Innokas pianisti vailla pianoa

smirguli

Tiedän, että näitä vastaavia keskusteluja on monia jo valmiiksi, ja olen lukenutkin niitä. Mutta ongelmana on se, että muiden keskusteluissa en saa 'vain itselleni' tietoa tästä asiasta.

Ja asiani on, että tarvitsisin digitaalipianon. Laitan tähän listaa 'vaatimuksista' ja siitä, mihin sitä pianoa käyttäisin :)

- Haluan soittaa nuoteista kappaleita omaksi ilokseni. En tähtää mihinkään musiikkialalle tai musiikkiopistoon tai mitään sellaista, vain siihen että osaan soittaa pianoa sujuvasti.

- En tarvitse mitään ekstrahyperlisätehosteita (esim. usb-yhteyksiä tietokoneeseen, tallennustoimintoja, sävellyssysteemeitä).

- Kuulokeliitäntä.

- Äänen pitäisi olla akustisen pianon kuuloinen (ei mikään tekemällä tehty pianon ääni joka on kaukana pianosta), koskettimia 88 ja koskettimien pitäisi tuntua painaessa suurinpiirtein samalle kuin akustistakin pianoa soittaessa.

- Hintaa ei saisi olla niin paljoa, kunnon vehje (ts. ei lelu) mutta hinta alle 700€

En tiedä, että ovatko vaatimukseni aivan utopistisia, mutta siksi tämän keskustelun aloitankin, että saisin vastauksia kysymyksiini! :)

Kyselkää lisää, koska nyt en oikein muuta keksi mitä tähän kirjoittaisin 'vaatimuksia' pianolle.

Ps. Olen miettinyt Hemingway DP-501 digitaalipianoa, mutta tiedä sitten onko hyvä minun tarpeilleni..? Jossain keskustelussa Thomannia ja Hemingwayta käskettiin välttämään ja jossain ne olivat kelpopelejä.

11

1014

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • muziggo

      Ei tuossa Hemingwayssa mitään suurempaa vikaa tai puutetta ole harrastelijaa ajatellen. Ehkä saundien vähyys. Ihan suotavaa olisi joku parikymmentä erilaista ääntä. Antaa hieman lisää vaihtelua tilanteen mukaan.
      En myöskään tyrkkäisi roskiin tuotakaan vaihtoehtoa: http://www.thomann.de/fi/thomann_dp50.htm Thomann on hyvä liike, takuut toimii jne.
      Mitä tulee usb-liitäntään ja sävellys/sekvensseritoimintoon, ei ne pahasta ole. Saattaa tulla tarvetta aivan milloin vaan ja mahdollisen jälleenmyynnin kannalta aina parempi että ominaisuuksia löytyy. Ostettaessa et niistä juurikaan joudu enempää maksamaan monen laitteen kohdalla. Voit kytkeä jonkin äänilähteen pianoon ja soittaa mukana, tallettaa omaa soittoasi jne. Auttaa muuten oppimisessa paljon kun voi kuunnella omaa soittoa "ulkopuolisena" tallenteesta.
      Käy nyt vielä tutkimassa musiikkiliikkeistä mikä on tarjonta. Jos jotain kannattaa välttää, se on käytetyn soittimen ostaminen. Ikinä ei tiedä millainen on aiempi/aiemmat käyttäjät olleet, onko vikoja mekaanisissa osissa tai elektroniikassa.
      Toivottavasti löydät sopivan soittimen ja pääset pimputtelemaan!

      • smirguli

        Selvä ja kiitos. Pitää nyt vielä harkita ja katsella eri vaihtoehtoja :)


    • smirguli

      Millaisena te asiasta tietävät pidätte tätä pianoa: Korg EC-320 ? :)

    • digi on digi....

      Kaikki siis kaikki digitaalipianojen äänet ovat tekemällä tehtyjä. Osaatko jo soittaa nuoteista ? Ainoa oikea on akustinen piano. Niitä saa hyviä käytettynä 400-500 ekee kuljetus usein 100 luokkaa.

      • smirguli

        Kyllä mä tuon ääni-asian ymmärrän, mutta siis tarkoitin sitä, että kun on digipianoja, missä on hieno ääni, ja sitten on niitä, joiden äänet on ihan huonoja, ei ollenkaan aidon kuuloisia yms.

        Tuohon kysymykseesi, kyllä, osaan soittaa nuoteista. Osaan siis nuotit, ymmärrän niitä, tiedän soinnut, ylennykset, alennukset ymsyms. Mutta haluan oppia soittamaan paremmin. Jos minulle lyötäisiin nuotit ja piano eteen, osaisin soittaa oikeaa kättä mutta hitaasti. Haluaisin täydentää osaamistani sillä, että osaisin soittaa helposti myös vasemman käden, ja tempo tulisi kuntoon, ettei olisi niin hidasta.

        Akustinen piano ei minulla nyt ole vaihtoehtona. Tiedän, että se on se aito ja oikea, mutta haluan digitaalipianon ;)


      • digiconda

        Ei ne mitään tekemällä tehtyjä ole vaan äänitetty/digitoitu oikeasta pianosta. Laatusoittimissa nuo saundit eli samplet on vaan huomattavasti paremmin tehty. Kun sämpläys on toteutettu hyvässä akustisessa tilassa useilla, laadukkailla mikrofoneilla, tallennettu ääni on lähes autenttinen. Pois jää ainoastaan "oikean" pianon rungon akustinen värähtely ja ihmisen astimukset. Esim. äänilevymusiikissa on suurinpiirtein sama kummalla pianolla soitto on tehty.
        Oikean pianon saundi on siis akustinen. Riippuu tilanteesta ja käyttötarkoituksesta kumpi on sitten parempi.
        Luuletko että vaikkapa jokaisella kanttoriksi opiskelevalla on kotonaan parituhat pilliset kirkkourut?
        Digi on välillä YES ja oikea valinta.


      • ...
        digiconda kirjoitti:

        Ei ne mitään tekemällä tehtyjä ole vaan äänitetty/digitoitu oikeasta pianosta. Laatusoittimissa nuo saundit eli samplet on vaan huomattavasti paremmin tehty. Kun sämpläys on toteutettu hyvässä akustisessa tilassa useilla, laadukkailla mikrofoneilla, tallennettu ääni on lähes autenttinen. Pois jää ainoastaan "oikean" pianon rungon akustinen värähtely ja ihmisen astimukset. Esim. äänilevymusiikissa on suurinpiirtein sama kummalla pianolla soitto on tehty.
        Oikean pianon saundi on siis akustinen. Riippuu tilanteesta ja käyttötarkoituksesta kumpi on sitten parempi.
        Luuletko että vaikkapa jokaisella kanttoriksi opiskelevalla on kotonaan parituhat pilliset kirkkourut?
        Digi on välillä YES ja oikea valinta.

        "Oikean pianon saundi on siis akustinen. Riippuu tilanteesta ja käyttötarkoituksesta kumpi on sitten parempi"
        Niinpä. Akustisten pianojen kannalla olevien puristien kannattaisi mieluummin ajatella että kyseessä kaksi ihan eri soitinta jotka molemmat ovat ihan "oikeita" soittimia.


    • Sauter mielessä..

      Onko kenelläkään kokemusta saksalaisista Sauter-merkkisistä pianoista? :D

    • smirguli

      Onko nyt siis teidän mielestä minulle hyvä valinta tuo Hemingwayn digipiano? :) Uskon, että te osaatte sen sanoa, siis että onko se aivan lelu vai kelpo soitin, joten käännyn nyt tässä teidän puoleen, kuten varmaan huomaattekin :D

      Toivoisin pikaisia vastauksia, sillä hinku tuohon pianoon on KOVA, mutta haluan vain saada varmuuden siihen, että se olisi hyvä ostos.

      • smirguli

        ..... :)


      • deadendfgfdgdfg
        smirguli kirjoitti:

        ..... :)

        Hemibgwayn miinukset:
        - äänekkäät koskettimet, häiritsee jopa kuulokkeilla soitettaessa, lisäksi löysät(liikettä sivusuunnassa), laitteessa ei ole progressiivista näppäimien vasarajäykkyyttä(löytyy varmaankin kalliimman luokan pianoista, eli matalat ovat "löysempiä" ja korkeammalta soitettaessa "kielen vastus" on tiukempi, simuloitu siis)
        - huono harmonia/viritys, intervallit ei puhtaita/oikeassa vireessä
        - äänet liian "digitaaliset", perustuu luultavasti synteesiin enemmän kuin samplattyyn ääneen?!? Eri äänivaihtoehtoja vähän(8 kpl)
        - heikko vahvistin kaiutin-järjestelmä, hiljainen jolloin näppäinäänet häiritsee soittoa
        Sinuna harkitsisin vielä... Maltti on valttia. Parempi katsoa kuin katua!
        Tsemppiä!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Martinan uusi poikakaveri

      Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu
      Kotimaiset julkkisjuorut
      206
      3230
    2. Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.

      Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva
      Maailman menoa
      239
      1620
    3. Laita mulle viesti!!

      Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus
      Ikävä
      95
      1472
    4. Millaisessa tilanteessa olisit toiminut toisin

      Jos saisit yhden mahdollisuuden toimia toisin?
      Ikävä
      92
      1389
    5. Vanhemmalle naiselle

      alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e
      Ikävä
      46
      1344
    6. Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen

      No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.
      Maailman menoa
      158
      1259
    7. Ajattelen sinua tänäkin iltana

      Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin
      Ikävä
      12
      1188
    8. Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!

      "Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze
      Maailman menoa
      123
      1019
    9. Miehelle...

      Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät
      Ikävä
      89
      932
    10. Tuntuu liian hankalalta

      Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.
      Ikävä
      47
      829
    Aihe