Kun miehet puhuvat läskistä naisesta he tarkoittavat tällaisia:
http://www.youtube.com/watch?v=WXkZ-ctcgls
Kun naiset puhuvat läskistä naisesta he tarkoittavat tällaisia:
http://www.thebusinessage.com/wp-content/uploads/2010/10/curvey_woman-195x300.jpg
Naisilla on huono itsetuntoa ja siksi naiset reagoivat niin aggressiivisesti kun läskejä naisia arvostellaan.
http://www.youtube.com/watch?v=WXkZ-ctcgls
Kun naiset puhuvat läskistä naisesta he tarkoittavat tällaisia:
http://www.thebusinessage.com/wp-content/uploads/2010/10/curvey_woman-195x300.jpg
Naisilla on huono itsetuntoa ja siksi naiset reagoivat niin aggressiivisesti kun läskejä naisia arvostellaan.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Itsehän te miehet ylläpidätte naisten huonoa itsetuntoa mollaamalla tavallisia naisia. Usein syytetään mediaa naisten huonosta itsetunnosta ja vallalla olevista naisihanteista, mutta minulle olisi aivan yksi paskan hailea olenko samanlainen tai erilainen kuin lehdissä olevat naiset, jos miehet eivät ihailisi niitä muovibarbeja ja ylenkatsoisi tavallisen näköisiä naisia. Media esittelee sitä mikä miehiä viehättää ja valitettavasti siinä kilpailussa normaalit keskivertonaiset jäävät aina häviölle. Monet miehet haukkuvat jopa liki anorektisia naisia läskeiksi ja niissäkin tapauksissa kun näin ei ole niin mistä nainen voi tietää mihin kukakin mies sen läskeyden rajan vetää. Joka kerta kun kuulen miehen suusta läskien hakkumisia mietin väkisinkin, että minulla on jenkkakahvat, leveä lantio tai paksut reidet tms. ja koen itseni epäviehättäväksi miehen silmissä vaikka arvostelun kohteena olisi joku toinen nainen. Ilman miehiä ei itsetunnossani olisi mitään vikaa enkä vertaisilisi itseäni muihin naisiin lainkaan. Pelkässä naisporukassa en mitään alemmuudentunnetta ole kokenut koskaan, mutta miesten tekemä vertailu aiheuttaa sen, että alkaa itsekin vertailemaan itseään muihin naisiin ja kokee aina häviävänsä siinä vertailussa.
Tätä olen itsekkin ajanut takaa. Mitä ihminen tarkoittaa esimerkiksi sanalla ylipainoinen. Kumpikin linkeistä löytyvistä naisista on nimittäin ylipainoinen.
Kaikki ylipainoiset on paskasäkkejä. Mitä niitä erottelemaan.
Itseasiassa kaikki ihmise ovat paskasäkkejä, vai eikö laihojen ihmisten sisältä löydy paskaa lainkaan?
Mitä se ylipainokin on? Millään mittarilla sitä ei voida järkevästi määrittää. Painoa on silloin liikaa eli yli, kun ihminen sairastuu sen alla. Kaikki muu on normaalipainoa, vaikka joku ohjeellinen taulukko muuta sanookin. :-)
Ihmisiä on eri kokoisia ja mikä yhdelle on liikaa, toinen vielä juoksee sen painon kanssa elämänsä kunnossa, joten ei lähdetä yleistämään taulukkolaskennan mukaan.
Ai jopa ne jotka menevät ylipainon puolelle nimenomaan urheilullisuutensa vuoksi? Lihas kun painaa enemmän kuin läski.
Minä taidan olla niitä harvoja naisia, jotka tähtää pieneen ylipainoon.
Taidat muuten itse olla aikamoinen paskasäkki.
Nimenomaan BMI-taulukko on vain ohjeellinen määritys. Lihaksiakin kasvattamalla heilahtaa "helposti" ylipainonpuolelle. Tärkeämpää on esim. vyötärön ympärysmitta. Se kun menee tietyn rajan yli (oliko metri?), niin riski kaikkiin sairauksiin kasvaa.
Juu, näinhän se on. Toki vyötärön ympäryskin voi olla kohtalisen mittava, jos harrastaa esimerkiksi voimailulajeja. Ja minusta tässäkin asiassa muutenkin on yksilöllisiä eroja. Yhdellä vyötärön ympärys voi olla ns. sopivan rajan ylittävä, mutta tutkimusten mukaan ihminen on kunnossa ja terve. Elläkin vanhaksi terveenä. Toisella taas on ehkä rajat alittava tai rajoihin asettuva ympärysmitta ja tutkimusten mukaan on sairas. Ja kuolee nuorena.
Mä sanosin että ravinto ja elämäntavat vaikuttaa enemmän, kun pelkkä koko. Myös psyykkinen hyvinvointi. Toki sanotaan, että kun vatsa pullistuu ulospäin on sisukset jo rasvan peitossa, mutta mitenkä hyvin sitten vatsalihaksetkin osaa ulopäin pullistua. Eihän sekään lihas ole kuin pöydän pintaa. Vaan juurikin työntyy hieman ulospäin.
Luulen että tuo metrikin on vain kuten BMI ohjeellinen. Ennaltaehkäisyä varten. Ns. peloke.
Niinpä, lihas painaa enmmän kun läski. Ite olen sellanen rakenteeltani, että vaikka kuivattasin itseni minirasvoihin, niin painoa on. Lihasta sen verran kuitenkin ehtinyt kertyä, että ihannepainoon suhteessa pituus on aika vaikeata päästä.
Olen huomannut, että tuo menee juuri toisinpäin. Sen verran usein miesten suusta kuulee niitä läskihuuteluita jonkun normaalipainoisen naisen kuvasta.
Mjaa, minusta ylemmässä youtuben linkissä olis se ns. läski. Ja alemmassa kuvalinkissä pyöreä nainen, ei kuitenkaan läski. Läskiä on se mikä tursuaa yli eikä asetu oikeen edes kunnolla mihinkään. Höllöynlöllyvää. Toki rasvaa se on sekin mikä asettuu lihaksen seuraan, mutta läskimäisyys on tuota ylitsepursuaavaa sorttia mielestäni enemmän.