Häävieraan asu syyshäissä

lilalilac

Ensimmäiset syyshäät vieraana edessä, pukeutumisasiat vähän huolestuttaa.

Asuksi ajattelin tälläistä: Kotelomekko, jossa yläosa beigeä sileää kangasta, alaosa vyötäröstä alaspäin musta jossa päällä pitsikangas(tyylikäs pitsi, ei mitään alusasumaista)
Asusteiksi tulisi mustat paksuhkot sukkahousut, mustat peruskorkkarit, Beige iso huivi hartioille ja yksinkertainen pieni käsilaukku.

Onko asussa liiikaa mustaa väriä?
Ja ehdotuksia muista syyshäihin sopivista asuista n 30v otetaan ilolla vastaan.

4

499

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • .....

      Tuo asu kuulostaa kauniilta, sopii varmasti syyshäihin.

    • ollut joskus itsekin

      Mielestäni liikaa mustaa häihin, vaikka onkin syksy... Olisiko typerän näköistä, jos vaihdat sukkahousut beigeen? Myös joku tyylikäs housupuku / jakkupuku (ei musta, ainakaan kokonaan...) voisi sopia ;)

    • kumm

      Kuulostaa kauniilta, mun mielestä ainakin voit mennä noissa vaatteissa. :) Onhan miehilläkin usein musta puku ja vain vähän väriä kauluspaidassa tai valkoinen paita alla.

    • ollut joskus itsekin

      Miehillä yleensä on tumma puku, heillä vaatevaihtoehdot eivät ole niin suuret kuin naisillä. Tosin voihan sitä laittaa esim. häihin jonkun muunkin kuin valkoisen paidan ja / tai värikkään solmion.

      Kokonaan mustaan / valkoiseen pukeutuminen on häävierailta ns. kielletty asia. Valkoinen väri on ns. varattu morsiamelle - vaikka hänellä olisikin jonkun muun värinen puku - ja musta taasen kuuluu hautajaisiin. Lisäksi (kokonaan) mustat vaatteet häissä on synkät ;)

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Olet minua

      vanhempi, mutta se ei vaikuta tunteisiini. Tunnen enemmän kuin ystävyyttä. Olo on avuton. Ikävöin koko ajan. Yhtäkkiä va
      Ikävä
      121
      2642
    2. Jos tapaisimme uudelleen?

      niin luuletko että mikään muuttuisi vai toistuuko meidän historia? Ehkä vähän eri tavalla mutta samoin tuloksin J
      Ikävä
      69
      1094
    3. Mies pyysi rahaa

      Jälkikäteen kun tarjosi kyydin yhteisestä harrastuksesta kotiini. Mitä vi**... Ei ihastunut mies noin toimi?
      Ikävä
      210
      1054
    4. Mitä piirteitä rakastat

      Eniten kaivatussasi?
      Ikävä
      39
      982
    5. Mites nyt suu pannaan

      Kitkiöjoki ja Järvinen solmivat Attendon/Terveystalon kanssa sopimuksen, jonka mukaan sopimuksen irtisanomisoikeus on va
      Sysmä
      38
      931
    6. Hän on niin

      Hyvännäköinen. Vaikea vastustaa
      Ikävä
      47
      894
    7. 36
      876
    8. Taas Lieksassa tyritty

      Suomalaisten kansallismaisemaa juntit pilaamassa. Nuori tyttö kaupunginjohtajana ei ole sen viisaampi. *S-ryhmän hanke
      Lieksa
      123
      853
    9. Ruumis ojassa

      Kukahan lie ollu, mistä lie löydetty. No ikävä tataus.
      Oulainen
      4
      829
    10. Nähdäänkö ensi viikolla

      paikassa joka alkaa samalla kirjaimella kuin etunimesi? Ikävä on sinua. Fyysistä läsnäoloasi.
      Ikävä
      35
      812
    Aihe