Nykymusiikki not.

Onko täällä muitakin sellasia vai olenko minä kenties ainut jonka mielestä nykyajan biisit ei nappaa sitten ei yhtään. Mielestäni 80-luvulla tehtiin parasta musiikkia. Suurin osa tai melkein kaikki lempibiisini on peräisin 80-luvulta. Toki -90 luvun musiikkikin on erittäin hyvää, mutta 2000-luvulle mentäessä aina vain huononee. Nykyään radiostakin kuuluu vain jotain Jenni Vartiaista 'Missä muruseni on' ym Lady Gagaa, Antti Tuiskua ym paskaa.
15115
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 15

Vanhimmat

KASARI ON IHANAA JA PARASTA!! NEVER FORGET!

Äänestä

Nykyään tällästä: matafaka matafaka jou paskaräppiä y.m paskaa...

Äänestä

Mutta on tietty jotkut nykyajan kappaleetkin hyviä...

Äänestä

Nykyajan musikki on sellasta meteliä ,että voiko kaikkea edes musikiksi kutsua.

Äänestä

Nykyajan valtavirta-musiikki ei kyllä ansaitse tulla kutsutuksi musiikiksi, sillä siinä ei ole juuri mitään luovaa, lähinnä kaavoja toistellaan. Rap taas on vain yksinkertaisia looppeja ja tuota matafakaa. UGmpi kama on asia erikseen.

Äänestä

Kyllä paras (nimen omaan PARAS musiikki) tehtiin 1700 luvulla !

Bach ja Mozart jne...

myös 1970 luvulla tehtiin mestariteoksia:

Led Zeppelin. Black Sabbath, Neil Young, Eagles, Bob Dylan, Mahavishnu Orchestra, CCR, KIng Crimson, Yes, Genesis,
Manfred Mann's Earth Band, Kraftwerk, ELP, Moody Blues,
Chicago, Earth Wind & Fire, Roy HArper, Procol Harum,
Uriah Heep, Deep Purple, Kaseva, Hurriganes, .....hmm...
lista on pitkä ja jotain jää mainitsematta.

Äänestä

Jännä juttu, kun vaikka radiosta kuulee jonkun kappaleen ja se kuullostaa aika hemmetin hyvältä, niin sitten kun ottaa selvää siitä kappaleesta, se on tehty 1980-luvulla. Tuntuu että siitä et ne biisit on tehty 80-luvulla kun ne on niin hyviä teoksia.

Äänestä
  • Siis tuntuu että siitä tietää et jotkut biisit on tehty 80-luvulla kun ne on niin hyviä.

    Äänestä

Nykyään yritetään tehdä jostain paskasta biisistä hittiä, mut ei ainakaan minuun iske noi nykyajan paskat musiikit.

Äänestä

En laita linkkejä, mutta jokainen voi tehdä mielessään pienen vertailun: The Who/Behind blue eyes----Arttu Wiskari/Terveisiä lattianraosta

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Musiikiks. kirjoitti:

Onko täällä muitakin sellasia vai olenko minä kenties ainut jonka mielestä nykyajan biisit ei nappaa sitten ei yhtään. Mielestäni 80-luvulla tehtiin parasta musiikkia. Suurin osa tai melkein kaikki lempibiisini on peräisin 80-luvulta. Toki -90 luvun musiikkikin on erittäin hyvää, mutta 2000-luvulle mentäessä aina vain huononee. Nykyään radiostakin kuuluu vain jotain Jenni Vartiaista 'Missä muruseni on' ym Lady Gagaa, Antti Tuiskua ym paskaa.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu