E-pillerit, mieliala ja lihoaminen

Tästä on ollut keskustelua aika paljon, mutta haluaisin kuulla teidän mielipiteitä/neuvoja aiheeseen liittyen... Eli siis aloitin e-pillerit, Yasminelle, n. 4v. sitten. Tämän jälkeen lihosin melko lyhyessä ajassa n.15kg. Tämä ei tietenkään johtunut pelkistä e-pillereistä, vaan siitä, että tunsin itseni "masentuneeksi" ja lohdutin itseäni herkuilla, joita teki ihan hirveästi mieli.

No, päätin kokeilla olla ilman pillereitä n.vuosi sitten. Ja nyt jälkeenpäin ajateltuna mielialani oli aika paljon parempi. MUTTA sitten palasi iho-ongelmat, ja lisäksi menkat jäivät lähes kokonaan pois. Päätin siis aloittaa e-pillerit uudestaan... Ja nyt niitä jonkun aikaa syötyäni, huomaan taas mielialani olevan melko maassa ja herkutteluhimo on suuri.

Kyselisin siis, onko joku ollut vastaavanlaisessa tilanteessa, ja onko pillerimerkin vaihtaminen auttanut asiaan? Yasminellen pitäis olla kuitenkin se vähiten hormonipitoisin, joten siksi en ole edes uskaltanut kokeilla muita merkkejä. En haluaisi olla kokonaan ilman pillereitä iho-ongelmien vuoksi ja lisäksi olen nyt parisuhteessa.
3174
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 3

Vanhimmat

Voisitko ajatella paikallista horm.e-muotoa, esim. Nuvaringiä?

Äänestä

Ei se ole siitä hormonien paljoudesta kiinni miten niitä haittavaikutuksia tulee. Sinun pitää löytää OIKEA (ei vähäisin, ei suurin, vaan oikea) määrä hormoneita omalle kehollesi. Jos olet sitä mieltä, että pillerit ovat tuossa välillisesti takana, niin mene nyt ihmeessä lääkärin puheille ja pyydä vaihtamaan johonkin toiseen merkkiin tai ehkäisimeen.

Äänestä

Joo, olen joskus miettinyt ehkäisyrengasta, mutta sitten olen ajatellut, että sillä ei kuitenkaan ole sitä samaa ihoa hoitavaa vaikutusta kuin yasminellella... Mutta tosiaan kai nämä on niin yksilökohtaisia asioita, että pitäisi vaan kokeilla eri merkkejä ja ehkä sitä ehkäisyrengastakin... Tuntuu vaan kauhealta säätämiseltä alkaa kokeilemaan montaa eri merkkiä jne. :S Ja sitten kun joskus sanoin jollekin gynekologille (ihan yksityisellä) tästä ongelmasta, niin vastaus oli tyyliin vain: "no, et ole ainakaan ylipainoinen". Tuli sitten vähän olo, että jaa no, kai muilla on sitten suurempia ongelmia. :D

Äänestä

Kommentoi aloitusta


xxgirlxx kirjoitti:

Tästä on ollut keskustelua aika paljon, mutta haluaisin kuulla teidän mielipiteitä/neuvoja aiheeseen liittyen... Eli siis aloitin e-pillerit, Yasminelle, n. 4v. sitten. Tämän jälkeen lihosin melko lyhyessä ajassa n.15kg. Tämä ei tietenkään johtunut pelkistä e-pillereistä, vaan siitä, että tunsin itseni "masentuneeksi" ja lohdutin itseäni herkuilla, joita teki ihan hirveästi mieli.

No, päätin kokeilla olla ilman pillereitä n.vuosi sitten. Ja nyt jälkeenpäin ajateltuna mielialani oli aika paljon parempi. MUTTA sitten palasi iho-ongelmat, ja lisäksi menkat jäivät lähes kokonaan pois. Päätin siis aloittaa e-pillerit uudestaan... Ja nyt niitä jonkun aikaa syötyäni, huomaan taas mielialani olevan melko maassa ja herkutteluhimo on suuri.

Kyselisin siis, onko joku ollut vastaavanlaisessa tilanteessa, ja onko pillerimerkin vaihtaminen auttanut asiaan? Yasminellen pitäis olla kuitenkin se vähiten hormonipitoisin, joten siksi en ole edes uskaltanut kokeilla muita merkkejä. En haluaisi olla kokonaan ilman pillereitä iho-ongelmien vuoksi ja lisäksi olen nyt parisuhteessa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu