Onko kenellekään käynyt näin: lopetin pillereiden syömisen reilu vuosi sitten ja siirryin kuparikierukkaan. Menkat olivat heti aivan säännölliset ja se on jatkunut edelleen. Mutta kaikki muut on ihan päin helv... Siis joo. Ensimmäisenä parina kuukautena kun lopetin pillereiden syömisen, tuli yli 10 kiloa lisää. Tästä sanoin ehkäisyneuvolaan, väitti sen olevan nestettä kun hormonitoiminta on niin sekaisin. Ja heti sen jälkeen iho alkoi huononemaan, tuli rasvaiseksi ja aivan kauttaaltaan täyteen finnejä. Tämä ei ole helpottunut reilussa vuodessa, ehkäpä jopa pahentunut. Sanoin tämän ehkäisyneuvolaan, perusteli edelleen hormonitoiminnan sekavuudella ja käski kuoria ihoa enemmän. Voiko totta tosiaan olla, että hormonitoiminta on niin sekaisin, mutta silti menkat tulee täysin ajallaan? Olen menossa parin viikon päästä kontrollikäynnille ja aion näistä asioista edelleen mainita. Oikeastaan viime vuoden ajan yleisfiilis on ollut aika pohjamudissa, mulla ei ole ikinä ollut mitään ongelmaa ihoni kanssa eikä finnejäkään tullut lähes koskaan. Olen vielä sellaisessa työssä, jossa siisti ulkonäkö on todella tärkeää, enkä koe olevani ammattitaitoinen tämän kamalan naamani kanssa. Tulleita kiloja en ole liikunnallakaan saanut karistettua, lisäksi tuntuu, että jalat olisivat jatkuvasti turvonneet ja niitä särkee. Yleisfiilis ei vaan tunnu terveeltä ja tätä on jatkunut jo vuoden ajan, väsyttää ja tekis mieli vaan nukkua, ei huvita tehdä edes kotitöitä. Onko kenellekään muulle tapahtunut vastaavaa?
Pillereiden lopettaminen
.-.
065
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset
Vanhimmat
Ei vielä vastauksia
Aloittaja odottaa vastauksia. Kerro oma näkemyksesi ensimmäisenä.