Oletko koskaan harkinnut meneväsi luostariin nunnaksi/munkiksi tai tunnetko ketään joka olisi niin tehnyt?
Luostariin menijöitä?
lintulasta titityy
382
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
En tiedä ketään. Olen harkinnut luostariin menoa usein, mutta Suomessa ei ole Buddha-luostareita ja ortodoksiksi en aio kääntyä. Buddhalainen-kulttuuri ratkaisisi ongelman, että yhä suurempi osa heteromiehistä syrjäytyy ja jää totaalisen yksin ilman rakkautta vapailla parisuhdemarkkinoilla.
Eli yrität siis sanoa, että homoseksuaaliset suhteet ehkäisisivät näiden miesten syrjäytymistä ja antaisi tyydytystä rakkaudenkaipuuseen?
En ole varma, saako ajatus paljon kannatusta..
"Although present, Tantric sexual imagery which involved the unification of male and female was of marginal influence in Japan. Far more pervasive in male Buddhist institutions was the influence of homoerotic and even homosexual imagery where beautiful acolytes were understood to embody the feminine principle."
Myös itse Kuukain sanotaan tuoneen buddhalaisen homoilun Japaniin.
http://www.westernbuddhistreview.com/vol3/homosexuality.html
Vieläkin on vaihtoehtona johonkin buddhalaiseen luostariin muuttaminen. Pelko vain estää.