Vahvari nauhoitus -> vikisevää särinää

Olisko täällä jotain sähkömiehiä tai muita tietäjiä, joka osais selittää, minkä takia nauhoituksessa kuuluu särinää?

Kytkin kitaravahvarin direct out -> tietokoneen mic inputtiin ja nauhotin Windowsin sound recorderilla, kitara kuuluu heikosti särinän alta.

Särinä kuuluu, vaikkei vahvistin olisi edes päällä.

Nauhotin lyhyen esimerkin ja uppasin sen tonne:
http://www.esnips.com/doc/18452ce0-6105-495d-b8b9-34785384d963/Untitled-(2)-3

Hei.
276
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

joo ei kiitos...laita johonkin saitille missä ei tarvitse ladata jotain vitun lisäosia!!!!!

Äänestä

"Särinä kuuluu, vaikkei vahvistin olisi edes päällä"
Vaikuttaisi siltä että se vahvari ja tietokone ovat eri suojamaissa ja kun ne ovat vähän eri maissa niin niiden välillä on jännite ja kun kytket piuhalla niiden maat yhteen niin piuhassa alkaa kulkea virtaa joka kuuluu särinänä. Jos ja kun molemmissa on maadoitettu pistoke niin laita molemmat esim. saman maadoitetun jatkojohdon perään ja se jatkojohto maadoitettuun pistorasiaan. Huomattavasti epäterveellisempi tapa jota ei tietenkään saa tehdä on teipata jomman kumman laitteen töpselistä suojamaaliuskat piiloon. Jos se koneesi on läppäri niin sen särinän pitäisi loppua silloinkin jos pistät sen toimimaan pelkän akun varassa. Sitten yksi mahdollisuus on ostaa ns. direct box jossa on myös ground lift -kytkin joka irrottaa signaalikanavan maapotentiaalista.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


brasilialainenkäpy kirjoitti:

Olisko täällä jotain sähkömiehiä tai muita tietäjiä, joka osais selittää, minkä takia nauhoituksessa kuuluu särinää?

Kytkin kitaravahvarin direct out -> tietokoneen mic inputtiin ja nauhotin Windowsin sound recorderilla, kitara kuuluu heikosti särinän alta.

Särinä kuuluu, vaikkei vahvistin olisi edes päällä.

Nauhotin lyhyen esimerkin ja uppasin sen tonne:
http://www.esnips.com/doc/18452ce0-6105-495d-b8b9-34785384d963/Untitled-(2)-3

Hei.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu