Tenoxin toleranssista

Kun lääkkeeseen alkaa tulla toleranssia, niin kuinka kauan pitää olla ilman lääkettä, jotta toleranssi menisi takasin nollille? Mulla on kuukausien unettomuus takana, siihen lääkkeenä Remeron 7,5 mg ja tarvittaessa Tenox 10-20 mg. No Tenoxia en mielelläni syö, mut joudun ottamaan 2-3 krt viikossa. Tuntuu, että annosta pitää nostaa jo toisena tai viimeistään kolmantena iltana, jos siis useempana otan putkeen.

Yritän pitää niitä taukoja, ainakin kerran vkossa 2 päivää putkeen. Käytännössä Remeronin teho yksinään on aika heikko, joskin parempi kuin ei mitään. Remellä nukun pätkittäin 5-6 tuntia, Tenoxin kanssa höystettynä 8 tuntia ja vain 1-2 krt yössä havahtuen, uni tulee heti uudestaan.

Ilman mitään lääkettä unta tulee 2-4 tuntia pätkissä. Aika kurja, kun en pysty päivälläkään nukkumaan :(
71702
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Tuo taitaa olla aika yksilöllistä. Mutta jos vain pystyt, niin yritä vaihtaa lääkettä ajoissa sen sijaan että kertaakaan kasvattaisit annosta. Itse käytän vuoron perään tenoxia ja ataraxia, jotka toimii ihan eri tavalla eikä aiheuta ristiin toisilleen toleranssia.

Minulla tuo atarax on aika vaisun tehoinen, pari tablettia tarvitaan ja hyvissä ajoin ennen nukkumaanmenoa. Tenox tehokkaampi, puoli tai yksi 20 mg riittää eikä tarvita niin pitkää "ennakkoa". Heti kun tuntuu ettei tehoa kunnolla, seuraavana iltana vaihdan lääkettä. Yleensä tenox jotain viikon pari, atarax paljon pidempään, 3-4 vko.

Voisi kai tuo toimia muillakin toisistaan oikeasti eri tavoin vaikuttavilla lääkkeillä. En vaan tiedä mitä muuta käyttökelpoista on kuin bentsoja ja antihistamiineja. Joillekuille kai sirdalud on unettava, ehkä se olisi yksi vaihtoehtolääke, jos vaan lääkärille sopii. Ainakaan kai sen haittavaikutukset eivät ole kovin isoja.

Äänestä

Nämä yhden henkilön testitulokset ei mitään todista, mutta Panacodin kanssa esim. kuukauden tauon jälkeen potkua taas löytyi, mutta mistä tiedän olisiko ollut jo 2 päivän päästä kun en kokeillut.

Ekan kerran otin Tenoxia 1/4 ja nyt tarviin kokonaisen, vaikka käytän vain muutaman kerran vuodessa.

Kollega otti 8 Tenoxia ja päivällä vaikutti piristeiden vallassa olevalta. Niin että vaihda lääkettä. Tenoxissa on vaaransa.

Äänestä

Hmm, mitenköhän jos vuorottelis Tenoxia ja Imovanea ton mirtan rinnalla esim. vuoroviikoin... Siis max. 2-3 iltana per viikko. Niillä tosin on kai sama vaikutusmekanismi, mut eri vaikuttavat aineet kuitenkin.

En oo ottanu Tenoxia yli 20 mg ikinä, vaan pidän taukoa aina kun tuntuu, että annosta joutuu nostamaan. Tähän mennessä oon pärjänny taukoja pitäen ihan ok sillä 10-15 mg:lla. Toki vasta parin viikon käyttö takana.

Äänestä

Aikoinani kun söin Tenoxia, niin huomasin toleranssin kasvavan siihen todella nopeasti, teho hävisi kokonaan, vaikka pysyin tiukasti lääkärin määräämissä annoksissa.

Yksilöllisiä nämä jutut aina on, mutta nyt käytössäni olevan Opamoxin toleranssi ainakin laskee minulla täydellisesti jo viikon lääkkeettömän jakson jälkeen. Tenox taitaa olla suunnilleen samanvahvuista kuin Opamox?

Äänestä

Miten kävi Tenoxin kanssa, palautuiko toleranssi kuitenkin ja kuinka nopeasti? Opamoxin annostuksista en tiedä, muuta kuin että sain sitä sairaalassa synnytyksen jälkeen. Ihan ok nukuin silläkin, Tenox kuitenki on mulle ehkä tehokkaampi ainakin nukahtamisen suhteen.

Äänestä

"Miten kävi Tenoxin kanssa, palautuiko toleranssi kuitenkin ja kuinka nopeasti?"

Jos kysymys oli tarkoitettu mulle, niin en enää käyttänyt Tenoxia sen menetettyä kerran tehonsa. Unettomuus ei ollut mulla kuitenkaan niin paha, ja Opamox auttaa myös nukahtamiseen. Joten voin vain päätellä, että Tenox-toleranssin putoaminen nolliin veisi suunnilleen saman ajan kuin Opamox-toleranssin (minulla siis se viikko), koska lääkkeillä on samaa luokkaa oleva puoliintumisaika ja ekvivalenttiannos. Pitää tosin muistaa, että ekvivalenttiannoksia ei pidä liikaa tuijottaa aineiden erilaisuudesta johtuen, ne ovat käsittääkseni vain suuntaa antavia. Yksilölliset jututkin vaikuttaa.

Äänestä

"Hmm...", ok, kiitos vastauksesta :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tollukka-78 kirjoitti:

Kun lääkkeeseen alkaa tulla toleranssia, niin kuinka kauan pitää olla ilman lääkettä, jotta toleranssi menisi takasin nollille? Mulla on kuukausien unettomuus takana, siihen lääkkeenä Remeron 7,5 mg ja tarvittaessa Tenox 10-20 mg. No Tenoxia en mielelläni syö, mut joudun ottamaan 2-3 krt viikossa. Tuntuu, että annosta pitää nostaa jo toisena tai viimeistään kolmantena iltana, jos siis useempana otan putkeen.

Yritän pitää niitä taukoja, ainakin kerran vkossa 2 päivää putkeen. Käytännössä Remeronin teho yksinään on aika heikko, joskin parempi kuin ei mitään. Remellä nukun pätkittäin 5-6 tuntia, Tenoxin kanssa höystettynä 8 tuntia ja vain 1-2 krt yössä havahtuen, uni tulee heti uudestaan.

Ilman mitään lääkettä unta tulee 2-4 tuntia pätkissä. Aika kurja, kun en pysty päivälläkään nukkumaan :(

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu