yhteenpaluu

Seurustelimme tyttöystäväni kanssa n. puolitoista vuotta. Tein todella typeriä virheitä ja kadun niitä todella paljon. Tyttöystäväni antoi minulle anteeksi ja olemme puhuneet yhteen palaamisesta, mutta hän ei ole vielä valmis/halukas palaamaan yhteen kanssani. Ensin olimme tauolla mutta sitten erosimme kun tyttöystävältäni alkoi tunteet ja innostus loppua. Miten saisin taas tyttöni tunteet ja innostuksen takaisin? Vinkkejä, rakastan häntä todella enkä halua luopua hänestä
12459
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 12

Vanhimmat

Ole rehellinen, kerro suoraan kaikki mitä tunnet äläkä valehetele ikinä yhtään mistään. Kerro mitä olet oppinut virheistäsi ja myös se, miten toimit tulevaisuudessa, ettet toista samoja virheitä. Ehdota pariterapiaa jos olet tosissasi tytön suhteen, silloin hän viimeistään tajuaa ettet leiki.

Äänestä

Olen kertonut rehellisesti ja suoraan kaiken mitä tunnen ilman valheita. Tuota oppimisjuttua voisin kokeilla kyllä :) Pariterapia kuulostaa kyllä jo vähän liioittelulta :D

Äänestä

Niin, naiset yleensä haluavat kuulla jotain muutakin kuin sen, että "olen muuttunut, ihan tosi, en enää koskaan satuta sinua jne." Se, että osaisit oikeasti kertoa tarkalleen miten olet ikäänkuin kasvanut (sitähän naiset haluavat kuulla tapahtuneen jos on tehnyt virheitä) olisi aika kova sana. Silloin tytölle voisi tulla mieleen, että olet todella prosessoinut asioita ja tiedät mitä suhde vaatii pystyäkseen jatkumaan ja olet valmis sen omalta kohdaltasi toteuttamaan. ihan karrikoitu esimerkki: jos olet vaikka kännipäissäsi mennyt pettämään tyttöäsi, niin ratkaisuna tähän ei ole se, että vakuutat ettei se toistu. Nainen näkee asian niin, että käyttäydyt idioottimaisesti kun juot, joten ainoa tapa, jolla saat perille sen ettei näin tule enää koskaan tapahtumaan, on olla ikinä enää vetämättä kännejä. Tietysti jos se tuntuisi liian suurelta uhraukselta niin kannattaa miettiä tosissaan, että miten paljon oikeasti toisesta välitä. Rakkaus vaan välillä vaatii aika kovia tekoja jos sen mukana meinaa pysyä.

Äänestä

Olen yrittänyt kyllä tuota selittää että miten olen kasvanut mutta en oikein ole saanut sitä sanottua sillain kunnolla. Miten voisin korjata sen kun puhuin liikaa ''eksästäni''? Olen puhunut hänestä vahingossa selvinpäin sekä kännissä ilman minkäänlaista syytä. En kaipaa häntä tai mitään eikä mitään ole jäänyt hampaanikoloon siitä. Hän ''petti'' minua kahdesti, miksi haluaisin sellaisen naisen takaisin. Kännissä olen muuten kyllä tehnyt typeriä virheitä ja siksi ajattelinkin vähentää kerta-annoksiani, jotten laukoisi kaiken maailman typeryyksiä.

Äänestä

Tuota noin... siis haluatko vai et tyttöystäväsi takaisin? En oikein ymmärrä...

Äänestä

Haluan tyttöystäväni takaisin en sitä eksää mistä puhuin :D Saatoin sanoa vähän sekavasti :D Hän kenestä puhuin liikaa petti minua ei hän jonka haluan takaisin

Äänestä

Okei, selkeni:) Jos nuo ongelmasi liittyvät jurikin kännäämiseen, niin kuten jo edellä sanoin, siihen löytyy maailman helpoin ratkaisu: älä kännää. Jos taas on jotain muuta, niin vaikea auttaa kun ei tiedä ongelmaa kokonaisuudessaan. Mutta suosittelisin edelleen kerttomaan ihan konkreettisesti, miten aiot tilannetta muuttaa, liirumlaarumit paremmasta huomisesta harvoin naisiin uppoavat ilman jotain todellista perustavaa kannanottoa. Tsemppiä ja kerrojan miten kävi!

Äänestä

Kännissä on kyllä tullut tehtyä tyhmiä asioita (ei pettämistä) mutta selvinpäin enempi ja nyt pitäisi saada tyttöystävä takaisin :( Mikä voisi helpottaa hänen palaamistaan yhteen kanssani muutakuin aika?

Äänestä

Kannattaisikohan sinun itsesi ensin miettiä juurtajaksain, miksi olet puhunut exästäsi tyttöystävällesi nin paljon? Haluaisitko että hän olisi samanlainen? Janottaako kuitenkin vanha suola? Kun keksit syyn siihen, että miksi alunperin olet puhunut niin paljon kuin olet puhunut, niin sitten vasta voit alkaa miettiä sitä, että miten korjata = mikä omassa ajatusmaailmassasi pitää muuttua jotta sama ei toistuisi enää. Vai onko kyseessä vain ajattelemattomuus jos olet kovin nuori? Ymmärrän kyllä erittäin hyvin sen, että jos olet jauhanut ja jauhanut koko suhteenne ajan entisestä tyttöystävästäsi, niin itsekin varmaan alkaisin ajatella, että ehkä onkin parempi että painut sen vanhan luokse sitten takaisin.

Ei tähän kuule mitään magic-temppuja löydy. JOs ei yhteenpaluu onnistu, niin ainakin olet oppinut kullanarvoisen läksyn; älä koskaan puhu existä nykyisesi kanssa millään tavalla positiiviseen sävyyn, ellette kumpikin ole tarpeeksi kypsiä ja hyvällä itsetunnolla varustettuja, jotta voisitte ymmärtää tuollaisetkin asiat.

Äänestä

En keksi mitään syytä miksi puhuin exästä niin paljon. En halua. Ei ainakaan tunnu siltä. Uskon kyseessä olevan oma ajattelemattomuuteni. Olen 18 mutta aika kokematon seurusteluasioissa. En ole varsinaisesti jauhanut vaan möläytellyt aina silloin tällöin random asioita.

Tiedän ettei sellaista temppua ole... Mutta kun en yhtään tiedä mitä minun pitäisi tehdä millä saisin parannettua tyttöystäväni halua palata yhteen kanssani. Haluaisin vielä yhden tilaisuuden todistaa kasvaneeni ja aikuistuneeni... Tuntuu vain että tilaisuuteni tuli ja meni.

Äänestä

Naiset on yllättävänkin haastavia näissä suhde asioissa, voi olla mahdoton saada anteeksi jotain mitättömän tuntuisia mokia.
Itselläni sama tilanne että edeltävä suhde kasvatti ja takaisin exsäni haluisin mutta hän ei todellakaan halua mua enää..

Äänestä

Vastaan vielä mutta sitten keinoni ovat kyllä lopussa.

Sanot haluavasi näyttää tyttöystävällesi, että olet aikuistunut. Keskity siihen mutta muista, ettet vielä edes voi olla kovin aikuinen, sillä olet kuitenkin vasta 18. Toki kasvamista tapahtuu aina ja pitääkin tapahtua, kurjaa on tietenkin se, jos koet menettäneesi elämäsi rakkauden hölmöilyjesi vuoksi. Voisit yrittää tähdentää sitä, että olet todella ollut hirvittävän lapsellinen ja nyt tiedät, ettei se kannata, eli olet ns. oppinut läksysi. Ruikuttaminen ei auta ja tuskinpa mitkään kukkakimputkaan. Mikäli teillä on edes keskusteluyhteys auki, niin koitapa saada tyttö luoksesi puhumaan "one last time" ja korosta sitä, miten olet nyt ymmmärtänyt asioiden todellisen laidan.

Se, mitä naiset miehiltään haluavat, on se, että heitä ymmärretään. Tarkoittaa käytännössä sitä, että sinä pystyt kuvittelemaan itsesi tyttöystäväsi saappaisiin ja empatian ja tunneälyn kautta kuvaamaan kuvitellusti sitä, miltä hänestä on tuntunut (esim.) " Voin vain kuvitella, miten kauhealta sinusta on tuntunut joka kerta, kun olen puhunut exästäni. Olet varmaan tuntenut itsesi jotenkin tosi huonoksi, vaikka se ei ole ollut tarkoitukseni. Olet varmaan myös ollut monta kertaa tosi surullinen ja minä hölmö en ole sitä ymmärtänyt missään vaiheessa. Olen ollut itsekäs, enkä ottanut tarpeeksi huomioon sinun tunteitasi, en itsekään haluaisi kuulla, että puhuisit minulle ex-poikaystävästäsi." jne. jne. Tajuatko pointtini? Eli eläydy hänen tunteisiinsa, luulen sen olevan ainoa keino päästä tässä asiassa mihinkään.

Ja onnitteluni: vaikka et saisikaan tyttöäsi takaisin, sait äsken juuri sellaisen neuvon, jonka avulla tulet pärjäämään jokaisessa tulevassa suhteessasi kunhan sen pidät mielessä!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


yhteenpalaus kirjoitti:

Seurustelimme tyttöystäväni kanssa n. puolitoista vuotta. Tein todella typeriä virheitä ja kadun niitä todella paljon. Tyttöystäväni antoi minulle anteeksi ja olemme puhuneet yhteen palaamisesta, mutta hän ei ole vielä valmis/halukas palaamaan yhteen kanssani. Ensin olimme tauolla mutta sitten erosimme kun tyttöystävältäni alkoi tunteet ja innostus loppua. Miten saisin taas tyttöni tunteet ja innostuksen takaisin? Vinkkejä, rakastan häntä todella enkä halua luopua hänestä

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu