Pahoitteluni tehtaiden sulkemisesta. Olen pohtinut näitä sulkemisia kysymällä itseltäni, ovatko ammattiyhdistys ja metsänomistajat toimineet vastuullisesti teollisuutta kohtaan koska nyt maksetaan tällaista laskua tästä asiasta?
Avarakatseisuus kannattaa muistaa työpaikkoja katsellessa, olipa nuori tai vanha. Teppokin oli nuorena miehenä avarakatseinen ja on töissä edelleen ilman pelkoa irtisanomisesta.
Avarakatseisuus kannattaa muistaa työpaikkoja katsellessa, olipa nuori tai vanha. Teppokin oli nuorena miehenä avarakatseinen ja on töissä edelleen ilman pelkoa irtisanomisesta.
Vastaukset 10
Vanhimmat
Vaikka tuskin tämä tehtaiden sulkeminen (kokonaan) on paperiliiton ansiota niin jokaisen täytyy myöntää ettei paperiliitto tehnyt mitään hyvää tehtaan eteen. Tuntuu että liitto halusi tehtaat pois Suomesta. Aina oltiin lyömässä kapuloita rattaisiin pistelakoilla ja koneiden alas/ylös-ajoilla. Muistan Ahosen Joken ylimieliset kommentit. "sitä saa mitä tilaa." No juuri sitähän saatiin, Eli kyllä Jokke oli oikeassa.
Kerran kun liitto kiristi taas jotain järkyttäviä etuja ja työnantaja yritti selittaa ettei ole mahdollista, niin Ahosen Jokke totesi ylimielisesti että tämä asia päätettiin jo v.1918 Kalevan kankaalla.
Kaiken kaikkiaan ikävä juttu kun työpaikka lähtee, mutta minun on vaikea sääliä näitä miehiä ja naisia. Ajatuksissani on vain ne liiton ylimieliset jäärät..
Missä on Jokke? "me paperiliitossa laitetaan kovat toimet"
Miks liitto ampu itseään jalkaan? kuka hyötyi: duunari, työnantaja, valtio, patruuna.........
Surullista surullisinta on ettei loppua ole näkyvissä!
Täälläkin joku "pertti" just uhos kuinka metalliliiton on aika ulosmitata voitot!!!
Mitkä voitot????
Kouluissa pitäis opettaa talousasioita ettei duunarit(kaan) olis näin uunoja!
Jouko Ahonen: "Sitä saa mitä tilaa"
Juuri näin.
Ahonen nauttii demaripiireissä huomattavia tuloja. Muut joutuvat kilometritehtaalle. Kaikki politisoitiin ja tässä on tulos.
Kiitokset vaan Paperiliitolle
Koska ny alas ajettavaa ylikapasiteettia syntynyt täytyy päätellä että kustannukset ovat olleet liian pienet. Puuta ja työtä on myöty alehintaan.
Keskiluokka jatkaa kutistumistaan ja kurjistuu. Koskahan mennään kriittisen massan ylitse ja tehdään uudistuksia?
No sitähän on koko ajan tilauksessa. Valitettavasti kapitalistit eivät asiaa tajua. Taitaa sisällis sodasta olla jo liian pitkä aika.
Mitähän uudistuksia tepolla on mielesssä? Maailma muuttuu me siinä mukana. Sitä voi syyttää ja syyllistää asiat ei siitä muutu!
Aika metka tuo kriittinen massa, keskiluokan kohdallko on jokin kriitinen piste? Se tuppaa olemaan asian kuin asian kohdalla niin, että kaikki on hyvin ja turhasta valitetaan ennen kuin oma takanmus on tulessa. Henkilö kohtainen kokemus on aina eri asia kuin siitä puhuminen tai kirjoittaminen.
Kun keskiluokka kutistuu ja kurjistuu niin joku osa kasvaa! Se on köyhien ja osattomien joukko, joka suurenee! Köyhien taskut on käännetty nurin, nyt ollaan keskiluokan kukkarolla ja kun ne pussukat on tyhjennetty niin sitten on osakeenomistajien vuoro syödä kaurapuuroa! Ja ympyrä on sulkeutunut!
Kun keskiluokka menettää työpaikkansa, menettää valtio ja kunnat ison osan verotuloistaan, joka näkyy melkoisen nopeasti kutien tarjoamissa palveluissa. Toivottavasti kateelliset ovat tyytyväisiä kun kunnat säästävät terveydenhuollossa, koulutoimessa jne.
Suomi on elänyt raskaasta, toisin sanoen vientiteollisuudesta. Kun tämä ajetaan alas, ei sitä korvata millään matkailualalla tai palveluilla. Seuraus on, että koko Suomi kurjistuu ja työttömyys vaan kasvaa. Lopulta se vaikuttaa myös suurituloisiin.
Ammattilittot ovat pelkkiä statisteja, kun tarjous iskee pöytään. UPM:ää pidettiin tyhmänä ennen tätä.
Mitenköhän näiden ihmisten käy sitten? No, palaavat siihen reaalimaailmaan missä muut ovat joutuneet olemaan. Eli nyt nähdään onko näistä paperiteollisuuden ammattilaisista mihinkään.