Myyjän työt

Tyhmää

Kun haetaan myyjiä töihin,miksi ihmeessä ne ovat aina vain 30 tuntisia, eihän sillä tuntimäärällä ja palkkatasolla kukaan elä.
Onko niin,että kaupat saavat kehua kuinka paljon ihmisiä he työllistävät kun voivat ottaa monta 30 tuntista, saatikka vähemmän kokoaikaisia??

Kohta kaupan alalla ei ole kuin pelkkiä opiskelijoita, jotka tekevät n.10-20 tintisia viikkoja, eivätkä tosiaankaan pysy kärryillä kauppojen asioista, eli kaikki aina sekaisin.
En toki mollaa opiskelijoita, he tekevät kyllä työnsä hyvin, niillä tiedoilla jotka saavat.
Ja nyt tarkoitan lähinnä osastoilla työskenteleviä.
Ei ajatella yhtään tulevaisuutta.

5

129

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • 25

      Täysin samaa mieltä. Kaupan ala on mennyt siinä suhteessa aivan vallattomaksi. Ideanahan tuossa on se, että työtä teetetään tarpeen mukaan 30-37,5 tuntia viikossa. Eli sillä saa joustavuutta. Kaikki ottavat aina tarjotut lisätunnit, koska pelkäävät ettei niitä tarjota jos kieltäytyy.

      Yritykselle kuuluva riski on siirretty tässä työntekijälle. Kun normaalisti tehdään 37,5 päiviä, niin voidaan kaikki tarvittaessa "lomauttaa" 20 prosenttisesti pudottamalla työvuorolistoilla tunnit 30:een. Kaupat todella sahaavat omaa oksaansa. Jos tietäisin missä työntekijät saavat ihan sopimuksella tehdä täysiä päiviä, niin suosisin sitä kauppaa.

    • gagaga

      yrityksen riski on aina työntekijän riski. Jos kaupat antaisivat tehdä tätä täyttä 37,5 viikkoa niin mitäs sitten kun kauppa ei kävisi? kuka joutuisi ensimmäisenä kilometritehtaalle? ... jep jep

      • Anonyymi00004
        UUSI

        Vaikea kuvitella, että ihmiset ei ruokaa ostaisi ja kupatahan on täysin ketjutettu tai kartelissa.


    • Anonyymi00003
      UUSI

      pitää ymmärtää olla pois töistä jos koko ajan asumaan pitää tuki pyyntöä S pankin ja s kaupan Kärsämäki vanhempi nais myyjä

      • Anonyymi00005
        UUSI

        Ota hyvä ihminen pikimmiten yhteyttä ala-asteen äidinkielenopettajaan!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Missä kokoomuksen naiset?

      Hähmäistä ukkotarinaa kuultu koko viikonloppu. Kukaan ei ole kokoomuksessa edes yrittänyt pitää naisten puolta. Jopa
      Maailman menoa
      85
      3588
    2. Finland is now Petter place

      Audin B-ryhmän ralliautolla saatiin kansa voimaan hyvin. Kiitos kokoomus huumoripläjäyksestä.
      Maailman menoa
      29
      2373
    3. Ilman Stadia Suomessa ei olisi kunnon lihajalosteita

      HK, Helsingin makkaratehdas, Votkin, mitä näitä nyt onkaan. Böndellä ei ole kunnollisia jalostajia.
      Maailman menoa
      141
      2018
    4. Toivon että kuulut elämääni

      Mutta aika näyttää miten läheisesti. Lupaan kertoa jossain sivulauseessa, kun muutan paikkaa.
      Ikävä
      33
      861
    5. En unohda sua

      En vaan unohda sua. Eikä se näköjään ole tarkoituskaan. Rakastan sua sitten omalla tavalla kauempaa kun mikään muu ei on
      Ikävä
      30
      790
    6. Mikä on kaunein

      Ja hellyttävin hetki irl kaivattusi kanssa?
      Ikävä
      43
      785
    7. Mahdatko ymmärtää sitä

      Mä en selviä jollei me jutella kunnolla. Tarvitsen sua siihen. Etkä sä voi sitä tietää kun en ole ilmaissut mutta olen
      Ikävä
      59
      732
    8. Jorma Lind kuollut

      Ylen uutisankkurina 40 vuotta toiminut Jorma Lind on kuollut 85-vuotiaana. https://yle.fi/a/74-20230265 ARVl on näet
      Maailman menoa
      3
      716
    9. Kullan kemiallinen merkki on au

      Ei välttämättä. Mikä sun kullan merkki on?
      Ikävä
      40
      687
    10. Kyllä nainenkin voi ottaa yhteyttä

      Ja on ihan kiva jos ottaa yhteyttä mieheen. Minä ainakin olisin onnessani jos nainen ottaisi yhteyttä. mies
      Ikävä
      87
      666
    Aihe