VHH ja kestävyysurheilu?

Empiirinen testaaja

Kuinka moni VHH:läinen juoksee puolimaratonin alle kahteen tuntiin?

Kysyn nyt kuitenkin vaikka tuskin tähän asiallisia ja todenmukaisia vastauksia saadaan.

Olen harjoitellut vajaan vuoden juoksua ja todennut että alle 200g hiilareilla on aika turha haaveilla pitkistä kovavauhtisista juoksulenkeistä. Hitaita juoksee alle 100g hiilareillakin, mutta kun tarvitaan lisää vauhtia, niin se vaatii hiilareiden nostoa, jos syö yli 300g niin kulkee jo aika kivasti.

Korkeammilla hiilareilla on minusta myös positiivinen vaikutus mielialaan, olen mielestäni hyvätuulisempi ja töissäkin tehokkaampi.

7

223

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tgosi muuten on

      Kuinka moni suomalainen juoksee puolimaratonin alle kahteen tuntiin? Sitä ei muuten juosta hiilareitten voimalla vaan pitää olla kunto korkealla ja kunnon saa nousemaan treenaamalla, ei sokeria syömällä.

      • rasvatehot ei riitä

        Mutta jos karppaa, niin ei juokse ikinä puolikasta kahteen tuntiin vaikka treenaisi kuinka.

        Vai onko täällä joku joka on karpannut ja juossut puolikkaan kahteen tuntiin?


    • joku vaan

      Jos juokset vaikkapa tunnin päivässä niin tuo lisää aika reilusti energiankulutusta. Jos perusenergiankulutuksesi on vaikkapa 2500 kcal ja liikuntaan menee 700 kcal niin kokonaisenergiankulutus on 3200 kca. Tästä 200 g hiilihydraattia on 800 kcal eli 25%. Varsin VHH (paitsi Heikkilän ja kumppaneiden mielestä).

      Ihan samaa mieltä hiilihydraatin tarpeesta jos liikkuu. Itse en juokse eikä puolimaratoni varmastikaan sujuisi alle kahden tunnin mutta soutulaitteella menee puolimaratoni parhainmillaan (Concept 2, maksimivastus) alle kahden tunnin. Ei kylläkään nyt kun on tullut pidettyä taukoa mutta kuukauden kuluttua jo ehkä.

      • 100g karppaajat

        Monesti karppaajat pitää rajana 100g hiilareita päivässä, jolloin teinityttöjen harrastama karkkidiettikin menee karppaamisen rajaan kun siinä ei sydä mitään muuta kuin 100g hiilareita päivässä :)

        Pienten naisten ruokavalioon mahtuu 100g hiilareihin kaikenlaista sokerimättöä (yht. 1500kcal). Meikäläinen on täysin epäkarppi kun syö 3400kcal kulutuksella 200g hiilareita :)


      • moderate carb
        100g karppaajat kirjoitti:

        Monesti karppaajat pitää rajana 100g hiilareita päivässä, jolloin teinityttöjen harrastama karkkidiettikin menee karppaamisen rajaan kun siinä ei sydä mitään muuta kuin 100g hiilareita päivässä :)

        Pienten naisten ruokavalioon mahtuu 100g hiilareihin kaikenlaista sokerimättöä (yht. 1500kcal). Meikäläinen on täysin epäkarppi kun syö 3400kcal kulutuksella 200g hiilareita :)

        Karppitalibani määrittelee rajan grammojen tai energiaprosenttien mukaan, riippuen siitä kumpi tukee paremmin omaa agendaa.


      • joku vaan
        100g karppaajat kirjoitti:

        Monesti karppaajat pitää rajana 100g hiilareita päivässä, jolloin teinityttöjen harrastama karkkidiettikin menee karppaamisen rajaan kun siinä ei sydä mitään muuta kuin 100g hiilareita päivässä :)

        Pienten naisten ruokavalioon mahtuu 100g hiilareihin kaikenlaista sokerimättöä (yht. 1500kcal). Meikäläinen on täysin epäkarppi kun syö 3400kcal kulutuksella 200g hiilareita :)

        Joo. Grammarajassa ei vaan ole mitään järkeä. Jopa insuliinihoitoisen diabeetikon täytyy ottaa huomioon myös hiilihydraatin laatu ja on aika iso ero 1500 kcal kuluttavan sohvaperunan ja 3500 kcal kuluttavan liikkuvaisen välillä.

        Jopa Veijon hehkuttamat VHH-urheilijat käyttävät kilpailuissa usen sata grammaa hiilihydraattia.

        Paljon liikkuvan energiankulutus voi olla 5000 kcal/d. 20E% tuosta on 1000 kcal eli 250 g hiilihydraattia. Aika vähän verrattuna kanssakilpailijoihin, jotka vetävät 600 g hiilihydraattia.

        Joskus olen pohtinut hiilihydraatin hyväksi määräksi itselleni 20E% perusaineenvaihdosta (reilu 100 g päivässä) ja 25% liikuntaan menevästä energiasta. Hiilihydraattitankkaukseen en usko, toipumiseen hiilihydraatti kyllä auttaa.


    • Anonyymi

      Itsellä sama kokemus. Ei vhh:lla puolimaratonin lenkit suju.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      95
      2890
    2. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      79
      2373
    3. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      24
      1916
    4. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1490
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä säpäkän risteyksessä on tapahtunut kun poliiseja, ambulansseja ja kopteri paikalla?
      Outokumpu
      29
      1460
    6. Tiesitkö? Johannes Brotheruksen ex-isäpuoli on kuin onkin Mikko Kuustonen - Tästä on kyse!

      Tiesitkö? Ja hehän on kuin kaksi marjaa... Johannes Brotherus on KUUMAA-yhtyeen jäsen ja tänä syksynä mukana Vain elämää
      Suomalaiset julkkikset
      15
      1315
    7. siis ihan oikeesti

      Tämä on naurettavaa
      Ikävä
      87
      882
    8. Murtautuminen uimahalliin

      17.10. yöllä Kiuruveden uimahalliin murtauduttiin yläkerran oven ikkunasta. Onko kellään havaintoja tapauksesta?
      Kiuruvesi
      26
      867
    9. Mitä tarkalleen tunnet

      Minkälaisia tunteita sisälläsi liikkuu, kun tiedät, että ajattelen sinua lämmöllä ja jotain syttyy myös sinussa? Haluai
      Ikävä
      62
      816
    10. Syyskuussa 2025 ensirekisteröidyistä henkilöautoista 43 % oli täyssähköautoja.

      Niitä rekisteröitiin 2 592 eli 41 % enemmän kuin vuotta aiemmin. Syyskuussa 2025 rekisteröidyistä uusista henkilöautois
      Hybridi- ja sähköautot
      2
      729
    Aihe