Tarviin apua!! Ompelijat hoi!!

amatööriompelija

Eli oon tekemässä tämän tyyppistä hametta wanhoihini (tätä en osta sen takia, että on vähän liian kallis, eikä ihan sellainen mitä toivoisin, mutta lähellä sitä):
http://www.zazabella.fi/kauppa.php?cat_name=Mittatilaus-vanhojentanssipuvut&prod_name=Prom gown MS1305 - taffeta_tulle&action=tuotteen_info&tuotteen_id=699&tuotekoodi=130JL01

Haluaisin teiltä hieman neuvoja jos joku viitsisi auttaa:D Alaosan kanssa ei luultavasti tule ongelmia, mutta yläosasta olisi muutama kysymys:
1. Eli alkuun ihan, kuinka kallista toi tafti on suurin piirtein?
2. Miten tosta yläosasta saa tuollaisen tukevan näköisen?
3. Tuossa luki, että siinä on sisäänrakennetut tukiluut, miten ne tehdään? Saako niitä tukiluita mistään ostettua?
3. Miten tuo rypytys tehdään tuohon? Taitellaanko se kangas vai tehdään ompelukoneella jotenkin ihmeellisesti?
4. Missä vaiheessa toi koristelu kuuluisi pistää tohon? Ihan lopussa vai alussa vai miten?:D

Ja anteeks tietämättömyyteni, mutta en oo ennen ommellut mitään näin suurta....Mutta iso kiitos kaikille jotka osaa autaa mua:)))

4

236

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ompelijatarr

      1. Taftin hinta pyörii siinä 12 euron paikkeilla (esim. satiini olisi siis halvempaa)
      2. Yläosassa on varmasti tuettu korsetti (voi tosin olla hieman liian hankala aloittelijan valmistettavaksi)
      3. tukiluut ommellaan nauhakujiin ja niitä saa ostettua esim singerin liikkeistä.
      4. Koristelut laitetaan viimeisenä.

      • amatööriompelija

        Okei, kiitti vinkeistä! Mutta mites vielä se rypytys?


    • ompelijatarr

      Laitat ennen korsetin kokoon ompelemista rypytyslangat päälliseen, jossa tulee olla pituudessa myös rypytysvaraa (huom. vain päälliseen! välikerroksen ja vuoren tulee olla vartalonmyötäiset.)

      • amatööriompelija

        Joo, iso kiitos sulle:--)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oulaisten vaalit, hyvä alku mutta lisää toimenpiteitä tarvitaan.

      Hallituksen toimet rikollisuutta vastaan alkavat tuottaa tulosta. Puolueväriin katsomatta demokratian valtaa ja perustus
      Oulainen
      5
      4009
    2. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      87
      2062
    3. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      50
      856
    4. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      784
    5. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      184
      738
    6. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      34
      738
    7. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      722
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      119
      715
    9. Voi vttu. Tiedän jo nyt että laitan sulle tänään jotain tunnustusviestiä

      Koita kestää ❤️
      Ikävä
      35
      674
    10. Miksi tuota ei saada karkotettua Suomesta?

      Sillä näkyy olevan ilmeinen suojaväri. https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/6af3161b-4cdc-4ca7-b6cd-1e745efd1a97
      Maailman menoa
      127
      648
    Aihe