Ihan kummallista

Kukaan, n.30 miehestä, joiden profiili on ollut
niin kiinnostava, että olen laittanut viestin,
tai jotain vieraskirjaan
EI ole koskaan vastannut,
käytyään sivullani.

Ne taas, jotka eivät kiinnostaneet minua,
ovat laitelleet viestiä, jopa usein.

Eihän tämän näin pitäisi mennä? ;)
10242
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 10

Vanhimmat

No, kun sinut on jo saatu, niin mitä sitä enempää yrittämään.

Äänestä

No ei pitäisi ei. :(

Onko aloitusviestisi pelkkä moi, tai jotain muuta yhdentekevää, vai oletko tehnyt viestissä selväksi että olet kiinnostunut toisen profiilista ja halukas tutustumaan.

Mukavasti olet kyllä kiinnostavia profiileja löytänyt, ovatko he lähettyviltä vai toiselta puolen maata, sekin voi vaikuttaa vastaamattomuuteen.

Entä onko itselläsi kuvaton profiili ja lähestyt kuvallisia, se voi olla yksi syy hiljaisuuteen, kerro silloin viestissäsi että sinustakin löytyy kuva tarvittaessa.

Vastaatko itse niille mitään jotka eivät sinua kiinnosta?

Uskon että turhauttaa etenkin kun olet itse niin reipas että jaksat lähestyä miehiä ja tuskin olet liian ranttukaan kun noin monta kiinnostavaa profiilia löytyy.

Harmi

Äänestä

Juu, on kuvallinen profiili itselläkin,
ajattelin säästää "vaivaa" sitä kuvaa pyydellä.
No näkyjään säästyi aikaa turhaan vastailuunkin :)

Lähetän yleensä viestin jotenkin tähän tyyliin:
Moi! Mukava profiili sulla (tai mielenkiintoinen/erikoinen)
haluaisitko vaihtaa ajatuksia?

Harvalle sellaiselle vastaan, joka ei tippaakaan kiinnosta,
poikkeus silloin, jos viesti on pitkä, ja kerrottu paljon itsestä.
Pelkkiin: Moi, kuis menee? en vastaa,
tai vain: Siinähän se.... :)

Olen miettinyt pääni puhki, miksi kiinnostavat eivät vastaa,
sillä olen jopa "mahtunut" heidän kriteereihinsä.
Enkä ole hassumman näköinen.

Ehkä sitten joskus,
tai "oikeassa elämässä".
Tulee vaan turhautuneeksi,
kuitenkin yksinäisiä miehiä samoilla seuduilla paljon.
Eikä natsaa...

Äänestä
  • Oma yleisin aloitusviestisi on siis copy-paste-viesti, johon odotat vastauksia, vaikka et itse sellaiseen vastaisi..?

    "Moi! Mukava profiili sulla
    haluaisitko vaihtaa ajatuksia?"

    En mä kyllä tuohon vastaisi, ellei sun profiilisi sitten olisi todella maata järisyttävän erikoinen..

    Äänestä

Oon itse huomannut sen, että vastauksen saa helpommin, kun kysyy jotain toisen profiiliin liittyen esim. harrastuksista? Silloin on heti joku puheenaihe mistä lähteä liikkeelle.

Äänestä

Kertooko oma profiilisi sinusta mitään muuta kuin perustiedot?

Itse en tykkää yhtään tutustumisesta ns. tenttaamalla, eli niin, että ihan kaikki pitää kysyä erikseen. Jos siis saan tuollaisen "kiinnostaisiko tutustua" -avauksen naiselta, jonka profiili ei mene pintaa syvemmälle, annan mahdollisuuden, mutta menetän mielenkiintoni nopeasti, jos kaikki tieto pitää lypsää. On paljon mukavampi tutustua, jos tietää toisesta profiilin perusteella jo jotain, ja jos toinen viesteissään kirjoittaa muutakin kuin tarkkaan rajattuja vastauksia kysymyksiin.

Nykyisin olen vaan alkanut tulla siihen lopputulokseen, että jos profiilissa ei ole mitään, niin ei myöskään viesteissä tule olemaan sen enempää, ja jos tuollaiset lähestymiset jatkuvat, niin saatan lopettaa vastaamisen niihin, vaikka niitä ei tule niin paljoa, ettenkö "jaksaisi" vastata kaikkiin.

Äänestä

No, profiilissani on kyllä sitä "ylimääräistä" tietoa, joka kohdassa
missä voi olla.
Ajattelin, että saa todellakin paremman kokonaiskuvan siitä,
kenelle meilailee.
Vai olisko peräti liikaa tietoa,
eikä jää mitään kysyttävää.....

Höpsis, kyllä mun mielestä jää,
jos on kiinnostunut. ;)

Äänestä

Mielestäni sinun:

Moi! Mukava profiili sulla (tai mielenkiintoinen/erikoinen)
haluaisitko vaihtaa ajatuksia?

ei eroa kysymyksestä:

Moi, kuis menee?

paljoa yhtään. Ehkä ne ihmiset eivät ole samalla tavalla kiinnostuneita sinusta, kuin sinä niistä, jotka lähettävät sinulle yksinkertaisen "miten menee" viestin.

Äänestä

No Samanlaisesti naisetkin käyttäytyvät. Eipähän täällä kukaan vastaile. siihen tulokseen olen tullut. Vaikka laittaa fiksun aloitus viestin kyselee profiilissa olevista asioista.

Sama on kun hakee muualta seuraansa. Ei toimi lupaus parempaa seuraa tarjolla.

Äänestä

Mielestäni ihan ok aloitus sinulla, ylipäätään se, että teet aloitteita on hienoa.

Tuohon voisi vielä lisätä pari lausetta tyyliin: "/pidin erityisesti/minua hymyilytti/tuo kohta jossa kerroit... oli se mitä tahansa, yksi kohta jossa kerrot mikä sinua on viehättänyt/kiinnostanut.

Muuta neuvoa minäkään en osaa antaa, mutta tosiaan olen sitä mieltä että sinulla on ollut huonoa tuuria, toisaalta riittää se yksi, et tarvitse mihinkään niitä 30 muuta!

Syksy on hyvää "jahtiaikaa".. onnea sinulle :)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


syystuuli2011 kirjoitti:

Kukaan, n.30 miehestä, joiden profiili on ollut
niin kiinnostava, että olen laittanut viestin,
tai jotain vieraskirjaan
EI ole koskaan vastannut,
käytyään sivullani.

Ne taas, jotka eivät kiinnostaneet minua,
ovat laitelleet viestiä, jopa usein.

Eihän tämän näin pitäisi mennä? ;)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu