Ihana downshifting!

työtön sinkku

Ihanaa olla työtön! Ei mistään stressiä ja saa käyttää päivänsä niin kuin haluaa, valvoa myöhään ja nukkua aamuisin pitkään.

Töissä oli kamala stressi ja suorituspaine koko ajan ja viikonloppuisinkin sai usein paiskia töitä, illoista puhumattakaan. Jatkuvia palavereita ja ylitöitä ja uusia vaatimuksia johdolta. Rahaa tuli mukavasti, mutta jatkuvasti oli väsynyt. Palkasta ei voinut eikä ehtinyt nauttia.

Nyt käytän kertyneitä säästöjä ja nautin liiton korvausta. Huomaa, että pärjää paljon vähemmällä kuin luulin. Elämisen laatu parani kertaheitolla. Ei ole kiirettä töihin.Ihanaa!

Työttömyys ei tosiaankaan ole loppu elämälle vaan uuden elämän alku. Nyt voisi jopa alkaa etsiä kumppaniakin, kun vihdoinkin on aikaa!

12

256

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • toinen työtön

      Näin on juu!
      Elämästä kannattaa muistaa nauttia!
      Elämä ei ole vain työtä ja muiden mielistelyä ja pomojen käskyjen vastaanottamista ja työkavereiden paskapuheiden kuuntelua tai urakkatöiden tekemistä saati kellokortin lyömistä.

      Muista nyt nauttia! niin minäkin teen.
      Töihin menen kun sopiva pesti löytyy.

    • M.

      Mulla on ihan sama tilanne. Perusperiaate on, että enemmän aikaa, vähemmän roinaa. Eihän tässä nyt koko elämän ajan ole aikeissa olla työttömänä, mutta paljolti riippuu itsestä miten sen työttömyyden tuoman ajan käyttää hyväksi. Mä ainakin täydennän opintojani ja etsin rauhassa sitä uutta mahdollista työpaikkaa. Rahaa tulee vähemmän, mutta elintaso muuten on kasvanut ihan mielettömästi!

    • m36-INTJ

      Tällaisia olenkin odottanut, tervetuloa mukaan makeaan elämään =) Tosin itse en kyllä mitään vakituista työtä ole koskaan viitsinyt edes tehdäkään. Olen aika ennakoiva luonne, tiesin etten viihtyisi töissä koskaan. Mutta ei se mitään, kohta monet ovat kuitenkin työttömiä. Tässä vaan odottelen.

    • yrittäjä.

      Loiset downshiftaavat ja ahkerat maksavat viulut. Kova työnteko oli ennen kunniassa, nykyään halutaan saada kaikki ilmaiseksi.

      • alyn_haamu

        Kun sillä työnteolla ei saa muuta kuin vitutuksen.


      • Kisukissa
        alyn_haamu kirjoitti:

        Kun sillä työnteolla ei saa muuta kuin vitutuksen.

        Miauuu! Ruokaa!!


      • alyn_haamu
        Kisukissa kirjoitti:

        Miauuu! Ruokaa!!

        Ei tipu! Mene metsästämään hiiriä.


      • En ole ikinä nostanut työttömyystukea, vaikka en ole käynytkään töissä. Tosin valtio on minulle velkaa noin 35 000 € kaikista epäreiluista perintöveroista ja myyntivoittoveroista, joissa ei ole päätä eikä häntää. Verotetaan jo usean kertaan verotettua omaisuutta.


    • sir_von_baughen

      jooo,ei siinä mitään jos homma pysyy hanskassa ettei tule "elämätapatyötön " joka vain loisii yhteiskunnan rahoilla.Sellaiset vois potkia mun puolesta Venäjälle missä ei pahemmin nähdä tukia tms.
      Ja ap:lle tiedoksi että on olemassa sellaisiakin työpaikkoja joissa pärjää ihan 8h/päivä.Ei tarvitse elää laidasta toiseen

    • 15+7

      Kuulostaa tosi hyvältä.
      En ymmärrä ihmisiä jotka eivät pysty nauttimaan lomista tai työttömyydestä tyyliin "mitä sitä sitten tekisi". Ihan kuin työnteko olisi se ainut tekeminen, miten joku voi nauttia työnteosta? Varmaan jos heille tarjoaisi rahaa ilman työntekoa niin olisivat vain pettyneitä :D
      Harrastukset pitäisi olla se elämänsisältö eikä työ..

      • Kyllä työ on

        elämän sisältö. Se tuo leivän pöytään. Harrastusten ei pidä koskaan antaa mennä työn ohi.


    • Kansantalous

      ei kasva makaamalla ja kasvua me juuri nyt tarvitsemme. Jyrkkä ei downshift-villitykselle

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      401
      3328
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      315
      1546
    3. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      84
      1342
    4. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      109
      1341
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1315
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1265
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      48
      1175
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      80
      1082
    9. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      26
      985
    10. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      33
      867
    Aihe