Parranajo

Eksperteille

Olen huomannut, että viiksiä on ruvennut tulemaan vähäsen. Vielä näkyvästi ei ole, mutta kun läheltä katsoo, niin karmea näky. Kertokaapa te "seniorit" neuvoja, miten kannattaisi aloittaa. Huomioikaa, että olen 15-vuotias, ja finnejä omistan valitettavasti. Eikö se ole niin, että, kun ajaa kerran niin sitten pitää ajaa jatkuvasti? En omista vielä höylää tai konetta, mutta kohtatahan semmoinen on välttämätön ostaa. Kumpi siis teistä on parempi ikäiselleni höylä vai kone, siis viiksien ajoon? Höylä tuntuu vähän pelottavalta, että jos ylähuuleni on aivan verillä kun ajan.

4

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Sipaise pois vaan...

      Ei parrankasvu ajamisesta kiihdy. Se kasvaa, minkä kasvaa, ihan hormonaalisista syistä. Tosin katkaistu karva on hieman paksumman oloinen kuin luonnostaan oheneva.

      Sama se, millä ajat. Parranajo on joka tapauksessa aloitettava, joten turha päästää naamaansa risukasaksi ennen kuin sen aloittaa. Itse aloitin 17-vuotiaana, kun sain huomautuksia epäsiististä leuasta - jotenkin sitä ei vain itse tajunnut aloittaa.

      Gilletten höylän terät ovat kyllä kalliita, joskin ne varmaan teinihaivenien ajossa kestävät kauan. (On halvempaa Pirkkaa ym. jotka aluksi voivat ajaa saman asian, mutta eivät ne yhtä laadukkaita ole eivätkä kestä yhtä kauan. Terät ovat ohuemmat ja jotenkin joustavat, tylsyvät nopeammin eikä ajo ole yhtä miellyttävää. Näin siis minulla keski-ikäisellä, jolla on hyvin paksu partakarva. Sanoisin, että sinä kyllä pärjäät aluksi halvemmallakin höylällä.)

      Finnien kanssa on oltava varovainen, kun ajaa. Olisi parasta hoitaa ne pois/vähemmäksi. Siinä hommassa kannattaa luottaa lääketieteeseen eikä mainoksiin. Apteekista saa nykyään aknelääkkeitä ilman reseptiäkin (Brevoxyl-voide).

    • Neronleimahdus

      Ikää 27 vuotta ja ne finnit kukkii välillä vielä itsellänikin. Gilletten höylällä olen ajellut n. kymmenen vuotta eikä ole tarvetta merkkiä vaihtaa, finnien kohdalla kun vähän varoo niin ei tuota ongelmia nekään=) Höylää oppii käyttämään muutaman ajokerran jälkeen, mutta koneella kyllä selviytyy nopeammin kun ei vaahdon/geelin kanssa tarvitse läträtä. Kyl se siitä..

    • Eksperteille

      Tarvitsenko partavaahtoa??

      • ou jee

        Et jos koneella sivallat.. eikä sitä pakko ole käyttää höylänkään kanssa mutta huomattavasti mukavampaa kuitenkin vaahdolla/geelillä. Ja jotain partavettä taputtelet jälkeenpäin, tytöt tykkää.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla

      Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2
      Mikkeli
      90
      2897
    2. Mitä jos saisit selville

      että kaivattusi tekee susta pilaa?
      Ikävä
      208
      1141
    3. Mitä ajattelit ensimmäisenä kun

      näit kaivattusi ekaa kertaa?
      Ikävä
      81
      1089
    4. Sofia teki aika pahat oharit

      Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti
      Kotimaiset julkkisjuorut
      186
      983
    5. Mikä on sun ja kaivattusi nimen viimeinen kirjain?

      Välillä näin päin...
      Ikävä
      71
      945
    6. Suomalaiset nuoret Eu:n köyhimpiä?

      Suomalaisen nuoren varallisuus keskimäärin 5000e. Eu:ssa keskimäärin 25 000e.
      Maailman menoa
      103
      892
    7. Mikä on toinen nimesi?

      Tiedätkö naisen?
      Ikävä
      65
      842
    8. Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla

      Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?
      Kuhmo
      20
      706
    9. Mies, toivotko että kaivatullasi

      olisi vähän isommat rinnat? Kuinka paljon isommat olisi kivat?
      Ikävä
      69
      693
    10. Peräännytkö nainen vai mitä sanot

      Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?
      Ikävä
      57
      578
    Aihe