Mistä keksin diettiruoat?

Kilometrihullu

Aloitin pari kuukautta takaperin laihduttamaan ja vasta pari viikkoa sitten sain käsiini kuntopyörän (180cm,105kg, mies). Nykyään poljen päivisin aamuisin 20-30 min, iltaisin 20-40min. Ulkona liikkuessani käytän pyörää pääasiassa joka paikkaan. Kilometreja viikossa tulee kevyesti n. 100 poljettua.

Muutamia kiloja nyt onkin lähtenyt, mutta hidasta tuo on ja viime aikoina en ole ehtinyt laittaa niin paljon ajatusta siihen kun on ollut työkiireitä ym. Ruokavalio on aina ollut minulla kysymyksenä, mitä ihmettä sitä syö kun on laihduttamassa? Kaikkialla vain sanotaan "syö vähähiilihydraattista", vältä vaaleaa leipää, eläinrasvaa, rasvaa, sokeria, plaaplaa... mutta mistä oikein löytäisi säännöllisen ruokavalion, ihan aterioiden nimiä mitä ne sisältävät, reseptejä? En ala syömään joka päivä salaattia, hermothan siinä menevät. En tykkää syödä päivällisiksi mitään kylmää vaan lämmintä. Tykkään kyllä kasviksista, käytän niitä joka aterian kanssa ja pidän myös esim. kasvispadasta, mutta niiden teko voi olla kallistakin kun ostaa kaikki materiaalit. Onko jossakin internetissä hyviä sivuja missä on näitä aterioita ja reseptejä, tai muita vinkkejä?

Olen tietenkin sisällyttänyt ruokavalioon hedelmiäkin, esim banaaneja syön joskus, omenoita jne. mutta pääasiassa syön päivälliseksi jotakin lihaa ja pastaa, tai riisiä ym. perunoihin en niin koske koska ne ovat työläitä, vaikkakin täyttäviä. Olen huomannut kyllä, että en syö paljoa päivän aikana. Mieleni ei vaan tee ruokaa niin hirveästi, mutta herkuista on vaikea pitäytyä erossa, vaikka olenkin tehnyt dramaattisen muutoksen niiden suhteen.

0

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Mitä aiot sanoa, kun ja jos tapaatte seuraavan kerran?

        Oletko päättänyt etukäteen?
        Ikävä
        149
        1737
      2. Ellen Jokikunnas paljasti somessa ison perheuutisen - Ralph-poika elämänmuutoksen edessä!

        Ellen Jokikunnas ja Jari Rask sekä Ralph-poika ovat uuden edessä. Tsemppiä koko perheelle ja erityisesti Ralphille! Lu
        Suomalaiset julkkikset
        11
        1581
      3. Joensuun (kaupungin) kiusaamisongelma

        Syrjitään, savustetaan ulos ja kiusataan. Pieneen piiriin ei kaikki mahdu. Tehdään elämästä mahdotonta, jolloin ainoa va
        Joensuu
        29
        1196
      4. Nainen, jos kuuntelet ja tottelet, niin sinulle on hyvä osa

        Ominpäin toimiessasi olet jo nähnyt mihin se on johtanut. Olen jo edeltä sen sinulle kertonut ja näen sen asian ja totuu
        Ikävä
        193
        1141
      5. Olen levoton takiasi

        Enkä saa itseäni rauhoittumaan
        Ikävä
        86
        1008
      6. Archie ja Iida ero.

        Suuri kohujen saattelema rakkaustarina on ohi?
        Kotimaiset julkkisjuorut
        74
        951
      7. Evoluutioteoria on varmuudella väärin - monet tutkijat irtisaunoutuvat siitä

        Tutkimuksissa on löytynyt paljon näyttöä siitä, ettei evoluutioteoria ole totta. Monet tutkijat kuitenkin vielä kannatta
        351
        923
      8. Lakkaa haaveilemasta.

        Oon löytänyt uuden naisen. mieheltä. tutulle. Naiselle.
        Ikävä
        61
        798
      9. Älä stressaa. Rakastan sua

        Eikä tämä tunne mene pois, se on varmaan jo huomattu kumpikin ❤️
        Ikävä
        49
        781
      10. Ois kiva nähdä

        Ja viettää Iltoja sun kanssa
        Ikävä
        50
        766
      Aihe