Luottamusmies on paremmassa asemassa kuin rividuunari.
Kun yt't alkavat, rividuunari potkitaan pois, mutta luottamusmies jää jäljelle.
Suojattu työpaikka on hyvä juttu
Kun yt't alkavat, rividuunari potkitaan pois, mutta luottamusmies jää jäljelle.
Suojattu työpaikka on hyvä juttu
Vastaukset 19
Vanhimmat
Tietysti! Kuka omia etuja sahais?
Typerä rividuunari saa kenkää mutta ovela luottamusmies pitää palkkansa
Ei siinä oveluudesta ole kyse, vaan työlainsäädännön noudattamisesta. Se määrää, että luottamusmiestä ei saa irtisanoa. Tai saa mutta se katsotaan aina automaattisesti johtuvaksi luottamusmiesasemasta. Siis vähän kuin sanoisi irti raskaana olevan naisen.
Jos teitä harmittaa luottiksen asema, ryhtykää itse luottamusmieheksi! Ay-aktiivejä todella kaivataan, heistä on jopa pulaa!
"Kun yt't alkavat, rividuunari potkitaan pois, mutta luottamusmies jää jäljelle."
Ei ketään potkita pois yt-neuvottelujen alkaessa, vasta niiden jälkeen.
Mitä helvettiä luottari yksin duunissa tekisi ??
Luottari lähtee viimeisenä, mutta sama tuotantotaloudellinen syy lukee
irtisanomisilmoituksessa.
Muistä nämä jos joskus joudut töihin.
Totta se on. Mitä merkitystä jos rividuunarit saavat kenkää esimerkiksi jonain tiettunä päivänä klo 13 00 ja luottamusmies kymmentä yli.
ja kannattaa muistaa, että paras keino välttyä irtisanomisen jälkeen uudelta työpaikalta on toimia luottarina/ay-aktiivina.
Järkikin sen sanoo, että ei työntekijöiden etua voi valvoa jos ei ole irtisanomisuojaa. Muutenhan työntantaja antaisi kenkää sellaiselle, joka tulee vaatimaan henkilöstölle jotain lisäetuja tai vaikkapa tiedustelemaan jotain tapahtunutta lain / TES:n rikkomusta.
No jos ei voi tai halua irtisanoa niin aina luottarin voi ylentää, nostaa omalle puolelle aitaa!
Ei oo herkku homma olla luottona.Heti kun lopettaa luoton hommat ja tulee seuraavat yt niin on varma että lähtee ensinmäisenä.Näin ainakin YITllä varsinkin Yit teollisuus kunnossapito Pinotie 3 Ylöjärvi.Sielä onkin päälikkö jonka kanssa ei voi olla erimieltä että koita sellasen kanssa sitten jotain keskustella.
No eikös esim Jokkeri tienaa jonkun 150.000 eur/vuosi
Jokkerilla on massia aika mukavasti...
Kyllä YIT:n hyväveli järjestelmä pitää huolta omistaan. Pinotien päällikkökin saa vaan arvon alennuksia kerta toisensa jälkeen, mutta työpaikka ja varmaan palkkakin säilyy. Korkee on pudotus ollut Industrialin johtoryhmästä pienprojektien seurannasta vastaavaksi. Eli kyllä ne isommatkin päälliköt on huomannu, ettei kyseinen henkilö ole ihan ajantasalla tietotaitonsa kanssa, mutta eivät vaan potki Hel****n kuuseen. Jotta kyseisen tyypin kanssa tulee toimeen täytyy omata pitkä kieli ja notkee selkä. Valitettavasti niitäkin löytyy, jotka ovat valmiit suostumaan mihin vaan, kun J niin sanoo. Tämmöisiä tyyppejä kun saataisiinkin lisää, niin kohta olis duunarin edut taas 30 luvun tasolla.
Yit Teollisuuden Pirkanmaan alueen päällikkö, pisti taas väkisin YT neuvottelut pystyyn, vaikka työtilanne ei sellaista edes edellytä (eihän töitä paljoa ole, mutta kun porukka on vähentynyt jo puoleen, eikä uusia tahdo sada tilalle). J:llä täytyy olla aina takataskussa lomautus lappuja, että voi uhkailla porukkaa lomautuksilla, jos ne ei suostu sen vaatimuksiin. Arvon alennuksia tosiaan viime vuosina tullu vähintään kerran vuodessa, mutta ei siitä hullusta vaan eroon tunnu pääsevän. No, muutama selkärangaton tosiaan on sanonu sitä ihan asialliseksikin. Tosin ei kehunu kukaan ennen kun nää lomautus/irtisanomissessiot alkoi. Mutta ketäs sitä ei nuolis, että saa työpaikkansa pitää.
Minulla on yksi tuttu tuolla Pirkanmaan palveluskeskuksessa töissä ja hän on tosiaan kertonut melkoisen omituisia asioita kyseisestä firmasta.
Ei luulisi moista enää nykypäivänä esiintyvän.
YIT Pirkanmaan palveluskeskus hah hah, siellä ei palvella muita kuin Jukka Poikaa
YIT Pirkanmaan palveluskeskus? Never heard.
Näitä juttuja kun lukee ni ei kyllä harmita pätkääkään ei oo enää YIT teollisuus pirkanmaalla töissä, omalla kohalla on asiat sutviintunu hyvin sen jälkeen ku siitä Pinotiestä pääsi eroon.
Mutta sanoisin että asiat menee päin peetä jos nykymaailmassa yrittää johtaa pelkästään asioita kun nykyään pitäs osata johtaa ihmisiä ja J poika ei osaa johtaa ihmisiä.....Ihmettelen jos J;n Esimiehet ei oo asiaa yhtään miettiny että olisko joku ihmisten johtamiseen paremmin perehtynyt henkilö parempi...
Niin, no kun nää asiat nyt vaan sattuu oleen näin......
Täytyyhän YT-neuvotteluiden jälkeekin olla jäljelle jääneillä.......
Kyllä työpaikan vaihdos tosiaan auttaa. Pinotien kokemusten jälkeen ei oo tarvinnu ressata työjuttuja ja ny näkee kuinka oikeissa firmoissa hommat hoidetaan. On se vaan käsittämätöntä, että Jukka poika saa edelleen häärätä mielinmäärin, vaikka liki kaikki asiakkaatkin on jo kadonnut. Toimihenkilöistäkään ei oo enää yhtä lukuunottamatta jäljellä kun nää Jukka pojan pers....nuolijat. Kai se vaan on niin, että YIT:llä on vaan keskijohto paisunu niin liian isoks ja kaikki on jo potkittu jostain pois, että eivät uskalla puuttua toistensa töppäyksiin ja ylin johto ny tuskin näitten toilailuista ikinä kuuleekaan. Eiköhän nää Jukka Pojat ja kumppanit osaa selvittää huonot tulokset eteenpäin siten, että ne on työntekijöitten syytä. Onhan ne siitä jo kiinni jääneetkin, ainakin yks Pietarin insinööri.