Kuka muistaa, kun viime syksynä kerroin saaneeni määräaikaisen työn? Nyt sain uuden, ns. vakinaisen! Kaikenlisäksi löysin nopeasti edullisen hyväkuntoisen asunnon työnantajani avustuksella hänen tuttavansa kautta. Ei tämä voi olla totta, herättäkää! Vaan olen nyt jo useamman yön nukkunut saamani "sinut on valittu" -puhelun jälkeen ja työsopimus, se tuli postissa (paikkakunta siis vaihtuu), ja tuossa se on, samoin kuin vuokrasopimus. Olen onnellisempi kuin viime syksynä! Eikä tarvinnut edes pk-seudulle muuttaa, vaan lapsuuden seuduilleni!
sain työpaikan - toistaiseksi!
maailman onnellisin
989
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Onneksi olkoon!
Ymmärrän tunteen. Olin vielä keväällä ollut jo vuoden työttömänä. Aktiivisen haun ohella huomasin että ikä rupesi olemaan hieman esteenä. Myös vakuuttava CV oli monesti esteenä mikäli hain hiemankin vaativampaa työtä kuin aikaisemmin olin tehnyt. Työtaustani kertoi jo monelle työnantajalle minkälaiseen palkka tasoon olin yltänyt vuosien varrella eivätkä siksi uskoneet että pitkään olisin heillä töissä. Itse olin jo pitkään miettinyt vähän pienempää työtaakkaa ja vastuuta vaikka sitten pienemmällä palkalla.
Kun eräänä maanantaiiltana klo 9 päätin vielä kerran avata sähköpostiani niin löytyi mahtava yllätys. Firmalta johon tunsin erityisen paljon mielenkiintoa useampien haastattelujen jälkeen teidustelivat voisinko aloittaa joo viikon kuluttua sekä olivat hieman korottaneet palkkapyyntöäni. Valitettavasti sinä päivänä tuli itkettyä sekä onnesta että surusta. Vaimo oli keskeyttänyt työpäivänsä kuultuaan lääkärinsä diagnoosista. Eli parkinsonin sairaudestaan.
Minäkin sain työpaikkaa, eilen kävin haastatelussa, aloitan 19.9. Se on vaan 3kuukautta, mutta talvella on mahdollista töhin Lappiin. Nyt minulla on 3 kuukaudeksi hyvää työpaikkaa.
félicitations
Onneksi olkoon sinullekin!
onneksi olkoon! voin arvata, että sinulla on huimat fiilikset!
kuinka onnellinen olisinkaan, jos saisin vakituisen kokopäiväisen työn kahden osa-aikaduunin sijasta :)
haastetta riittää, kun sovittelee kahden työnantajan työntekijätarpeita niin, että työpäivät/-tunnit mahtuisivat samalle viikolle... taloudellisesti tällainen työ ei edes kannata, mutta haluan tehdä työtä.
Onneksi olkoon.
JA kiitos positivisesta kirjoituksesta tänne surun alhoon..
Täytyy vielä mainita, että haastattelussa olivat mukana henkilö joka opastaa minua sekä työnantaja, ja tuli todella hyvät fiilikset. Nykyisessä paikassani opastaja on ollut vähän hapan, mutta työ muuten ok, mutta nyt tunne on huikea. Heti kun astelin ovesta sisään, sain niin lämpimän vastaanoton, että tuli olo haluan tänne ja se varmaan paistoi haastattelussa läpi. En ole koskaan jännittänyt niin vähän!
Kiitoksiä kovasti onnitteluista. Alussa on luvattu 3 kuukautta, mutta palkkaa on hyvää ja joulukuussa käyn Ranskassa, on jo matka maksettu. Ja sit kun saan vappaa, voin matkustaa, olen tosi iloinen.
Kun työ ei olis talvella, niin minulla mahdolisuus Ivaloon, mutta se on hyvin kaukana ja edelleen sit voin etsiä töitä vaikka Tahkovuorella, kun se on noin 50km matkaa, ja auto minulla on. Matkustaminen ei ole ongelmaa, on auto, on aikaa, ei ole lapsia, vaan minulla on 2 kissa. Työ nyt alkaa 19.9. vientiyrityksessä ja onneksi palkka ei ole huonoa. On niin paljon laskuja, että vaan 2500 euroa menee laskuhin puolison kanssa. Minun on pakko olla töissä, ja nyt kesällä ten kotona web sivuja mutta tiuka oli kun on paljon maksamista.
MUTTA KIITOS PALJON.