Voiko Tropicana-mehuilla paastota?

Hyisiirappi

Oon totaalisen kyllästynyt ton vaahterapalmusiirapin makuun, melkein oksennan aina kun juon sitä, mut en kuitenkaan haluais lopettaa paastoa näin alussa, joten mietinkin, voinko paastota kaupasta saatavilla mehuilla.

Tietenkään ei mitään sokerisia mehukattimehuja kannata juoda, mut onks esim Tropicanan mehut hyviä?

Muitakin marketista saatavia mehuva saa vinkata, esim Vital?

4

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Hyisiirappi

      Tässä on yhden Tropicana-mehun ravintosisältö:

      Ravintosisältö (100g:ssa)

      Energiapitoisuus 200kJ
      Energiapitoisuus kcal 50kcal
      Proteiinia 0.6g
      Hiilihydraatteja 11g
      -josta sokeria 11g
      -josta laktoosia 0g
      Rasvaa alle 0.5g
      Ravintokuitua 0.5g
      Natriumia hivenen 0g

      Onks noi 11g hiilarit liikaa ? jos jois puol litraa vaikka päivässä...

    • Hyisiirappi

      Eikö kukaan osaa kertoa vastausta?? :(

      tuleeko noista liikaa sokeria/kaloreita, jotta ketoosi "epäonnistuisi"?

    • ,..,.,.,,,,,...,

      Ketoosiin pääsee noin 460 kalorilla päivässä. Mutta ei se ole kannattavaa on ihme jos kaikki putoava paino ei tule takaisin kun alat syömään normaalisti.
      Kukaan ei voi paastota ikuisesti...

    • Hyisiirappi

      Kiitos vastauksesta! :)

      "Mutta ei se ole kannattavaa on ihme jos kaikki putoava paino ei tule takaisin kun alat syömään normaalisti. Kukaan ei voi paastota ikuisesti... "

      Ei olekaan tarkoitus paastota ikuisesti, vaan saada paastosta kunnon potku uudelle elämälle ja elintavoille. Jos paaston jälkeen palaisin "normaaliin", tosiaan kaikki tulisikin korkojen kera takaisin, mut paaston jälkeen on helpompi aloittaa uusi ruokavalio, joka on entistä kevyempi ja terveellisempi :) Suoraan huonosta ruokavaliosta terveelliseen vaihtaminen on ainakin mulle vaikeaa, siksi tarviinkin paaston kaltaisen radikaalin potkun et pääsen alkuun :)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      21
      6925
    2. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      556
      2353
    3. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      147
      1887
    4. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      89
      1292
    5. HS: Kuka vielä uskaltaa mennä sairaalan ensiapuun?

      https://www.hs.fi/mielipide/art-2000011212025.html Tässä on hyvin ajankohtainen mielipidekirjoitus koskien Malmin sairaa
      Maailman menoa
      100
      1098
    6. Ökyrikas Kurkilahti mussuttaa veroistaan

      Pakeni aikoinaan veroja Portugaliin mutta joutui palaamaan takaisin kun Suomi teki verotussopimuksen Portugalin kanssa.
      Maailman menoa
      91
      991
    7. Mitä haluaisit nähdä

      Kaivatullasi päällä?
      Ikävä
      72
      990
    8. Kaupunki ostaa Kauppamatin

      Joutuukohan yrittäjät lähteen muualle?
      Haapavesi
      33
      873
    9. Jos tämän vaan sulkee ja avaa 5 vuoden päästä

      Täällä on luultavasti edelleen näitä ihan samoja juttuja. On kuin kauniit ja rohkeat samat jutut junnaa. Heips. 👋🏻 E
      Ikävä
      10
      843
    10. Yhdysvalloissa työllisyys paranee, Suomessa työttömyys kasvaa, missä vika?

      Miten tämä on mahdollista että 177 000 uutta työllistä tuli USAssa yhdessä kuukaudessa, vaikka Trump on ruorissa? Orpon
      Maailman menoa
      165
      814
    Aihe