Tramalista huononi näkö

Söin pari päivää sitten vuorokauden aikana yhteensä 3000mg tramal retard depot lääkettä.Kun pari päivää on kulunut tuosta niin näköni on toisesta silmästä huonontunut ja nään oudosti kahtena kaikki mihin katson.Voikohan tuo olla pysyvää vai pitäisköhän jossai välissä mennä sairaalaan?
6119
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Miksi lääkäri oli sinulle noin suuren annoksen määrännyt? Normaalistihan ei pitäisi ylittää 400mg/vuorokaudessa kuin erikoistapauksissa lekurin määräyksestä ja sulla tuo annos on kyllä vallan hurja.

Näön hämärtyminenhän on lueteltu jopa lääkkeen sivuva8ikutuksissa. Ottaisin kyllä kipinkapin yhteyttä sairaalaan /hoitavaan tahoon enkä jäisi odottelemaan.

Äänestä

Nyt on kyllä lievästi sanottuna sattunut pienehkö hoitovirhe kun sut on laitettu tommosia määriä ottamaan. On meinaan helvetinmoinen ylitys suositeltuihin maksimiannoksiin nähden ja sanoohan sen järkikin että haittavaikutukset moninkertaistuvat määrän kasvaessa. Jos (ja tod.näk. kun) kyseessä on pysyvä vaurio, lohduttaudu sillä että voit hakea korvauksia oikeusteitse tuon määränneeltä...

Äänestä

Tuskinpa olet tuommoista määrää syönyt....henkihän siinä jo lähtee. Siis 3000 mg, höpsis.

Äänestä

Nää on taas näitä provoja, kun ei viititä edes tulla lisää kommentoimaan eikä anneta mitään lisäteitoja vaikka kyseltäsikin ihan järkeviä juttuja.

Näitä on tällä palstalla ihan liikaa, harmi.

Äänestä

Keskustelun aloittajalle! Oliskohan lääkärisi määrännyt 300 mg/vrk. Olen syönyt Tradolan Retard 150 mg 1 -2 vuorokaudessa vuodesta 2006 hermokipuun. Lisäksi Norspan kipulaastari käytössä kesäkuusta 2011 lähtien. Selkäleikkaukseen olen menossa reilun viikon päästä. Toivottavasti pääsen näistä tuhteista lääkkeistä jatkossa eroon.

Äänestä

et muuten pääse.. pitää mennä vieroitushoitoon.. saat nähdä..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


2+3 kirjoitti:

Söin pari päivää sitten vuorokauden aikana yhteensä 3000mg tramal retard depot lääkettä.Kun pari päivää on kulunut tuosta niin näköni on toisesta silmästä huonontunut ja nään oudosti kahtena kaikki mihin katson.Voikohan tuo olla pysyvää vai pitäisköhän jossai välissä mennä sairaalaan?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu