Yli 100 ulkomaalaista kärysi rakennustyömailta

Helsingin poliisi on tehnyt valtavan ratsian Helsingin rakennustyömaille.

Poliisin rakennustyömailla tehdyissä tarkastuksissa löytyi puutteita sadan ulkomaalaistyöntekijän oleskeluoikeudesta tai työluvasta.

Helsingin poliisi tarkasti pääkaupunkiseudulla 13 rakennustyömaalla työskentelevien ulkomaalaisten oikeuksia maassa oleskeluun ja työntekoon. Poliisi tarkasti noin 550 ulkomaalaistyöntekijän oleskelutietoja.

Löydetyt puutteet liittyivät epäselvyyksiin tai laiminlyönteihin oleskeluoikeuden rekisteröinnissä. Kuusitoista sai sakkoja.

Valvonnassa tavatut ulkomaalaiset olivat muutamaa poikkeusta lukuun ottamatta EU-kansalaisia tai toisessa EU-maassa oleskeluluvalla oleskelevia kolmannen maan kansalaisia.

Valvonta toteutettiin talousrikostutkijoiden ja aluevalvontaviraston työsuojelutarkastajien kanssa.
http://www.iltasanomat.fi/kotimaa/poliisilla-jattiratsia-yli-100-ulkomaalaista-karysi-rakennustyomailta/art-1288411170398.html
ai että et nautin tuosta uutisesta, ratsaisivat koko suomen saatais ne hittoon tiältä, mikrosirut nahan alle ja senttiä syvät tunniste tatuoinnit nahkaan jotta eivät enää uudelleen tänne pääsis.

0

<50

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Olen tumma ja tulinen

        Ja vielä suora - en ollut sinua varten. n to m
        Ikävä
        179
        1309
      2. Tunnustuksia

        Haluatko tunnustaa jotain, mitä on sydämelläsi?
        Ikävä
        82
        1172
      3. Mitä kysyisit

        Mihin haluaisit vastauksen häneltä eli mitä kysyisit?
        Ikävä
        96
        967
      4. Sä et vaan töllö tajua että rakastuin

        Mikä stana siinä on niin vaikea ymmärtää?! Täh
        Ikävä
        48
        813
      5. Suhde sinuun on ollut yhtä draamaa

        ilman draamaa ja suhdetta. 😅 Oikeasti ei naurata. Nainen, olet pitänyt minut pihdeissäsi. Tunne on välillä vahva ja su
        Ikävä
        40
        713
      6. Haluatko, että kierrän sinut kauempaa

        Kun näyttää, ettet minusta innostu. Voisit edes täällä kertoa selvät sävelet.
        Ikävä
        83
        589
      7. Yritit nainen sammuttaa kiinnostukseni

        mutta se tehtävä epäonnistui. Se oli sitä bitch -mode vaihetta silloin. Lopputulos on nyt se, että rakastan sinua tällä
        Ikävä
        29
        516
      8. Mikä on vahvuutesi palstalla?

        Oletko kuullut asian joltain toiselta vai oletko itse sitä mieltä? Itse luen avarakatseisuuden omaksi vahvuudekseni. Yr
        Sinkut
        111
        510
      9. Kyllä mä tiedän et me kuulutaan yhteen ja se on tähtiin kirjoitettu!!

        En vain halua satuttaa sua. Olen aivan perseestä epävakaan ja ADHD oireiluin vuoksi. Ja kun olisi aika "vapauttaa" ne su
        Ikävä
        44
        468
      10. Tunnetta ja sinua on vaikea kuvailla

        Paremmin se varmaan aukeaa muulla tavalla. Olen merellä, jossa kovin usein puhkeaa rajuilma ja huomaan taistelevani hu
        Ikävä
        33
        455
      Aihe