Naisilla usein tunteet ja seksi kulkevat vahvasti käsikkäin. Usein saa lukea netistä naisten vuodatuksia miten tuli käytetyksi miehen taholta pelkkänä reikänä tai panopuuna eikä miehellä ollut mitään tunteita naista kohtaan. Miksi miehet eivät koskaan valita että olivat naiselle vain pelkkiä mulk*uja tai panokoneita eikä mitään tunteita ollut pelissä?
Miksi miehet eivät valita käytetyksi tulemistaan?
tuula-neiti
19144
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 19
Vanhimmat
miehistä olisi hyvin onnellisia, jos joku nainen "käyttäisi" heitä pelkkänä mulkkuna.
Nyt niitä vain pidetään mulkkuina.
Tätä minä epäilenkin.
Minä olen ainakin lukenut miesten kirjoituksia tuollaisesta.
Naiset ovat vain objekteja. Miehille riittää usein pelkkä pesä kun halvemmalla pääsevät. Kunhan vain ehkäisyn muistavat.
Ehkä miehet kokevat etteivät ole antaneet tarpeeksi ja siksi eivät kehtaa valittaa muusta kuin siitä että naiset ovat kalliita ja vievät kaikki rahat.
Pakko miehen tai naisen tietenkään ole antaa yhtään mitään toiselle jos eivät halua. Silloin ei ole mitään mistä valittaa.
Tunteet seksissä toki mukana. Kuka tuntee mitäkin.
On sellaisiakin valituksia kuultu miehiltä. Mutta yleensä miehet ovat tyytyväisiä että saavat seksiä, ja kai tyytyvät siihen miten tilanne meni.
Huonolla itsetunnolla varustettu nainen voi mennä ulos ja parantaa itsetuntoaan harrastamalla seksiä komeiden miesten kanssa. Samanlaisella miehellä on vain oma mielikuvitus apuna eikä naista nostamassa itsetuntoa.
-
Ikääntyvä nainen voi samalla tavalla nostaa itsetuntoaan rupeamalla vikittelemään parikymppisiä. Ikääntyvä mies ei.
Kun mies käyttää naista panopuuna, nainen pääsee hetkeksi miehen ihailtavaksi mutta kun nainen laiskasti houkuttelee miehen luokseen, nainen vain kylmästi testaa kullin koon ja siirtyy seuraavaan...aina mielessä se että miehen täytyy kiihottua naisesta.
Minullekin, tällaisella vanhalle kurpalle satelee seksitarjouksia päivittäin tuolla alastonsuomessa parikymppisiltä nuorukaisilta. Miksi en tartu tilaisuuteen kun voisin saada nuorta kalua vaikka joka päivä? Ei vaan ole mitään tunteita noita pojuja kohtaan, en mitenkään pystyisi kylmästi ja tunteettomasti käyttämään heitä hyväkseni. En edes vaikka miten himot jylläisivät. Jos mies olisi vastaavassa tilanteessa, tuskin hän paljoa epäröisi vaan ottaisi kaikki tarjoukset vastaan. Tässä alkaa ihmettelemään missä määrin miehillä yleensä on tunne-elämää vai onko se niin erilainen kuin meillä naisilla.
Ei kaikki seksi nyt sentään hyväksikäyttöä ole ja tuskin joku parikymppinen oikeasti rakastuu sinun ikäiseen. Sen lisäksi herkkikset tuskin tarjoavat aisaa netissä.
Naisilla samankaltaista mutta normaalisti miehen pitää itse herättää naisen halut ja nainen voi helposti siirtyä seuraavaan mieheen. Naiset eivät osaa kiinnostua miehestä spontaanisti. Nainen voi ottaa yhden miehen ihailut vastaan ja vedota sitten "kemioihin" kun pitää saada uusi mies. Ehkä naisen taktiikka näyttää hienommalta koska naisen on helpompaa vierittää vastuu miehelle; naisen ei tarvitse tehdä aloitteita.
Se tunne-elämä voi olla erilaista kuin naisilla keskimäärin. Mutta vielä tuosta hyväksikäyttämisestä, jos molemmat nauttivat seksistä ja kohtelevat toisiaan muutenkin kunnolla, mikä siinä on sitä hyväksikäyttöä? Oletuksena on siis, että mitään ei ole valehdeltu ennen seksiä.
Käytetyllä reiällä ei tee mitään.
Nainen voi käyttää miehiä hyväkseen esim. pitämällä varalla tai hyppyyttämällä kaveripoikaa, jolle ei kuitenkaan anna. Tällaista hyväksikäyttöä ilmenee kyllä paljon, mutta nainen ei voi koskaan "käyttää miestä hyväkseen" seksuaalisessa mielessä, koska se olisi miehellä vain palkinto.
Ei se valittamalla miksikään muutu. Shit happens ja blääblää...
Naiset puhuvat avoimesti asioista koska käyvät asian samalla terapeuttisesti läpi. Miehet taasen jättävät kaikki sisälleen ehkä siksi että ovat tyytyväisiä tai eivät kehtaa valittaa. Sitten kännissä örvelletään asiat poikki ja pinoon baaritiskillä tai saunan lauteilla toisten kohtalotovereitten seurassa tai muuten vaan...
Onko miehillä tunteet? Ovat niin realistisia ja järkeviä.
On miehillä tunteet. Miehillä on järkikin, mikä taas monelta naiselta näyttäisi puuttuvan...
Hyvä provo.
Kunnon provossa tulee olla puolet tai kolme neljännestä totta.
Miksi sait vain 30 lukijaa, minä parhaimmillani sain 14.000.
Tosin eri nimmarilla. :-)
Kyllä ne valittaa, mutta koska eivät näe malkaa omassa munassaan, ne näkee sen naisessa ja haukkuu naisia lutkiksi.
Kuin myös ne miehet, jotka eivät pääse käytettäviksi.
Taidat olla ainoa järkevä nainen joka on tuon bonjannu.
Jos keskustelua laajentaisi taas yhdestä elämän osa-alueesta koskettamaan vähän muutakin kuin sitä iänikuista seksiä, niin silmät ja korvat voisivat nähdä ja kuullakin valitusta siitä miten miehet kokevat tulleensa hyväksikäytetyksi. Ne asiat vaan eivät ole tarpeeksi monen naisen mielestä hyväksikäyttöä. Ne asiat ovat niitä pieniä ja vähän isompiakin asioita, joita miehet tekevät naisille. Autokyydit ja muu auton huoltoapu, pienten asioiden ostaminen, remontti- ja talonmiespalvelut, tietokoneongelmissa auttaminen, muuttoapu, jne.
Osa naisista tajuaa, että asioilla on merkitystä miehille, mutta osa naisista näyttää hylkäävän täydellisesti mahdollisuuden, että miehillä voi olla tunteellisia sidoksia asioihin, joissa he naista auttavat. Useimmat naiset pärjäävät hyvin yksi, mutta hyväksikäyttävät miesten halua auttaa ja huolehtia naisesta. Miehet kun ovat yleensä avuliaita ja haluavat huolehtia rakkaistaan. Esimerkiksi yhteisestä kodista ajettu mies suree ihan yhtälailla sen kodin menettämistä, jonka rakentamiseen on osallistunut, siis ihan fyysistä kotia. Jostain syystä se jää liian monelta naiselta huomaamatta.
Niin ja voisin kiljua raivosta aina kun joku nainen kyseenalaistaa sen onko miehillä tunteita.