Eilen tyttöystävän kanssa kävi silleen, että meillä kondomi hajosi juuri sopivasti ennen orgasmia ja koko lasti meni sisälle. Tyttöystäväni on syönyt Cerazette-minipillereitä noin neljän kuukauden ajan ja ovat toimineet hyvin. Hän on säästynyt oireilta ja kuukaitiset ovat jääneet pois koko ajalta. Pillerin hän on syönyt ajallaan.
Mitä te olette mieltä? Murehdinko turhaan? Eikö raskaus ole käytännössä mahdoton, jos kuukautisia ei tule?
Mitä te olette mieltä? Murehdinko turhaan? Eikö raskaus ole käytännössä mahdoton, jos kuukautisia ei tule?
Vastaukset 2
Vanhimmat
No huoh. Pillereiden teho on yksistäänkin niin hyvä, ettei kortsuja tarvitsisi lisänä käyttää. Toki aina on pieni riski - mikään ehkäisykeino kun ei ole 100% varma - mutta turhaan ei kannata alkaa huolestua.
Jos naisystävälle sattuu tulemaan lapsikuume eli näkee vaikka synnytysosastoilla nättejä 'nyyttejä', voi toki koska tahansa jättää popsimatta ehkäisypillerinsä, jolloin tulette toki ennemmin tai myöhemmin onnelliseksi/onnettomaksi isäksi. Kyllä se siitä.