Tuli testattua alaraajojen tilanne ja oli mielestäni aika heikko räjähtävä voima.
Vauhditon pituushyppy, kolme hyppyä ja paras tulos 262 cm.
Hauskinta on että muistelin armeijassa hypänneeni 3 metriä, ehkä muistot parantavat tulosta:)
Omapaino on tietysti armeija ajoista noussut 30 kg ja varmasti vaikuttaa suoritukseen negatiivisesti..ja ikä tietysti hidastaa. Sai ainakin lähtötason selville ennen räjähtävyyden uudelleen hakemista.
Räjähtävä voima
8
289
Vastaukset
- Räjähtävää voima
Viimeksi kun kävin paskahuussissa, niin silloin räjähti hyvä että pönttö kesti.
- qq
Tuo ei ole mikään suuri ongelma jos naapurit eivät tee valitusta. Vielä kun vaimo ja pönttö kestää niin kaikki ihan hyvin.
- Räjähtävää voima
qq kirjoitti:
Tuo ei ole mikään suuri ongelma jos naapurit eivät tee valitusta. Vielä kun vaimo ja pönttö kestää niin kaikki ihan hyvin.
Joo, ei mitään hätää pönttö kesti ja lähimpään naapuriin on 5 kilometriä.
- sdfsgwqersdfsdfsdfsd
Räjähtävää voima kirjoitti:
Joo, ei mitään hätää pönttö kesti ja lähimpään naapuriin on 5 kilometriä.
Et sanonut mitään vaimosta. Et kai oo peräkammarin poika?
- Räjähtävää voima
sdfsgwqersdfsdfsdfsd kirjoitti:
Et sanonut mitään vaimosta. Et kai oo peräkammarin poika?
Entä jos olen nainen?
- qq
No sinulla on sitten tilaa vaikka koitella paljon menee vauhdittomasti, eikä haittaa vaikka äänen kanssa vetäisisit?
Käykää testaamassa, joskus itsestään luulee liikoja.
Harva hyppää 3 metriä vaikka olisi hyvät jalkavoimat, ainakin nyt minusta tuntuu siltä:)
Luin mäkihyppääjien vauhdittoman pituushypyn kisasta, mukana maailman parhaita mäkihyppääjiä. Paras tulos oli Janne Ahosen 310cm.
Hyppytestin jälkeen aloin miettimään että miksi oikein treenaan jos voimillaan ei saa edes kunnon loikkatulosta. Tarttee säätää treeniä.- 67-v
P-noston kotilavan Suomen mestarit 5:nä peräkkäisenä vuotena.
Punttitreenin lopuksi aina nopeat ärsykkeet.
Magnesiumia kantoihin ja vauhditonta pituutta ILMAN ALKUHYTKYTYKSIÄ painimatolle.
Joka heppu, sarjaan katsomatta hyppäsi 3m.
Toinen lopetus.
Hyppyköysi jalkajumppatelineiden väliin ( irralliset telineet ) ja siitä vauhditta tasajalkaa yli.
Oli pakko hypätä nilkat yhdessä.
Kävimme sitä pudotuskisana joten senttejä en muuten muista kuin 110:ssä nostaneen V. M. tulos mahoineen.
Köyden alin kohta 120cm.
Oma vauditon oli heikommasta päästä, 305cm.
- qq
Kovia ukkoja.
Ei auta itkeminen, pakko alkaa tekemään noita nopeita ärsykkeitä ja hyppysuoritteita.
Painonnostossa kavereilla on erityisen vahvat jalat.
Tulos varmasti paranisi jos alkaisi hyppiä useammen mitä 20 vuoden välein:)
Nyt vähän vanhempana sitä jo osaa arvostaa muutakin kuin suoritusvoimaa, kimmoisuus ja räjähtävävoima ovat nyt etusijalla.
Armeijassa saa erinomaisen arvosanan 270 cm hypyllä ja sitä paremmilla tuloksilla.
Tutkin hiukan myös tuloksia heittolajien harrastajista jotka olivat treenanneet keskimäärin jo 24 vuotta. Heidän(40-45 vuotiaiden) keskimääräinen vauhditon pituushyppytulos oli 270 cm, joten en ole ihan rapakunnossa.
Keskimääräinen penkkitulos oli 130 kg, jalkakyykky oli 210 kg.
Noista keskiarvoista päättelin ettei jalkalihaksistoni ole ihan trimmikunnossa.
Jos painoa on 113 kg niin kyykytulos täytyy olla n. 210-220 kg jos haluaa pitkälle hyppiä...eikun treenaamaan:)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Martinan uusi poikakaveri
Sielläpä se sitten on. Instastoorissa pienissä speedoissa retkottaa uusin kulta Martinan kanssa. Oikein sydämiä laitettu2053161Suomessa helteet ylittää vasta +30 astetta.
Etelä-Euroopassa on mitattu yli +40 asteen lämpötiloja. Lähi-Idässä +50 on ylitetty useasti Lämpöennätykset rikkoutuva2391610Laita mulle viesti!!
Laita viesti mesen (Facebook) kautta. Haluan keskustella mutta sinun ehdoilla en halua häiriköidä tms. Yhä välitän sinus951462- 921369
Vanhemmalle naiselle
alkuperäiseltä kirjoittajalta. On olemassa myös se toinen joka tarkoituksella käyttää samaa otsikkoa. Ihan sama kunhan e461324Fazer perustaa 400 miljoonan suklaatehtaan Lahteen
No eipä ihme miksi ovat kolminkertaistaneen suklaalevyjensä hinnan. Nehän on alkaneet keräämään rahaa tehdasta varten.1561236Ajattelen sinua tänäkin iltana
Olet huippuihana❤️ Ajattelen sinua jatkuvasti. Toivottavasti tapaamme pian. En malttaisi odottaa, mutta odotan kuitenkin121178Ökyrikkaat Fazerit saivat 20 MILJOONAA veronmaksajien varallisuutta!
"Yle uutisoi viime viikolla, että Business Finland on myöntänyt Fazerille noin 20 miljoonaa euroa investointitukea. Faze1231009Miehelle...
Oliko kaikki mökötus sen arvoista? Ei mukavalta tuntunut, kun aloit hiljaisesti osoittaa mieltä ja kohtelit välinpitämät89922Tuntuu liian hankalalta
Lähettää sulle viesti. Tarvitsen apuasi ottaa koppi tilanteesta. Miehelle meni.44803