sinä et yksinäsi maksa etkä tarjoa kenellekkään yhtään mitään etkä pyöritä yksinäsi myöskään mitään yhteiskuntaa etkä tule ikinä pyörittämäänkään.

    Kyllä tuo koulutuksenpuute näkyy sinun järjenjuoksussasi, juttusi ovat kuin idiootilla.

    Ole ihan huoleti sillä kukaan ei aio viedä sinun olemattomia rahojasi, maksa verosi ja ole vouhkaamati.

    En yksinäni maksakaan, vaan maksan omalta osaltani. Pyöritän omalta osaltani yhteiskuntaa parhaani mukaan.

    Koulutuksen puutteella ja järjenjuoksulla ei ole mitään tekemistä keskenään. Oletko sitämieltä, että kaikki jotka ovat kanssasi erimieltä, ovat kouluttamattomia ja vähäjärkisiä? Oma kykykapasiteettisi ei taida olla sieltä runsaimmasta päästä.

    Enkä aijo olla huoleti. Tämänpäivän ilmiö, että osa porukasta maksaa kaikkien viulut on taloudellisesti kestämätön yhtälö.
    Yleensä sen jo tyhmempikin tajuaa.

    Äänestä

  • Margit Tigram kirjoitti:

    En yksinäni maksakaan, vaan maksan omalta osaltani. Pyöritän omalta osaltani yhteiskuntaa parhaani mukaan.

    Koulutuksen puutteella ja järjenjuoksulla ei ole mitään tekemistä keskenään. Oletko sitämieltä, että kaikki jotka ovat kanssasi erimieltä, ovat kouluttamattomia ja vähäjärkisiä? Oma kykykapasiteettisi ei taida olla sieltä runsaimmasta päästä.

    Enkä aijo olla huoleti. Tämänpäivän ilmiö, että osa porukasta maksaa kaikkien viulut on taloudellisesti kestämätön yhtälö.
    Yleensä sen jo tyhmempikin tajuaa.

    Sinä et pyöritä muuta kuin pyllyäsi homoravintolan parketilla.

    Juttusi ovat täysin naurettavia.

    Äänestä

  • hah heh hoh... kirjoitti:

    Sinä et pyöritä muuta kuin pyllyäsi homoravintolan parketilla.

    Juttusi ovat täysin naurettavia.

    Tosi fiksu kommentti.
    Osoittaa kyllä jotain.

    Äänestä

  • hah heh hoh... kirjoitti:

    Sinä et pyöritä muuta kuin pyllyäsi homoravintolan parketilla.

    Juttusi ovat täysin naurettavia.

    Hyvin sanottu.

    Kaikenmaailman idiootit kuvittelevat itsestään aivan liikoja.

    Äänestä

  • Margit Tigram kirjoitti:

    En yksinäni maksakaan, vaan maksan omalta osaltani. Pyöritän omalta osaltani yhteiskuntaa parhaani mukaan.

    Koulutuksen puutteella ja järjenjuoksulla ei ole mitään tekemistä keskenään. Oletko sitämieltä, että kaikki jotka ovat kanssasi erimieltä, ovat kouluttamattomia ja vähäjärkisiä? Oma kykykapasiteettisi ei taida olla sieltä runsaimmasta päästä.

    Enkä aijo olla huoleti. Tämänpäivän ilmiö, että osa porukasta maksaa kaikkien viulut on taloudellisesti kestämätön yhtälö.
    Yleensä sen jo tyhmempikin tajuaa.

    Sinun kannattaisi mennä psykiatrille kun luulet yksinäsi tätä yhteiskuntaa pyörittäväsi ja pienellä palkallasi Suomen köyhät elättäväsi, tosin taidat olla jo MT.n kirjoissa ja kansissa niin älyttömiä sinä puhut.

    Äänestä

  • Margit Tigram kirjoitti:

    En yksinäni maksakaan, vaan maksan omalta osaltani. Pyöritän omalta osaltani yhteiskuntaa parhaani mukaan.

    Koulutuksen puutteella ja järjenjuoksulla ei ole mitään tekemistä keskenään. Oletko sitämieltä, että kaikki jotka ovat kanssasi erimieltä, ovat kouluttamattomia ja vähäjärkisiä? Oma kykykapasiteettisi ei taida olla sieltä runsaimmasta päästä.

    Enkä aijo olla huoleti. Tämänpäivän ilmiö, että osa porukasta maksaa kaikkien viulut on taloudellisesti kestämätön yhtälö.
    Yleensä sen jo tyhmempikin tajuaa.

    Just joo ja sinä se sankari oletkin! Ole onnellinen ettet ole ollut työttömänä. Nykyaikana kuka tahansa saattaa menettää työpaikkansa niin että jos on onnekas eikä ole joutunut työttömäksi niin turha siinä on pullistella. Kyllä moni muukin osallistuu yhteiskunnan pyörittämiseen.
    Ei todellakaan ole muilta pois jos annettaisiin alennus , jotta köyhätkin voisivat matkustaa. Joka tapauksessa lippujen hinnat ovat nousseet mielettömästi ilman alennuksiakin.
    Olisi järkevämpää ottaa asioista selvää ja lukea kirjoituksia eri kanteilta eikä huutaa miten köyhillä on leveät olot muka.
    Toimeentulotuen taso on jäänyt pahasti jälkeen ja 400€urosta/kk toimeentulotuen saaja maksaa lehdet, tv-luvat, netit, puhelimet ja lääkkeet ja ruuat eli se ei ole todellakaan mikään taskuraha.
    Ja vaikka toimeentuloutet lopetettaisiin niin levenisikö meidän työssäkäyvien leipä?
    Kyllä minäkin olen välillä närkästynyt, mutta nyt kun olen työllinen niin olen miettinyt milliaista onkaan kokeeksi elää 400€/kk.
    Olen miettinyt myös sitä, että annetaan edes joku toimeentuloturva ja asunto niin se on yhteiskuntarauhaa tukeva toimenpide.
    Vaikka työttömyysjaksoa lukuunottamatta olen tehnyt montakymmentävuotta töitä ja kouluttautuneena ja hyvähköä palkkaa saavana maksan suhteellisen napakasti veroja niin en viitsi soimia koko aikaa vähäväkisiä.

    Äänestä

  • metall-leidi kirjoitti:

    Just joo ja sinä se sankari oletkin! Ole onnellinen ettet ole ollut työttömänä. Nykyaikana kuka tahansa saattaa menettää työpaikkansa niin että jos on onnekas eikä ole joutunut työttömäksi niin turha siinä on pullistella. Kyllä moni muukin osallistuu yhteiskunnan pyörittämiseen.
    Ei todellakaan ole muilta pois jos annettaisiin alennus , jotta köyhätkin voisivat matkustaa. Joka tapauksessa lippujen hinnat ovat nousseet mielettömästi ilman alennuksiakin.
    Olisi järkevämpää ottaa asioista selvää ja lukea kirjoituksia eri kanteilta eikä huutaa miten köyhillä on leveät olot muka.
    Toimeentulotuen taso on jäänyt pahasti jälkeen ja 400€urosta/kk toimeentulotuen saaja maksaa lehdet, tv-luvat, netit, puhelimet ja lääkkeet ja ruuat eli se ei ole todellakaan mikään taskuraha.
    Ja vaikka toimeentuloutet lopetettaisiin niin levenisikö meidän työssäkäyvien leipä?
    Kyllä minäkin olen välillä närkästynyt, mutta nyt kun olen työllinen niin olen miettinyt milliaista onkaan kokeeksi elää 400€/kk.
    Olen miettinyt myös sitä, että annetaan edes joku toimeentuloturva ja asunto niin se on yhteiskuntarauhaa tukeva toimenpide.
    Vaikka työttömyysjaksoa lukuunottamatta olen tehnyt montakymmentävuotta töitä ja kouluttautuneena ja hyvähköä palkkaa saavana maksan suhteellisen napakasti veroja niin en viitsi soimia koko aikaa vähäväkisiä.

    No kuulkaa ihan on ittestään kiinni tässä elämässä kaikki. Se että menetättekö työnne ja saatteko uuden tilalle ei ole kenenkään muun käsissä, kuin teidän. Lopettakaa se uhrin ja kaltoinkohdellun esittäminen, ottakaa itseänne niskavilloista kiinni ja MENKÄÄ TÖIHIN!

    Oksettavia kitisijöitä olette.

    Äänestä

  • HYITEITÄ!!!! kirjoitti:

    No kuulkaa ihan on ittestään kiinni tässä elämässä kaikki. Se että menetättekö työnne ja saatteko uuden tilalle ei ole kenenkään muun käsissä, kuin teidän. Lopettakaa se uhrin ja kaltoinkohdellun esittäminen, ottakaa itseänne niskavilloista kiinni ja MENKÄÄ TÖIHIN!

    Oksettavia kitisijöitä olette.

    Helppo on sanoa, että menkää töihin. Ennenkuin jouduin työttömäksi viime laman aikana olin jo päälle 40v eli nykajan mittapuun mukaan selvästi yli-ikäinen.
    Niinhän sitä sanotaan, että jokainen on oman onnensa seppä , niin helppioa on sanoa , että ota niskavilloista kiinni ja ryhdistäydy. En ole ollut uhri, mutta kun hain töitä niin kyllä siinä sai yhä uudelleen ja uudelleen yrittää rakentaa itsetuntoa kun juoksi työhaastatteluissa ja väsäs hakemuksia ja samaa työpaikkaa haki moni muukin ja vaikka olin kouluttautunut ja pitkä työhistoria takana niin nuorempihan se valittiin.
    Hesarissa oli ilm. kosmeettisista syistä vaikka paikka oli jo mennyt ja monet työpaikat menivät suhteilla.
    Vaikka nostaisi itsensä hiuksista puuhun niin ei sitä niin vaan töihin mennä.
    SEllainen joka oikein mahtailee niin sellaiselle olisi aivan oikein että sais maistaa millaista on työttömän arki ja sais todella kokea miten helppoa se töihin meno on.

    Äänestä

  • HYITEITÄ!!!! kirjoitti:

    No kuulkaa ihan on ittestään kiinni tässä elämässä kaikki. Se että menetättekö työnne ja saatteko uuden tilalle ei ole kenenkään muun käsissä, kuin teidän. Lopettakaa se uhrin ja kaltoinkohdellun esittäminen, ottakaa itseänne niskavilloista kiinni ja MENKÄÄ TÖIHIN!

    Oksettavia kitisijöitä olette.

    Lässyn lässyn sinulle vaan. Suomessa kolmattasataatuhatta työtöntä ja viitisenkymmentätuhatta avointa työpaikkaa, sanooko tämä sinulle yhtään mitään mistään?

    Ja nyt työttömyys on kääntynyt hurjaan nousuun mutta sinullehan se ei edelleenkään sano yhtikäs mitään, pääkopassasi vallitsee syvä hiljaisuus TOOPE.

    Äänestä

  • no huh huh huh kirjoitti:

    Sinun kannattaisi mennä psykiatrille kun luulet yksinäsi tätä yhteiskuntaa pyörittäväsi ja pienellä palkallasi Suomen köyhät elättäväsi, tosin taidat olla jo MT.n kirjoissa ja kansissa niin älyttömiä sinä puhut.

    Ja sun kannattaisi opetella luetunymmärtämistä.
    Kirjoitin aijemmin, että omalta osaltani. En yksin. Jos et ymmärrä näiden kahden määritelmän eroa, niin ehkä sinun pitäisi mennä tutkimuksiin. Hölmö.

    Äänestä

  • metall-leidi kirjoitti:

    Helppo on sanoa, että menkää töihin. Ennenkuin jouduin työttömäksi viime laman aikana olin jo päälle 40v eli nykajan mittapuun mukaan selvästi yli-ikäinen.
    Niinhän sitä sanotaan, että jokainen on oman onnensa seppä , niin helppioa on sanoa , että ota niskavilloista kiinni ja ryhdistäydy. En ole ollut uhri, mutta kun hain töitä niin kyllä siinä sai yhä uudelleen ja uudelleen yrittää rakentaa itsetuntoa kun juoksi työhaastatteluissa ja väsäs hakemuksia ja samaa työpaikkaa haki moni muukin ja vaikka olin kouluttautunut ja pitkä työhistoria takana niin nuorempihan se valittiin.
    Hesarissa oli ilm. kosmeettisista syistä vaikka paikka oli jo mennyt ja monet työpaikat menivät suhteilla.
    Vaikka nostaisi itsensä hiuksista puuhun niin ei sitä niin vaan töihin mennä.
    SEllainen joka oikein mahtailee niin sellaiselle olisi aivan oikein että sais maistaa millaista on työttömän arki ja sais todella kokea miten helppoa se töihin meno on.

    Ikä on työn haussa hidaste ei este.
    En tiedä millä tyylillä olet töitä hakenut, mutta vaikka työttömyytesi syyt olisivat työnantajassa, yhteiskunnallisessa tilanteessa, iässä ja vaikka missä, niin kyllä sinäkin olet jollain tasolla vastuussa siitä, että olet työtön.
    Kaikkea et voi vierittää muille tahoille.

    Äänestä

  • MORO IDARI kirjoitti:

    Lässyn lässyn sinulle vaan. Suomessa kolmattasataatuhatta työtöntä ja viitisenkymmentätuhatta avointa työpaikkaa, sanooko tämä sinulle yhtään mitään mistään?

    Ja nyt työttömyys on kääntynyt hurjaan nousuun mutta sinullehan se ei edelleenkään sano yhtikäs mitään, pääkopassasi vallitsee syvä hiljaisuus TOOPE.

    Lässyn lässyn sullekin vaan.
    Hirveetä kitinää ja valitusta. Ei ihme, ettette saa duunia, kun kohdistatte kaiken energian tänne..

    Äänestä

  • NO MORO VAJAKKI kirjoitti:

    Lässyn lässyn sullekin vaan.
    Hirveetä kitinää ja valitusta. Ei ihme, ettette saa duunia, kun kohdistatte kaiken energian tänne..

    Jos ei hermo kestä niin mitä täällä pyörit prillit huurussa puhumassa täyttä skeidaa?

    50 000 avointa työpaikkaa ja 300 000 työtöntä, oletko tosiaan niin tyhmä että et tajua mitä se tarkoittaa?

    Oletko joku vajaaälyinen vai mikä mättää?

    Äänestä

  • mene hoitoon kirjoitti:

    Jos ei hermo kestä niin mitä täällä pyörit prillit huurussa puhumassa täyttä skeidaa?

    50 000 avointa työpaikkaa ja 300 000 työtöntä, oletko tosiaan niin tyhmä että et tajua mitä se tarkoittaa?

    Oletko joku vajaaälyinen vai mikä mättää?

    Tällä hetkellä työttömiä oli heinäkuussa 192000. Lukee YLE:n sivuilla.
    Aika hyvin tullut parissa viikossa lisää työttömiä, jos niitä on nyt 300000..

    Ilmeisesti sulla ei hermo kestä ja olet vielä kaiken lisäksi yksinkertainenkin.
    Kukakohan niitä pillereitä vetää??;)

    Aika moinen pelle oot!

    Äänestä

  • Vaihda pillereitä!! kirjoitti:

    Tällä hetkellä työttömiä oli heinäkuussa 192000. Lukee YLE:n sivuilla.
    Aika hyvin tullut parissa viikossa lisää työttömiä, jos niitä on nyt 300000..

    Ilmeisesti sulla ei hermo kestä ja olet vielä kaiken lisäksi yksinkertainenkin.
    Kukakohan niitä pillereitä vetää??;)

    Aika moinen pelle oot!

    Oletko niin yksinkertainen että uskot jotain YLE.n juttuja?

    Äänestä

  • heh heh heeee kirjoitti:

    Oletko niin yksinkertainen että uskot jotain YLE.n juttuja?

    Porvarimediastahan se totuus löytyy esim. työttömyydestä ja köyhyydestä.

    Eipä ihme että tyhjäpuntti pelkuri pellen jutut ovat mitä ovat, jätkä on niin tyhmä että menee uskomaan YLE:ä

    Äänestä

  • heh heh heeee kirjoitti:

    Oletko niin yksinkertainen että uskot jotain YLE.n juttuja?

    No ootas kun mietin.. Ei kyllä mä ennemmin uskon sun laatimaa tilastoa..NOT!
    Olis ihan hienoa jatkaa asiallista keskustelua, mutta kun vastapullella on vainoharhainen sukurutsauksen epäonnistunut hedelmä, niin en taida noita sun harhojasi enempää kommentoide. Ei ihan oikeasti ole sen arvoista.

    Yleensä vähä-älyiset pyrkivät häpeillen peittelemään tyhmyyttään vaikenemalla. Mikset sinä ymmärrä tehdä edes sitä?!

    Äänestä

  • -----------------___ kirjoitti:

    Porvarimediastahan se totuus löytyy esim. työttömyydestä ja köyhyydestä.

    Eipä ihme että tyhjäpuntti pelkuri pellen jutut ovat mitä ovat, jätkä on niin tyhmä että menee uskomaan YLE:ä

    Pienenä välikommenttina, että ne lukemat tulevat kyllä ihan tilastokeskukselta. Et kai sinä raukka luullut pienessä päässäsi että YLE on asiaa tutkinut??

    Äänestä

  • ÖHHÖHÖÖÖÖÖ.. kirjoitti:

    No ootas kun mietin.. Ei kyllä mä ennemmin uskon sun laatimaa tilastoa..NOT!
    Olis ihan hienoa jatkaa asiallista keskustelua, mutta kun vastapullella on vainoharhainen sukurutsauksen epäonnistunut hedelmä, niin en taida noita sun harhojasi enempää kommentoide. Ei ihan oikeasti ole sen arvoista.

    Yleensä vähä-älyiset pyrkivät häpeillen peittelemään tyhmyyttään vaikenemalla. Mikset sinä ymmärrä tehdä edes sitä?!

    Nyt sinulle nauravat hevosetkin kun julkaisit tyhmyyttäsi tietolähteesi..YLE HOH HOH HOOO!! Yleensä vähä-älyiset pyrkivät häpeillen peittelemään tyhmyyttään vaikenemalla. Mikset sinä ymmärrä tehdä edes sitä?!

    Äänestä

  • B Lowme kirjoitti:

    Pienenä välikommenttina, että ne lukemat tulevat kyllä ihan tilastokeskukselta. Et kai sinä raukka luullut pienessä päässäsi että YLE on asiaa tutkinut??

    Taisi jäädä sinulta leikkikoulukin käymäti rippikoulusta puhumattakaan, ihme että tuommoinen YLE idiootti löytää edes kirjaimia näppäimistöltä.

    Äänestä

  • heh heh heeee kirjoitti:

    Oletko niin yksinkertainen että uskot jotain YLE.n juttuja?

    Kaiken lisäksi tämä tapaus on vielä pelkuri joka ei tosipaikassa vastaa puheistaan, määkii vain netissä älyttömyyksiään ja yrittää kieltää totuuden.

    Äänestä

  • ÖHHÖHÖÖÖÖÖ.. kirjoitti:

    No ootas kun mietin.. Ei kyllä mä ennemmin uskon sun laatimaa tilastoa..NOT!
    Olis ihan hienoa jatkaa asiallista keskustelua, mutta kun vastapullella on vainoharhainen sukurutsauksen epäonnistunut hedelmä, niin en taida noita sun harhojasi enempää kommentoide. Ei ihan oikeasti ole sen arvoista.

    Yleensä vähä-älyiset pyrkivät häpeillen peittelemään tyhmyyttään vaikenemalla. Mikset sinä ymmärrä tehdä edes sitä?!

    Sinun kannattaisi lopettaa huumeiden käyttö sillä sinä olet sekaisin kuin seinäkello.

    Äänestä

  • Margit Tigram kirjoitti:

    Ikä on työn haussa hidaste ei este.
    En tiedä millä tyylillä olet töitä hakenut, mutta vaikka työttömyytesi syyt olisivat työnantajassa, yhteiskunnallisessa tilanteessa, iässä ja vaikka missä, niin kyllä sinäkin olet jollain tasolla vastuussa siitä, että olet työtön.
    Kaikkea et voi vierittää muille tahoille.

    Kylläpä sä latelet kliseitä ikäänkuin olisit tullut aivopestyksi jossakin naisvaltaisella matalapalkka-alalla ja edennyt jopa esimies asemaan.
    Menepäs sanomaan noita kuolemattomia viisauksia jonkun firman portille yt-neuvottelujen jälkeen kun on lakkautettu kymmeniä ellei satoja työpaikkoja.
    Ja nämä työpaikkansa menettäneet ovat itsekin vastuussa , että ovat työttömiä, niinkö?
    Eivät osanneet olla riittävän ruskeakielisiä.
    Ja jos sinä työmarkkina nero olisit lukenut viestini niin siinä kerroin, että olin työttömänä lähes 20v sitten ja nyt en ole enää työttömänä.
    Ikäni oli hidaste totta tosiaan ja sitkeydellä sain työpaikan ja olen ollut samassa työpaikassa edelleenkin.
    Ihminen on vastuussa työttömyydestään silloin jos omalla käytöksellään aiheuttaa potkut. (on epärehellinen, ei osaa tehdä annettuja tehtäviä tai on muuten täysin epäpätevä)
    Mutta tosiaan viestisi sisältö kertoo ihan riittävästi. Nöyrästi pitää vaan satojentuhansien suomalaisten alistua kohtaloonsa ja syyllistää itsensä kun ei ole suhteita tai mikä vielä suurempi puute mielistelevää luonnetta ja ruskeaa kiletä.

    Äänestä

Työttömien kulkemien yleisillä paikoilla on kiellettävä. Emme halua siivestäjien olevan vastuullisten ihmisten tielläja hidastamassa toimintaa.
Ei ole syytä käyttää verovaroilla maksettuja palveluita, kun ei kerran ole halua osallistua kustannuksiinkaan.

Äänestä
  • Selkeästi hullukin taas näyttää vironneen lääketokkurastaan puhumaan itsestään monikossa...

    Tämmöinen harhainen ärvelöhän saattaa tehdä Suomesa "norjat.." Hullu puhuukin jo jostain "toiminnasta", meinaakohan ruveta listimään pikkulapsia?

    Äänestä

  • Viitsitkö kertoa mitä tarkoitat tuolla "toiminnan hidastamisella"? Et kai suunnittele mitään älyttömyyksiä?

    Äänestä

Ei työttömien mihinään tarvitse matkustaa. Menkää töihin niin saatte rahaa.

Äänestä

Suomessa suhteet merkitsevät hyvin paljon työpaikkojen jaossa suoraan ja epäsuorasti. Opiskeluaikana tietyt osa-aikaiset työt menevät tutuille. Esimerkiksi rehtorin sukulaisille luokanopettajan sijaisuudet. Kaupan alan työt menevät kaupan työntekijöiden lapsille jne. Osan opiskelijoista on taas todella vaikeaa saada töitä näistä yliopistokaupungeista. Näiltä parempi osaisilta kuulee jatkuvasti siitä, kuinka kaikki on vain itsestä kiinni. Parhaimmillaan vanhemmat ovat vielä ostaneet heille opiskeluajaksi osakkeen tai ainakin maksavat vuokran. Lisäksi on se mukava suojatyöpaikka josta saa tärkeää työkokemusta. Tällainen ratkaisu on käytössä monilla opiskelijoilla.

Tiedän paljon valmistuneita työttömiä luokanopettajia, jotka eivät saa edes sijaisuuksia, koska näitä rehtorin sukulaisia palkataan. Laki mahdollistaa sen. Aloilla joilla ei vaadita muodollista pätevyyttä niin tilanne on vielä pahempi.

Henkilökohtaisesti olen saanut aina silloin tällöin töitä vuokratyöfirman kautta.

Äänestä

Eikä sitten ole missään vaiheessa tullut mieleen, että voisi tehdä muutakin kuin oman alan töitä?

Ei mikään ihme, ettei työtä ole jos asenne on sellainen ettei luokanopettajaksi valmistuttua haluta muuta tehdä.
Aina on vikaa muissa, ei ikinä itsessään. Itse olette opintonne valinneet ja varmasti olleet jo silloin tietoisia, ettei välttämättä omalta alalta työtä saa. Onko se laiskuus jotenkin helpompi perustella itselleen uskottelemalla, että vikaa on muissa ja että työt menevät suhteilla kaikille?

Sollilla on jatkuvasti pulaa siivoojista. Ei muuta kuin hakemusta vetämään.

Äänestä

Eikös tuollaisella koulutuksella jos on kasvatustiet,kand niin tehtävä alueet laajat kunhan vaan etsii.Suhteilla on kylläkin merkitystä työmarkkinoilla ja joissakin työtehtävissä sen takia sitten toimiikin jokin pöllö joka ei tiedä mistään mitään.
Jos ei välttämättä saa luokanopettajan vakanssia tuosta vaan niin entäs kurssikeskukset,säätiöt yms........

Äänestä
  • Ei kait ne mitään saa, kun kaikki energia ja päivät kuluvat suomi24 palstan sivuilla.
    Menetetty ikäpolvi..

    Äänestä

  • hdscbgeunrh kirjoitti:

    Ei kait ne mitään saa, kun kaikki energia ja päivät kuluvat suomi24 palstan sivuilla.
    Menetetty ikäpolvi..

    Joo.. Ne kaikki 90 000 syrjäytettyä nuorta pyörii täällä.

    Äänestä

Toki Suomessa myös alemmista luokista päästään ylenemään, mutta se on huomattavasti vaikeampaa. Suomessa sosiaaliluokkien olemassaolo pyritään piilottamaan rakenteisiin. Esim. älytön työvoimapolitiikka jne. Rakenteisiin piilottaminen mahdollistaa syyllistämisen. Suomi on menossa huonompaan suuntaan tällä hetkellä kun seuraa yleistä keskustelua. Samanlaista keskustelua käytiin Amerikassa aikaisemmin.

Äänestä
  • Paljon huonompaan mitä osaat edes kuvitella.

    Loppujenlopuksi te kouluja käyneet olette täysiäå idiootteja,teille on tärkeämpää miten asia sanotaan kuin se mitä sanotaan.

    Äänestä

  • "Mutta se on huomattavasti vaikeampaa"
    Taas hyvä osoitus siitä, miten vieraantuneita tämän päivän valmistuneet ovat oikeasta työnteosta ja elämästä. Kaikki pitäisi saada heti.
    Työnantajana pakko sanoa, että rekrytointitilanteessa arvostan enemmän lukenutta ja edes jonkinmoista työhistoriaa omaavan, kuin lukenutta ja valmistumisen jälkeen työttömänä ollutta joka ei kelpuuta itselleen muuta, kuin oman alan töitä.
    Jos kaksi hakijaa on muuten samalla viivalla ja toisen etuna on se, että on toiminut siivoojana ja toinen ei ole tehnyt mitään, niin arvaat varmaan kumman valitsen.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


UmyZ kirjoitti:

KIRJOITTAKAA ADRESSI JA LEVITTÄKÄÄ ETEENPÄIN!

http://www.adressit.com/vrn_-50__alennus_myos_koyhimmille_tyottomille

Moni työtön elää yhtä niukasti kuin opiskelija, saamatta kuitenkaan samoja etuja.

VÄHÄVARAISUUDEN(eli opiskelijatasoiset n. alle 650 € kuukausitulot [asumistukea huomioimatta, koska se menee pakollisiin asumismenoihin] ) VOISI JUNASSA/ASEMALLA TODISTAA HELPOSTI VIIMEISIMMÄLLÄ KELAN TYÖMARKKINATUEN MAKSUILMOITUKSELLA / HENKILÖLLISYYSTODISTUKSELLA TAI UUSIMMILLA TILIOTTEILLA / OTTO-AUTOMAATISTA TULOSTETTAVALLA TILITAPAHTUMAKUITILLA. Moni köyhä matkustushaluinen olisi varmasti valmis viemään VAIKKA KAIKKI edellämainitut asemalle !

Matkustaminen virkistää sekä ihmistä että kansantaloutta kun väki ja raha liikkuvat, VR tekisi palveluksen Suomelle sekä itselleen monessa suhteessa!

Joukkoliikennettä tulisi ilmastonmuutoksen takia suosia, mutta ilman alennusta moni köyhimmistä työttömistä on täysin kykenemätön matkustamaan junalla.

VR:N ON LAAJENNETTAVA -50% ALENNUS KÖYHIMPIIN TYÖTTÖMIIN NYT!

VAADIMME TÄHÄN HETI MUUTOSTA !

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu