Ei tarvitse minua uskoa, lukee aivan itse! http://www.taloussanomat.fi/liikenne/2011/09/16/nain-auto-maksaa-itsensa-onko-tama-rahasampo/201112914/139?ref=ise
Kilometrikorvauksilla saa auton ilmaiseksi!
Tosi on
8145
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Jumaliste, missä niitä kilometrikorvauksia jaetaan, ostan heti uuden ison mersun!
Jotkut onnekkaathan jopa saavat toimeentulonsa autolla ajamisesta. Verottomien korvausten kirous on se, että ne eivät kartuta työeläkettä.
Taxikuskit ovat onnenpekkoja. Saavat ajaa laatuautolla, Mersu, ihana ajonautinto. Tästä saavat vielä palkkaa, unelmaduuni!
Paitsi siinä on vain se juttu että kun homma alkaa haista työlle eikä voi vain kurvailla kurvailemisen ilosta, voi siitä hohdokkuus olla kaukana.
Mutta parin kolmen vuoden välein on verottomin rahoin aina uusi koihtuullisen iso auto alla. Takuu riittää aina uuteen asti ja käyttökulut ovat siten edulliset. Mukava palkan lisä kun on liikkuva työ.
Höpö höpö.
Ostin autoni uutena 58 te ja km-korvaus ei todellakaan riitä auton kuluihin ja muihin pääomakuluihin.
Mutta saanpahan ajaa milla haluan.
Osmo Soininvaara herjasi työmatka-autoilijoita varkaiksi kilometrikorvausten takia. Km-korvaukset on mitätön pikkuasia valtion oman, suoraan sanoen rikollisen verovarojen tuhlailun rinnalla:
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10131030
Lisään vielä että km-korvauksia maksetaan yksityisten yritysten työntekijöille jotka saavat aikaan tuottavaa työtä josta maksetaan oikeasti veroja joilla kustannetaan suomen ylläpitoa. Julkisen sektorin työntekijöiden maksamat "verot" ovat vain valtion itsensä rahan siirtelyä, se mikä annetaan oikealla kädellä siitä otetaan vasemmalla kädellä "veroa" takaisin, sehän ei tuo mitään todellista verotuloa valtiolle.
Nyt sitten käydään sitä ainoaa elintärkeää verotuloa tuottavaa toimintaa vastaan eli yksityisen sektorin työntekijää vastaan. Todella fiksua, mitä jos lopetetaan työnteko kokonaan vastalauseena, ilmeisesti suomi ei tarvitse yksityisten yritysten työntekijöitä, se tulee varmaan toimeen ihan vaan siirtelemällä verorahoja paikasta toiseen muutenkin...