Naistutkimuslaitoksen? "Dosentti Taru Leppänen kritisoi Ilta-Sanomissa voimakkaasti Maamme-laulua, Lippulaulua ja Suomen maakuntalauluja. Sukupuolentutkimuksen tohtorin mukaan nämä laulut voivat edistää vihapuhetta, koska lauluissa korostetaan kansallisuutta, miehisyyttä ja väkivaltaa."
Maamme-laulussa Suomi on ”maa kallis isien”. Siniristilipussa ”isät veljet verellään, vihki sinut viiriksi vapaan maan. Ilomielellä sun jäljissäs käymme, teit isäin astumaan”, Leppänen kirjoittaa.
"laulujen arvomaailma on ristiriidassa perusopetuksen arvojen kanssa, joita ovat ihmisoikeudet, tasa-arvo ja monikulttuurisuuden säilyttäminen."
Mitä vi**ua??
"Lapset oppivat laulujen avulla, Leppänen kritisoi. Hänen mielestään kansallisuuden ja väkivallan yhdistäminen lauluissa on arveluttavaa, koska se saa lapset suhtautumaan ennakkoluuloisesti erilaisuuteen ja maahanmuuttoon."
Jaa että mamuja vihataan Maamme-laulun takia???
"Miehisyyttä korostavat laulut voivat yllyttää myös homotteluun vahvistamalla perinteisiä sukupuolirooleja."
Ja homoja??
Just joo taas tota naisten logiikkaa, että kaikki "vihapuhe" johtuu Maamme-laulusta??
Sanonko ihan suoraan MIKÄ todellisuudessa edistää VIHApuhetta??!
Koittakaas arvata!
http://www.aamulehti.fi/Kotimaa/1194693918919/artikkeli/is dosentti tyrmaa maamme-laulun vakivaltaisena ja syrjivana.html
Maamme-laulu edistää VIHAPUHETTA?!
14
135
Vastaukset
- Hö. Olen
samaa mieltä Taru Leppäsen kanssa. Kaikenmaailman yltiöisänmaalliset jollotukset pitäisi lailla kieltää. Samanlaista verellä mässäilyä kuin joissain uskovaisten virsikirjoissa.
- selvästikin...
juuri SINÄ edistät vihapuhetta.
- ueryrewe
Akateemiset on pölvästejä järjestään kaikki. Ne on juurikin niintä puunhalaajia ja moku-tyyppejä
Joo - ja pieni ankanpoikanen kans - siis käärmevihaa. Poliittisen korrektiuden nimissä ehdotankin kaikkien laulujen sanoitukseksi:
asdas fasfsd erte tert
sdfsd fgsdg
sdgdt srvofääd
sdfu
sdg
dgdf dfg dfh cfgh
dfwewe
6dfgdgh
dfgdfgdg dfg dgd edfiijmsä
ja sama uudestaanei saa olla ääkkösiä,
ettei vaan syrjitä niitä joiden äidinkieleen ne ei kuulu!!
saako muuten sanoa edes äidinkieli?
sehän syrjii isiä..
mur,
no on taas joku virittänyt kukkahattunsa liian kireälle,
mites niille koulujen joulu- ja kevätjuhlille kävi? eikö niitäkin pitänyt "siistiä" uskonnonvapauden takia..? siis tiernapojat, jouluevankeliumi, suvivirsi...
miksi Suomen ja suomalaisten pitäisi alkaa muuttaa kulttuuriaan ja perinteitään niitä varten jotka ovat tänne muista maista muuttaneet?!
vaihdetaan nyt sit kaikki kirkot moskeijoiksi, pyydetään anteeksi itsenäistymistämme, annetaan Ruotsin ja venäjän jakaa tämä maa kuten parhaaksi näkevät..
ai niin, linnanjuhulat on ehdottomasti kiellettävä!!! nehän jos mitkä korostaa tän maan eriarvoisuutta rikkaiden ja köyhien välillä!!!1
ketään ei saa enää sanoa naisiksi tai miehiksi, eikä tytöiksi tai pojiksi, jos vaikka kaikki olis 'tovereita'
kaikille yhteneväiset asut. ei saa olla 'miesten vaatteita' ja 'naisten vaatteita'
kaikille väljät harmaat univormut, niin ei vaan tulla syrjineeksi ketään..
ja kaikille ruuaksi herneitä, mut varovasti ettei kukaan vedä niitä nenäänsä...
niinku minä,
mur :PNiin, naistutkimuslaitoshan on nimetty Ruotsin kuningatar Kristiinan mukaan. Oli hullu nainen se Kirstiina.
- Pelle mikä pelle
Hah hah, tuo hyypiöhän on femakko! Sokea Reettakin tietää millaista roskaa nää tuottaa =DD
- Taas Desantti-dosent
.
mistä näitä desantti-dosentteja oikeen sikiää nykyaikana????????
Virostakin käännytettiin yksi desantti vastaavanlaisten vihapuheiden takia
. - tikru..
Tämä edistää mukavia ajatuksia...
http://www.youtube.com/watch?v=V77qc-77Rkc
Dream lover.- tikru..
Originaali jytkettä: kirjoitti:
.
Originaali jytkettä 1959
http://youtu.be/wVHAQX5sSaU
.Jebaa. Hiukka erilainen versio kyllä. Tartten mennä, mutta Shannonia. :-)
http://www.youtube.com/watch?v=MGlUnzaFvGU&feature=related - Splish Splash:.!1%#+
tikru.. kirjoitti:
Jebaa. Hiukka erilainen versio kyllä. Tartten mennä, mutta Shannonia. :-)
http://www.youtube.com/watch?v=MGlUnzaFvGU&feature=related.
No niin löytyihän se Splish Spläshkin täältä live-esityksenä
http://youtu.be/7GDz6QmflW0
. - tikru..
Splish Splash:.!1%#+ kirjoitti:
.
No niin löytyihän se Splish Spläshkin täältä live-esityksenä
http://youtu.be/7GDz6QmflW0
.Hieno, mutta tänään ei irtoa iloisia rallatuksia. Pianon vuoro säestää.
http://www.youtube.com/watch?v=0sxPQvqnZdQ&feature=related
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Alle 15 oli
Arvasi että lapsi asialla hallin palossa. Surullista. Mutta jos osaa/kykenee käyttää tulentekovehkeitä niin pitää osata892638Heh, persut = vassarit = 10,0 %
Minja tuli nyt jo Riikan rinnalle, sitten alkaa tekemään kaulaa. Molemmilta kympin arvoinen suoritus! https://www.hs.f2031668- 1161600
Paula Koivuniemi täyttää tänään 78 vuotta! Sydämelliset onnittelut!
Paula Koivuniemi, tuo suomalaisen iskelmän ikoninen artisti, täyttää tänään 78 vuotta. Muutaman vuoden estradeilta pois411461Olen miettinyt pitkään miksi hän ei uskalla
Hän kyllä yrittää tiedän sen ja olen yrittänyt olla helposti lähestyttävä ystävällinen lempeä jne. mutta silti hän yhä v641222Juhannusterveiset kaivatulle
Onko teillä yhteisiä juhannuksia vietettynä ja millaista juhannusta viettäisit kaivattusi kanssa juhannuksena 2025? 🌻761015- 56979
- 45867
- 64864
- 61835